dnes
Pondělí - oblacno
7°C
zítra
Úterý - polojasno
6°C
pozítří
Středa - snih
3°C
Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh
Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011. Foto: JP

Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh

Klášterní kostel svaté Anny ze 14. století, který stojí v centru Prahy při ulici Zlatá, neslouží už od roku 1782 původnímu účelu. Byl využíván třeba jako tiskárna či bytový dům, vlastní jej Národní divadlo a už 15 let jej Nadace Vize 97 používá jako kulturní centrum Pražská křižovatka. V běžně nepřístupném prostoru je řada originálních artefaktů spojených s posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Havel dal zásadní podnět ke vzniku Pražské křižovatky. Chtěl vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V současnosti je variabilní prostor využíván především pro soukromé společenské a kulturní akce. Při výjimečných příležitostech, jako například letos v květnu při festivalu městské architektury, se do něj může podívat i veřejnost.

V interiéru bývalého kostela si lze prohlédnout řadu fresky ze 14. století i soudobé opravy podle návrhů Evy Jiřičné, umělecká díla od Adrieny Šimotové, Olbrama Zoubka či Bořka Šípka a další artefakty připomínající Václava Havla.

Pojďme se u některých děl spojených s Havlem zastavit:

Sousoší „Zvěstování“
Bronzové sousoší „Zvěstování“ vytvořil před třiadvaceti lety sochař a přítel Václava Havla Olbram Zoubek. Totožné výtvarné dílo je umístěno i na hrobce rodiny Havlových.

havel-trubicky Boží mlýnky Václava Havla
Toto dílo výtvarného umělce Daniela Pešty bylo slavnostně odhaleno před třemi lety. Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011.

havel-totem  „Totem“
V týdnu posledního rozloučení s panem prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 se v Pražské křižovatce nashromáždilo obrovské množství věnců a kytic. Na většině z nich byly stuhy s věnováním a se vzkazy. Dagmar Havlová je uschovala. Bývalý hradní architekt Bořek Šípek přišel s myšlenkou využít smuteční stuhy a navždy je uchovat. Následně vzniklo výtvarné dílo, jež tvoří sedm skleněných různě tvarovaných částí, v nichž jsou stuhy uloženy.

Křišťálový dotek
Otisk ruky Václava Havla, dílo umělce a skláře Jana Huňáta. Zobrazeny jsou veškeré detaily dlaně přvní českého prezidenta.

Můj deník s V.H. (2007–2010)
Toto umělecké dílo pochází od multimediálního vizuálního umělce Daniela Pešty, umístěné je u hlavního vchodu Pražské křižovatky. Tvoří ho stovky válečků, které jsou tvořeny odlišnými fotografiemi, na kterých je Václav Havel ztvárněn v různých situacích.

havel-srdceSrdce pro Václava Havla – podkladová deska
Objekt Srdce pro Václava vznikl z vosku svíček zapálených na ulicích a náměstích po smrti Havla. Podařilo se zajistit přes dvě tuny vosku — tedy zhruba polovinu odhadovaného množství všech nedohořelých svíček. S pomocí mnoha dobrovolníků vznikl objekt ve tvaru otevřeného srdce. To bylo postaveno pár měsíců po Havlově smrti na piazzetě Národního divadla v Praze. Stálo na podkladové desce. Dvě měsíce bylo nejenom voskové dílo, ale i deska vystavena všem možným vlivům. Lidé, kteří přicházeli k Srdci a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, zašlapali postupně do desky prach z ulice i vosk. Po demontáži objektu se objevil obraz.

havel-busta Busta Václava Havla
V prostorech Pražské křižovatky je umístěna busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka. Vytvořil tři verze této busty. První se nachází v Paláci Evropy ve Štrasburku, druhá v budově Kongresu v USA. Busta v Pražské křižovatce vznikla k 80. výročí narození Václava Havla.


U stanice metra Vltavská představí nový mural

5. prosince 2019 v 19:00

V úterý 10. prosince bude v 8:30 hodin u stanice metra Vltavská oficiálně představeno nové výtvarné dílo na stěně vnějšího atria. Velkoplošná malba vznikla na základě výtvarné soutěž Mural Art Vltavská, kterou letos zrealizovala Praha 7 společně s pražským dopravím podnikem. Představení nového...

Dýně a cukety na pražských polích sklízely školy a domovy pro seniory

4. prosince 2019 v 15:54

Praha je obklopena prstencem lánů, které postupně procházejí změnami, aby hospodaření na nich bylo šetrnější k životnímu prostředí. Město má ve své správě přibližně 1650 hektarů zemědělské půdy. V současné době jsou velké lány rozčleňovány na menší políčka, tvoří se také nové meze, remízky, polní...

British Airways obhájila za rok 2019 titul Nejtišší dopravce na Letišti Václava Havla

3. prosince 2019 v 15:47

V letošním ročníku soutěže Nejtišší dopravce, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s Městskou částí Praha 6, zvítězila britská letecká společnost British Airways (BA). Křišťálovou trofej vítězi předali zástupci Letiště Praha a radnice Prahy 6 během pravidelného setkání zástupců letiště se...

Letos naposledy zve Praha 2 do krytu Folimanka

2. prosince 2019 ve 12:23

Po celý rok, jednou měsíčně, umožnila radnice Prahy 2 vstup do krytu Folimanka. Letošní poslední prohlídka se koná v sobotu 14. prosince od 9 do 15 hodin. V bunkru uvidíte výstavu Pražské plenéry. Zároveň se koná workshop ke hře Skryté příběhy. Poslední prodlídky v tomto roce nabídne...

Další články
Nahoru