Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odvolací soud zpřísnil trest ženě za vraždu známého, do vězení půjde na 12 let
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Odvolací soud zpřísnil trest ženě za vraždu známého, do vězení půjde na 12 let

Odvolací Vrchní soud v Praze dnes výrazně zpřísnil trest ženě, která loni v říjnu v Praze 8 ubodala spolubydlícího. Za vraždu s rozmyslem jí uložil 12 let. Pražský městský soud, jehož verdikt odvolací senát zrušil, ženu původně potrestal tříletým podmíněným trestem za zabití. Dnešní rozsudek je pravomocný. Žena se k činu přiznala, popírala ale to, že se na něj připravovala.

Potyčka se smrtícím následkem se stala v pražské Libni loni v noci na 23. října. Dvaadvacetiletá Marie Čakurdová podle verdiktu vyvolala hádku s třiatřicetiletým partnerem své sestřenice. Muži dala podle rozsudku pohlavek, on jí facku vrátil.

Ve chvíli, kdy se do konfliktu zapojil i tehdejší přítel Čakurdové, využila dívka situace a bodla svého protivníka velkým kuchyňským nožem, který si předem připravila. Zasáhla játra, plicní žílu i srdce. Přivolaní záchranáři muži nemohli pomoct. V bytě v té době byly i tři malé děti.

Pražský městský soud ženě v červenci uvěřil, že nešlo o záměr a v incidentu sehrála roli jistá dávka rozrušení. Při ukládání podmíněného trestu argumentoval také tím, že Čakurdová věděla, že byl muž dvakrát trestaný za ublížení na zdraví a že v minulosti napadl nožem svou partnerku, která to ale neohlásila.

Podle předsedy odvolacího senátu Jiřího Lněničky však o zabití rozhodně nešlo. Upozornil na to, že si Čakurdová nůž připravila, ale také že konflikt vyvolala. Žena podle něj navíc při soudním jednání sama potvrdila, že nevěděla, za co byl muž v minulosti odsouzen.

Zabití se dopustí ten, kdo někoho úmyslně usmrtí v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli. Zatímco za předem promyšlenou vraždu mohou soudy uložit 12 až 20 let vězení, trestní sazba za zabití je tři až deset let.

Mladá dívka se k příbuzné přestěhovala z Plzně kvůli dostupnější lékařské péči pro svou tříletou dcerku, která dříve utrpěla závažné popáleniny. Sestřenice ale později do bytu znovu přijala svého partnera, kterého předtím odtamtud vykázala policie kvůli domácímu násilí. Konflikty v domácnosti se poté stupňovaly.

Čakurdová u městského soudu tvrdila, že si nůž vzala, protože měla ze sestřenici na druha strach a chtěla ochránit další členy rodiny. Zbraní podle vlastní verze událostí jen máchla před sebe a ani nevěděla, že muže zasáhla. Poté se mu snažila poskytnout první pomoc.


Autor: ČTK

Honička s motorkářem skončila v tunelu Mrázovka nehodou

17. června 2024 ve 23:24

Nehodou šestadvacetiletého cizince na motorce v pondělí skončilo jeho pronásledování v hlavním městě, kde ujížděl před policií. V tunelu Mrázovka, který je součástí Městského okruhu, narazil do jednoho ze služebních aut. Nezranil se, poškodil však vozidlo. Lustrací se ukázalo, že neměl platné...

Na Andělu byl na lavičce pobodaný muž

17. června 2024 ve 23:12

V sousedství tramvajové zastávky Anděl v Nádražní ulici byl v pondělí po šestnácté hodině záchranáři ošetřován pobodaný muž, kterého v hádce zranil jiný muž, který se s ním pohádal. Zranění nebylo vážné. Podezřelý z útoku byl během pár minut zadržen. Frekventovaná lokalita na Andělu má už dlouho...

Další články
Nahoru