Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Odvolání v případu mladíka, který zabil svého učitele, projedná soud v květnu
Odvolání projedná soud za měsíc. Foto: Freeimages.com

Odvolání v případu mladíka, který zabil svého učitele, projedná soud v květnu

Odvolání v případu Jaroslava Řeháka, který loni v březnu zabil svého učitele, projedná Vrchní soud v Praze 10. května. ČTK to zjistila z justiční databáze. Proti verdiktu, kterým pražský městský soud mladíkovi uložil 12 let vězení, se odvolala státní zástupkyně i obžalovaný. Řehák se k činu přiznal, tvrdí, že ho učitel šikanoval.

Mladík učitele podle obžaloby zavraždil loni 31. března v budově středního odborného učiliště v pražské Michli. Pedagog ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. U obžalovaného se kvůli špatné známce a kvůli dlouhodobě špatnému vztahu mezi ním a učitelem podle státní zástupkyně vystupňoval pocit křivdy a frustrace.

Obžaloba tvrdí, že Řehák chtěl učitele nejprve upálit, následně se ale rozhodl, že ho usmrtí hned. Ve škole se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho mladík napadl 60 centimetrů dlouhou mačetou, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Řehák je obžalován z vraždy s rozmyslem, za kterou hrozí trest od 12 do 20 let. Státní zástupkyně Jana Murínová ale navrhla, aby byl odsouzen podle přísnější kvalifikace, protože šlo podle ní o vraždu spáchanou surovým způsobem.

Za tu mohou soudy uložit trest od 15 do 20 let, případně i výjimečný trest. Soud v nepravomocném rozsudku vyhověl návrhu na zpřísnění právní kvalifikace, uložil však trest pod zákonnou sazbou. Murínová chtěla pro Řeháka také trest pod sazbou, konkrétně 14 let vězení.

Soud vzal při ukládání trestu v potaz to, že se Řehák činu dopustil ve stavu snížené příčetnosti. Mentálně je obžalovaný podle verdiktu také spíše na úrovni mladistvého, soud se tedy snažil přiblížit hranici nejvyššího možného trestu, jaký lze mladistvému uložit, což je deset let vězení. Zohlednil i to, že se Řehák k činu přiznal.

Kromě trestu vězení uložil trestní senát Řehákovi také ambulantní léčení, které pro něj doporučili znalci. Na základě jejich doporučení také obžalovaného poslal do mírnějšího typu věznice.

Řehákův obhájce požadoval, aby byl mladík odsouzen za zabití, což je usmrcení jiného v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli, nebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. Za to by mu hrozilo maximálně desetileté vězení. Mladík u soudu vypovídal v prosinci, tehdy soudu řekl, že ho pedagog ponížil při zkoušení a šikanoval ho.


Autor: ČTK

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru