dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Odsvěcený kostel na Starém Městě se nezmění na hotel, ale bude v něm galerie a koncertní sál
Plánovaná podoba interiéru odsvěceného kostela. Vizualizce: Praha 1

Odsvěcený kostel na Starém Městě se nezmění na hotel, ale bude v něm galerie a koncertní sál

Místo kritizovaného hotelu má být v odsvěceném kostele sv. Michala v centru Prahy prodejní galerie a koncertní či konferenční sál. Kostel se má co možná nejvíce vrátit k původnímu uspořádání, zmizí dostavěné stropy a přepážky. Upravena bude i krypta s ostatky, vstup do ní bude oddělený. Soukromý majitel předložil nový projekt, stavební povolení by mohl dostat v řádu měsíců.

Odsvěcená památka byla sídlem restaurace i diskotéky, mělo v ní vzniknout muzeum křišťálu i ubytovací zařízení, podle kritiků i noční klub s erotickými službami. Výhrady k původnímu projektu měla městská část i památkáři.

michal-viz-13-nahled Vlastník objektu se nakonec rozhodl respektovat letitý nesouhlas městské části, která dlouhodobě vyjadřovala své negativní stanovisko k původně zamýšlenému komerčnímu využití kostela. Aktuální projekt počítá s tím, že prostor bude plnit především funkci kulturně-společenskou, tedy jako multifunkční kulturní prostor pro pořádání konferencí, přednášek, banketů, plesů a koncertní síň, výstavní galerie, galerie s prodejem uměleckých předmětů nebo školicí centrum či knihovna.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo přesvědčit investora o tom, že kostel svatého Michala by měl sloužit vznešenějším účelům, než je poskytování hotelových služeb a podobně. S novým projektem souhlasí také památkáři, takže nic již nestojí v cestě zahájení stavebních prací,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

michal-viz-3-nahled „Pokud by pak docházelo k činnosti, která je v rozporu se záměrem a kolaudačním rozhodnutím, živnostenský úřad je schopen si to vynutit," podotkl.

Nový projekt počítá s minimálními intervencemi do podstaty stavby a soustřeďuje se na očištění od negativních zásahů z předcházejících období a na návrat k původnímu, čitelnému prostorovému uspořádání.

Současný návrh předpokládá částečné odstranění vestavby uskutečněné po odsvěcení kostela roku 1786 dekretem Josefa II.; od této doby byl objekt využíván jako manufaktura se sklady. Postupně budou také odstraněny i nevhodné vestavby z let 1996 – 98, především strop nad prostorem kněžiště a další zásahy narušující vnitřní integritu prostoru.

michal-viz-15-nahled V rámci projektu dojde také k vybudování samostatného vstupu do prostoru podzemní krypty, která bude pietně upravena a z využívání prostoru kostela vyčleněna. Na uložení kosterních pozůstatků bude autorizovaným odborníkem vypracován samostatný projekt.

Objekt bude vybaven odpovídajícími technologickými a požárně bezpečnostními systémy umožňujícími maximální variabilitu využití. „Vzhledem k tomu, že nový projekt redukuje stavební zásahy na nezbytné minimum, během výstavby nepředpokládáme nadměrně velké zatížení nejbližšího okolí příslušnými pracemi,“ řekl starosta Lomecký.

kostel-sv-michala-nahled

Kostel sv. Michala

Kostel stojí kousek od Staroměstského náměstí, jako zchátralý byl v roce 1984 převeden na Národní knihovnou, která pro něj nenašla využití. V 90. letech se ho pokoušela neúspěšně prodat, pak ho pronajala.

V roce 2005 ho kontroverznímu nájemci prodala za 46 milionů korun. Majitel Jerry Nowikovsky v 90. letech ještě jako nájemce objekt přestavěl. Byla v něm restaurace a diskotéka.


Další články
Nahoru