Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odvolání v případu mladíka, který zabil svého učitele, projedná soud v květnu
Odvolání projedná soud za měsíc. Foto: Freeimages.com

Odvolání v případu mladíka, který zabil svého učitele, projedná soud v květnu

Odvolání v případu Jaroslava Řeháka, který loni v březnu zabil svého učitele, projedná Vrchní soud v Praze 10. května. ČTK to zjistila z justiční databáze. Proti verdiktu, kterým pražský městský soud mladíkovi uložil 12 let vězení, se odvolala státní zástupkyně i obžalovaný. Řehák se k činu přiznal, tvrdí, že ho učitel šikanoval.

Mladík učitele podle obžaloby zavraždil loni 31. března v budově středního odborného učiliště v pražské Michli. Pedagog ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. U obžalovaného se kvůli špatné známce a kvůli dlouhodobě špatnému vztahu mezi ním a učitelem podle státní zástupkyně vystupňoval pocit křivdy a frustrace.

Obžaloba tvrdí, že Řehák chtěl učitele nejprve upálit, následně se ale rozhodl, že ho usmrtí hned. Ve škole se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho mladík napadl 60 centimetrů dlouhou mačetou, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Řehák je obžalován z vraždy s rozmyslem, za kterou hrozí trest od 12 do 20 let. Státní zástupkyně Jana Murínová ale navrhla, aby byl odsouzen podle přísnější kvalifikace, protože šlo podle ní o vraždu spáchanou surovým způsobem.

Za tu mohou soudy uložit trest od 15 do 20 let, případně i výjimečný trest. Soud v nepravomocném rozsudku vyhověl návrhu na zpřísnění právní kvalifikace, uložil však trest pod zákonnou sazbou. Murínová chtěla pro Řeháka také trest pod sazbou, konkrétně 14 let vězení.

Soud vzal při ukládání trestu v potaz to, že se Řehák činu dopustil ve stavu snížené příčetnosti. Mentálně je obžalovaný podle verdiktu také spíše na úrovni mladistvého, soud se tedy snažil přiblížit hranici nejvyššího možného trestu, jaký lze mladistvému uložit, což je deset let vězení. Zohlednil i to, že se Řehák k činu přiznal.

Kromě trestu vězení uložil trestní senát Řehákovi také ambulantní léčení, které pro něj doporučili znalci. Na základě jejich doporučení také obžalovaného poslal do mírnějšího typu věznice.

Řehákův obhájce požadoval, aby byl mladík odsouzen za zabití, což je usmrcení jiného v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli, nebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. Za to by mu hrozilo maximálně desetileté vězení. Mladík u soudu vypovídal v prosinci, tehdy soudu řekl, že ho pedagog ponížil při zkoušení a šikanoval ho.


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru