dnes
Středa - oblacno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - zatazeno
17°C
Odvolací soud v případu graffiti na Karlově mostě se kvůli covidu odkládá
Posprejovaný pilíř Karlova mostu. Foto: MP Praha

Odvolací soud v případu graffiti na Karlově mostě se kvůli covidu odkládá

Odvolací jednání s německým turistou Benjaminem Wittigem viněným z posprejování Karlova mostu, které se mělo konat v úterý, musel pražský městský soud zrušit. Muž požádal o přeložení zasedání kvůli opatřením proti šíření nákazy nemoci covid-19, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Třicetiletému Němci udělil prvoinstanční soud za poškození jedné z nejvýznamnějších pražských památek loni v listopadu roční podmíněný trest a stotisícový peněžitý trest. Cizinec se odvolal.

„Jednání bylo odvoláno," uvedla Puci. Odvolací senát by podle ní měl v případu rozhodovat v listopadu.

Obvodní soud loni na podzim rozhodl, že graffiti na pilíř Karlova mostu nastříkali Wittig a jeho třiadvacetiletý bratr Niclas Steiger. Oběma uložil stejné podmíněné a peněžité tresty, zároveň je na pět let vyhostil z České republiky.

Zatímco Steiger vinu od počátku přiznával a již v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme, starší z bratrů obvinění odmítl.

Dvojici podle verdiktu usvědčily výpovědi svědků, kteří shodně uvedli, že viděli sprejovat oba muže. Wittig však tvrdil, že nápis o rozměrech pět krát dva metry nastříkal na pilíř mostu pouze jeho bratr.

Steiger jeho tvrzení potvrdil. Dodal, že nevěděl, na jak významnou památku graffiti umístil. Bratři však mohli podle soudkyně takto vypovídat i kvůli tomu, že po odsuzujícím rozsudku pravděpodobně přijde Wittig o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině loňského července. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun.

V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru