dnes
Středa - zatazeno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
25°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
25°C
Ohledně sauny mám svědomí čisté, říká Bellu. Starosta Prahy 3 pokračuje ve vyjednávání o koalici
Starosta Prahy 3 a lídr Koalice pro Prahu 3 Alexander Bellu. Foto: archiv

Ohledně sauny mám svědomí čisté, říká Bellu. Starosta Prahy 3 pokračuje ve vyjednávání o koalici

Vyjednávání o koalicích, které budou na jednotlivých pražských radnicích vládnout, jsou v plném proudu. Zatímco někde se zdá situace jasná a vše směřuje k uzavření koaliční smlouvy, jsou radnice, kde je aktuální stav zamotaný a zvažuje se několik variant. První případ sedí například na Prahu 6, kde uskupení subjektů KLID (koalice TOP 09 a KDU-ČSL), ODS a STAN už uzavřelo dohodu o společném postupu, ten druhý platí například o Praze 11 či třeba Praze 3.

V třetí městské části získaly ve volbách strany současné koalice i po debaklu ČSSD a jejím vypadnutí ze zastupitelstva dohromady 19 mandátů. K většině v zastupitelstvu jich stačí 18. Vítěz voleb, Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), oslovil po zisku desíti mandátů koalici TOP 09 a STAN, která má mandátů devět. Začalo tedy jednání současných partnerů z vedení radnice.

Na první pohled se mohlo zdát, že tito hráči se dohodnou a dostanou ze hry třetí Piráti, kteří by se přitom s osmi mandáty také rádi dostali do čela. Jejich přirození spojenci by mohli být Zelení a nezávislí, kteří mají po volbách tři zastupitele. Kdyby se k Pirátům a Zeleným přidali „topkaři“, rázem by měla tato koalice většinu 20 hlasů…  

Do dalšího průběhu povolebních vyjednávání možná zasáhne „kauza“ se kterou přišel v úterý deník MF DNES. Ten vydává mediální skupina MAFRA patřící do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše. Deník informoval, že známý kritik squatterů z žižkovského autonomního centra Klinika Alexander Bellu údajně nelegálně využívá střechu paneláku v Lupáčově ulici, na kterou si umístil saunu. Bellu si v patře pod střechou již dříve koupil byt. K němu patří terasa a na ní stojí sauna.

Současný starosta Prahy 3 Bellu údajně nepožádal sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kterému střecha patří, o povolení k úpravám této plochy. S odvoláním na posudek, který si SVJ nechalo vypracovat u kanceláře soudního znalce a odborného asistenta ČVUT Marka Novotného a MF DNES ho má k dispozici, se provedenými úpravami sníží životnost střechy a naopak zvýší riziko zachování její funkčnosti.

Podle Alexandera Bellu se jedná o dezinformace. „Terasa je funkčně spjata s bytem v posledním podlaží panelového domu v Lupáčově ulici, který jsem koupil. Mému bytu připadající terasu využívám stejně, jako další vlastníci bytů v posledním patře využívají obdobné terasy,“ uvedl Bellu, kterému byla společná plocha střechy pronajata loni v červnu. Prokázal to zápisem ze schůze SVJ, který má server Pražský patriot k dispozici.

Belu vlastní také odlišný posudek statika, který rozporuje výše zmíněný posudek předložený SVJ. „Byla provedena analýza účinků uvedených zatížení na skladbu terasy. Zatížení saunou je při uvažování jeho rovnoměrného roznosu zanedbatelné,“ je uvedeno v závěru posudku.

Přitom podle Marka Novotného, jak uvádí MF DNES, zapříčinily úpravy na střeše především přetížení konstrukcí. Tyto obavy podle Bellu vyvrací i vyjádření stavebního úřadu.

Zda a případně jaký vliv bude mít nakonec tato mediální kauza na vyjednávání o koalici v Praze 3, zatím není jasné. Jednotliví účastníci připouští, že politická jednání mohou být vedena dlouho. Podle zisku mandátů je patrné, že trumfy drží v rukách koalice TOP 09 a STAN, jejíž kandidátku do voleb vedl Jiří Ptáček.

Ten v „kauze sauna“ nechce dělat ukvapené závěry. „I když mě ta kauza samozřejmě zajímá, tak ji nemám řádně nastudovanou, takže nechci na základě jednoho novinového článku vyvozovat závěry a vynechat ODS z dalšího jednání. Nadále s ní jednáme, stejně jako s dalšími subjekty, které ve volbách v Praze 3 uspěly,“ sdělil serveru Pražský patriot Jiří Ptáček.

Důležité podle něj je, aby se podařilo vyjednat stabilní koalici, která bude fungovat celé čtyři roky. „V minulosti se koalice rozpadaly a mé osobní předsevzetí je, aby to v tomto volebním období bylo jinak a byla tu stabilní koalice do roku 2022. Vyjednání takového spojení chce čas. Pokračujeme v jednáních,“ dodal.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

Včera v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru