Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Odvolací soud potvrdil osvobození bývalého starosty Prahy 11 Mlejnského
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Odvolací soud potvrdil osvobození bývalého starosty Prahy 11 Mlejnského

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil bývalého starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského a dalších sedm lidí viněných v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci zanedbaných ploch v jedenáctém pražském obvodu. Odvolací senát zamítl odvolání státní zástupkyně a potvrdil lednový zprošťující verdikt prvoinstančního soudu. Jednání Mlejnského a ostatních obžalovaných nebylo trestné.

Mlejnský čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU. V případě odsouzení mu hrozil pětiletý až dvanáctiletý trest vězení.

Státní zástupkyně tvrdila, že spolu s dalšími sedmi lidmi způsobil škodu za desítky milionů korun tím, že uzavřel smlouvy na předražené či fiktivní práce na rekonstrukci dětských hřišť a nevyužívaných ploch na území Chodova a Hájů. Muž obžalobu od počátku odmítal.

Obžaloba se týkala zakázky z roku 2009, při které se mělo mimo jiné opravit a zvelebit přes šest desítek dětských hřišť. Městská část na to dostala peníze od Evropské unie. Vítězná společnost Pragoflora podle státní zástupkyně nesplnila podmínky tendru, neprovedla účtovaní vícepráce a měla platit pokuty za nesplněné dodávky.

„Pragoflora vyhrála výběrové řízení férově," uvedla dnes předsedkyně odvolacího senátu Eva Rejchrtová. Podle ní byla sice zadávací dokumentace k projektu nedostatečná a nedostatky vykazoval i později projekt, nic ale nenasvědčovalo tomu, že by obžalovaní jednali úmyslně.

Za důležitý důkaz pak odvolací senát označil znalecký posudek, který vyčíslil obvyklou cenu na rekonstrukci ploch na zhruba 39 milionů. „Pragoflora dílo provedla levněji. Ke způsobení škody nedošlo," prohlásila Rejchrtová.

Mezi obžalovanými byla například někdejší místostarostka Prahy 11 Eva Vosecká či vedoucí majetkoprávního odboru radnice Kvido Boublík. Obžalován byl i předseda představenstva Pragoflory Milan Schejbal.

Mlejnský se Schejbalem podle státní zástupkyně podepsal smlouvu, která se ale údajně lišila od smlouvy, kterou společnost předložila v soutěži. Bývalý starosta podle žalobkyně podepsal i další smlouvy na vícepráce, které společnost nikdy neprovedla.

Další škodu Mlejnský a další představitelé městské části podle obžaloby způsobili tím, že po společnosti Pragoflora nevymáhali pokuty za nesplněné dodávky.

Mlejnský, který byl starostou Prahy 11 od roku 2006 do roku 2014, u hlavního líčení uvedl, že nevěděl, že by smlouva s vítězem tendru na zvelebení ploch v jedenácté městské části nebyla v pořádku.

Rada mu prý uložila, aby podepsal smlouvu s vítězem soutěže. Dokument připravovali jiní zaměstnanci a byl zkontrolován právníkem a ekonomickým pracovníkem.

Městská část žádala po obžalovaných 45 milionů korun, náhradu škody chtěl i magistrát. Soud je však odkázal na civilní řízení.


Autor: ČTK

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru