Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odvolací soud potvrdil osvobození 28 lidí v kauze prodeje bytů v centru Prahy
Mezi osvobozenými je i bývalý starosta Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Odvolací soud potvrdil osvobození 28 lidí v kauze prodeje bytů v centru Prahy

Osvobození 28 lidí v kauze prodeje městských bytů v centru Prahy z let 2012 až 2015 je pravomocné. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze, který pouze u většiny z nich změnil důvod zproštění obžaloby. Stíhání čelili především bývalí zastupitelé Prahy 1, byl mezi nimi například i někdejší starosta Oldřich Lomecký (tehdy TOP 09) nebo jeho tehdejší zástupce Daniel Hodek (ČSSD).

Obvodní soud pro Prahu 1 loni na podzim nepravomocně osvobodil všechny obžalované s důvodem, že nebylo prokázáno, že se skutek stal. Odvolací senát ale dnes dospěl k závěru, že u 27 obžalovaných je přiléhavější zproštění s tím, že se skutek stal, ale není trestným činem.

Obžaloba tvrdí, že Praha 1 mezi lety 2012 a 2015 prodala 22 bytových jednotek pod cenou. Obžalovaní podle státních zástupců nezjišťovali cenu obvyklou, čímž městské části způsobili škodu 32,5 milionu korun. Podle žalobců se obžalovaní dopustili maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.

Obžalovaní vinu už dříve odmítli, poukazovali například na to, že účelem prodeje bytů nebyla jen maximalizace zisku, ale také zastavení úbytku obyvatel v centru metropole.

„Zákon v žádném případě nestanovil, že by cena obvyklá musela být stanovena znaleckým posudkem," konstatoval dnes předseda odvolacího senátu Jan Šott. Městská část podle něj také inzerovala byty nad rámec svých zákonných povinností. „Ve věci proběhlo řádné výběrové řízení, nebyla zjištěna žádná manipulace či nedbalost," uvedl Šott.

Státní zástupkyně v odvolání navrhovala, aby případ znovu projednal obvodní soud. Tomu vytkla nesprávné hodnocení důkazů a nesprávné právní závěry. Obhájci obžalovaných považovali rozsudek převážně za správný, upozorňovali dále například na množství zpracovaných znaleckých posudků, z nichž všechny kromě jednoho měly závěr, že žádná škoda nevznikla.

V případu bylo původně stíháno 34 lidí. Čtyři se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu. Dva další lidé přijali peněžité tresty, které jim obvodní soud uložil trestním příkazem. Městskou část Praha 1 odkázal soud s nároky na civilní řízení.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru