Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ohavností pedofilů v Praze přibývá
Děti se útokům dospělých často nedokáží bránit. Foto: archiv autora

Ohavností pedofilů v Praze přibývá

Pedofilní lovci dětských duší i tělíček jen za loňský rok spáchali 238 těchto odporných skutků. Ještě před čtyřmi lety jich bylo na více jak milionové město „pouhých“ 165. K rozmachu této kriminalisty přispívá i anonymita internetu, kterou umí úchylní lidé zneužít.

„Internet stále poskytuje velké příležitosti k páchání mravnostních deliktů a pachatelům mnohdy napomáhají samy děti. Jejich rodiče často ani netuší, s kým se potomek tajně kontaktuje. Což končí děsivou frustrací celé rodiny,“ Alena Kolářová, šéfka pražské mravnostní policie.

A tak pedofilové na internetu stále číhají a opět sázejí na naivní zvědavost a důvěřivost. „Jsou hlavně přesvědčiví a velcí manipulátoři,“ upozornila policistka. Pro někoho je tento varovný apel jen obehranou nudnou písničkou. Chyba. Právě proto se podle policie pedofilům stále „daří“.

Zvrhlý hlídač a teolog

Příkladem je pětatřicetiletý muž z Prahy – podle rozsudku zneužil přes dvě desítky chlapců. Své oběti kontaktoval přes internet a některé z nich nutil k pohlavnímu styku. Odsouzený pracoval jako ostraha v tiskárnách a sponzoroval dětské domovy.

Jeho údajně první oběť vyhrála jím vypsanou soutěž „dítě VIP“, za což měla strávit dva týdny v Praze. Chlapec přijel a skončil pohlavně zneužíván několik dní ve vrátnici, než ho pedofil propustil.

Nedávná minulost mapuje další z těchto obřích kauz pohlavního zneužívání dětí. Podle šéfky mravnostní policie se řadí mezi pražské monstrózní případy neuvěřitelného rozsahu. Dvěma sadomasochistickými vedoucími ze sdružení Malý princ bylo sexuálně zneužito 22 chlapců od sedmi do čtrnácti let.

Jeden z vedoucích byl i mladý teolog. Ten se s chlapci pokoušel o anální sex, což se mu nepovedlo. Tak si podle policie aspoň fotografoval jejich genitálie. Parťák teologa měl jiné „záliby“ – nechal se od chlapců mimo jiné svazovat, kapat vosk na intimní části těla, přikládat na tělo rozžhavené nůžky či ovazovat přirození lepenkou.

Znepokojení psychiatři

Policisté zabývají i případy týrání dětí. A bohužel jich není málo. Čerstvě zjištěné případy však v průběhu vyšetřování policistka nechce příliš komentovat. „Opakují se stejné způsoby týrání. Tedy bití, či jiné brutální zacházení. Dítě nechápe, proč se tak děje a jeho psychika je mnohdy narušena po zbytek života,“ líčila Alena Kolářová.

Někdy je týrání i nevědomé a způsobuje ho alternativní způsob života některých mladých rodičů v metropoli. Jsou to především asketové, kteří odmítají lékařskou péči, očkování a preferují domácí porody.

Ať už si to uvědomují nebo ne, dětem vnucením vlastního životního stylu tak mohou vážně poškodit zdraví. „Znepokojuje to především psychology a psychiatry. Za týrání dětí to jednoznačně považují,“ sdělila Pražskému patriotu policejní šéfka Alena Kolářová.

Ta však nezpochybňuje, že je zde velký prostor pro diskuzi. „Je to zejména záležitost právního výkladu. Musel by se dokázat vědomý úmysl dítě vývojově poškodit. Tedy kdy je to týrání a kdy ne,“ vysvětlovala Alena Kolářová s tím, že obecně vzato, malé dítě nemá možnost volby.

Je se vším všudy vydáno na milost či nemilost těch, kdo jej vychovávají. Policie může zasáhnout jen tam, kde je důvodné podezření z porušení zákona.

Osvobozená matka „vlčích dětí“

Stalo se tak v nedávné minulosti, kdy zasahovala v jednom bytě na Vinohradech. Policii přivolala matka dvou chlapců při hádce s manželem. Rodiče po domácích porodech jejich existenci zamlčeli nejen úřadům, ale i nejbližší rodině.

S chlapci až na jednu výjimku z bytu nikdy nevyšli. Vrchní soud pak vynesl finální verdikt – otci osmiletý nepodmíněný trest a matce dvouletou podmínku. Lednová amnestie matku zcela osvobodila, otec výkon trestu dosud nenastoupil. „Oba rodiče jsou již delší dobu nezvěstní,“ glosovala Alena Kolářová. Dětí se nakonec ujal jejich strýc.


Autor: Petr Štrompf

Věnoval se padělání dvoutisícových bankovek

Včera v 17:23

Na podzim roku 2020 pražští kriminalisté zaznamenali zvýšený počet případů padělaných bankovek o nominální hodnotě 2000 korun. Tyto bankovky se začaly objevovat ve velkém množství případů a jejich záchyty byly čím dál častější. Primárně byly bankovky používány k platbám za jízdy alternativními...

Ženský křik z potemnělé ulice zalarmoval sousedku, ta zavolala na tísňovou linku

18. května 2022 ve 12:34

Když strážníci dorazili do Výhledové ulice, spatřili v křoví na zemi dva muže. Jeden držel druhého v tzv. kravatě. Jakmile uviděl hlídku, sevření uvolnil a řekl, že byl dotyčným bezdůvodně napaden.

Muž spadnul ze stromu a kolem poházená elektronika nebyla jeho

18. května 2022 v 06:37

Hlídka strážníků našla zraněného, který si stěžoval na bolest v kotníku, sedět pod stromem hned vedle restaurace v Rumburské ulici. Tvrdil, že spadnul ze stromu a s věcmi na trávníku nemá nic společného. 

Na Andělu pobíhal muž ve spodním prádle

12. května 2022 v 19:19

Včera odpoledne řešila hlídka městské policie dezorientovaného polonahého muže, který na pěší zóně Anděl pobíhal jen ve spodním prádle a zmateně se motal po ulici. S hlídkou nespolupracoval, nereagoval na výzvy.

Požár v dílně způsobil milionovou škodu

12. května 2022 v 18:53

Jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve druhém stupni poplachu v Černokostelecké ulici v Praze 10. První jednotka na místě byla deset minut po 17. hodině, ve středu 11. května.

Sražená značka u přechodu pro chodce a patník. Řidič měl přes 1,7 promile

12. května 2022 v 18:48

Auta kličkujícího z pruhu do pruhu si všimli strážníci v Kbelské ulici. Při kontrole 55letého řidiče zaujala jejich pozornost poškozená přední kapota a levá strana vozu. Navíc řidičovy pohyby i způsob komunikace vykazovaly jasné známky požití alkoholu.

Nebezpečně na sdíleném skútru

9. května 2022 v 09:31

Nebezpečná a rychlá jízda doprovázená bezdůvodným troubením upoutala minulý týden kolem půl deváté večer pozornost projíždějící hlídky strážníků v Pařížské ulici. Na výzvu k zastavení řidič přidal plyn.

Po skončení hokeje za volant

30. dubna 2022 v 07:49

Z jízdního pruhu přes obrubník na tramvajový pás a zase zpět. Tento nestandardní způsob jízdy zaznamenala hlídka strážníků pár minut minulou sobotu po půlnoci v Sokolovské ulici a řidiče osobního auta za pomoci majáků zastavila.

Cizinec zaútočil pěstí na strážníka, skončil s pouty na rukou

27. dubna 2022 ve 12:43

Těsně před půlnocí v neděli projížděla autohlídka strážníků Václavským náměstím, kde si v horní části všimla strkanice několika mužů, která přecházela ve fyzické napadání. Strážníci ke skupince osob doběhli ve chvíli, kdy jeden z mužů pěstmi útočil na hlavu a horní polovinu těla...

Další články
Nahoru