Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Odvolací soud v případu graffiti na Karlově mostě se kvůli covidu odkládá
Posprejovaný pilíř Karlova mostu. Foto: MP Praha

Odvolací soud v případu graffiti na Karlově mostě se kvůli covidu odkládá

Odvolací jednání s německým turistou Benjaminem Wittigem viněným z posprejování Karlova mostu, které se mělo konat v úterý, musel pražský městský soud zrušit. Muž požádal o přeložení zasedání kvůli opatřením proti šíření nákazy nemoci covid-19, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Třicetiletému Němci udělil prvoinstanční soud za poškození jedné z nejvýznamnějších pražských památek loni v listopadu roční podmíněný trest a stotisícový peněžitý trest. Cizinec se odvolal.

„Jednání bylo odvoláno," uvedla Puci. Odvolací senát by podle ní měl v případu rozhodovat v listopadu.

Obvodní soud loni na podzim rozhodl, že graffiti na pilíř Karlova mostu nastříkali Wittig a jeho třiadvacetiletý bratr Niclas Steiger. Oběma uložil stejné podmíněné a peněžité tresty, zároveň je na pět let vyhostil z České republiky.

Zatímco Steiger vinu od počátku přiznával a již v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme, starší z bratrů obvinění odmítl.

Dvojici podle verdiktu usvědčily výpovědi svědků, kteří shodně uvedli, že viděli sprejovat oba muže. Wittig však tvrdil, že nápis o rozměrech pět krát dva metry nastříkal na pilíř mostu pouze jeho bratr.

Steiger jeho tvrzení potvrdil. Dodal, že nevěděl, na jak významnou památku graffiti umístil. Bratři však mohli podle soudkyně takto vypovídat i kvůli tomu, že po odsuzujícím rozsudku pravděpodobně přijde Wittig o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině loňského července. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun.

V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.


Hořel částečně devastovaný byt

Včera ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Hlasitou hudbou a křikem rušili obyvatele domu

20. ledna 2021 v 09:27

V domě v Křižovnické ulici docházelo v sobotu před půlnocí k rušení nočního klidu. Oznamovatelka pustila přivolanou hlídku městské policie do domu a označila byty v 5. a 4. patře. S jejich nájemníky se údajně neúspěšně pokoušela dohodnout. Z bytů se ozývala hlasitá hudba...

Další články
Nahoru