Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odvolací soud začal řešit žalobu Hlubučka na STAN kvůli vyloučení z hnutí
Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. Foto: archiv MHMP

Odvolací soud začal řešit žalobu Hlubučka na STAN kvůli vyloučení z hnutí

Vrchní soud v Praze se ve středu začal zabývat žalobou bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, podle kterého bylo jeho vyloučení ze Starostů a nezávislých (STAN) v rozporu se stanovami hnutí. Strana Hlubučka vyloučila v souvislosti s trestní kauzou Dozimetr, v níž politik figuruje jako jeden z obviněných. Hnutí musí podle soudu doložit, jak Hlubuček stanovy porušil. Jednání bude pokračovat na konci srpna.

Stanovy hnutí v době vyloučení Hlubučka neumožňovaly vyloučení člena z důvodu trestního stíhání, strana politika podle soudu vyloučila na základě ustanovení, podle kterého mohl svým jednáním ohrozit či poškodit její pověst.

Městský soud v Praze loni v prosinci rozhodl, že v takovém případě musí být důvody jasně specifikovány, což se podle usnesení soudu nestalo. Žalobě proto vyhověl.

Předsedkyně odvolacího však ve středu uvedla, že i trestní stíhání člena strany je samo o sobě způsobilé ohrozit její pověst. Podotkla, že Hlubuček nebyl členem hnutí na lokální, ale na státní úrovni, a byl veřejnosti znám.

STAN podle ní ale i přes to musí doložit důkazy o tom, jestli Hlubuček skutečně stranu mohl poškodit nebo ji poškodil. Právnímu zástupci strany poskytla na doplnění důkazů třicetidenní lhůtu.

Právní zástupce STAN v odvolání proti rozhodnutí městského soudu uvedl, že důvodem pro vyloučení nebylo trestní stíhání, ale skutečnosti, které ohledně Hlubučka vyšly na veřejnost a které by mohly pověst STAN ohrozit.

Podle Hlubučkova zástupce strana porušila zásadu presumpce neviny, podle stanov navíc mohla Hlubučkovi členství nejvýše přerušit. Vyloučen by mohl být až po případném pravomocném odsouzení.

Vyšetřovatelé kauzy Dozimetr tvrdí, že organizovaná skupina v čele s podnikatelem Michalem Redlem obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Kromě Redla a Hlubučka jsou v případu stíhání i další lidé.

Po vypuknutí kauzy vyzval STAN Hlubučka k rezignaci na všechny posty. Předsednictvo hnutí pak loni v květnu bývalého starostu pražských Lysolají jednomyslně vyloučilo. Mluvčí STAN Sára Beránková už dříve uvedla, že pokud soud pravomocně rozhodně ve prospěch Hlubučka, vrátí se situace do stavu, kdy měl politik členství pozastavené.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru