dnes
Sobota - zatazeno
23°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
29°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
22°C
Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh
Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011. Foto: JP

Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh

Klášterní kostel svaté Anny ze 14. století, který stojí v centru Prahy při ulici Zlatá, neslouží už od roku 1782 původnímu účelu. Byl využíván třeba jako tiskárna či bytový dům, vlastní jej Národní divadlo a už 15 let jej Nadace Vize 97 používá jako kulturní centrum Pražská křižovatka. V běžně nepřístupném prostoru je řada originálních artefaktů spojených s posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Havel dal zásadní podnět ke vzniku Pražské křižovatky. Chtěl vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V současnosti je variabilní prostor využíván především pro soukromé společenské a kulturní akce. Při výjimečných příležitostech, jako například letos v květnu při festivalu městské architektury, se do něj může podívat i veřejnost.

V interiéru bývalého kostela si lze prohlédnout řadu fresky ze 14. století i soudobé opravy podle návrhů Evy Jiřičné, umělecká díla od Adrieny Šimotové, Olbrama Zoubka či Bořka Šípka a další artefakty připomínající Václava Havla.

Pojďme se u některých děl spojených s Havlem zastavit:

Sousoší „Zvěstování“
Bronzové sousoší „Zvěstování“ vytvořil před třiadvaceti lety sochař a přítel Václava Havla Olbram Zoubek. Totožné výtvarné dílo je umístěno i na hrobce rodiny Havlových.

havel-trubicky Boží mlýnky Václava Havla
Toto dílo výtvarného umělce Daniela Pešty bylo slavnostně odhaleno před třemi lety. Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011.

havel-totem  „Totem“
V týdnu posledního rozloučení s panem prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 se v Pražské křižovatce nashromáždilo obrovské množství věnců a kytic. Na většině z nich byly stuhy s věnováním a se vzkazy. Dagmar Havlová je uschovala. Bývalý hradní architekt Bořek Šípek přišel s myšlenkou využít smuteční stuhy a navždy je uchovat. Následně vzniklo výtvarné dílo, jež tvoří sedm skleněných různě tvarovaných částí, v nichž jsou stuhy uloženy.

Křišťálový dotek
Otisk ruky Václava Havla, dílo umělce a skláře Jana Huňáta. Zobrazeny jsou veškeré detaily dlaně přvní českého prezidenta.

Můj deník s V.H. (2007–2010)
Toto umělecké dílo pochází od multimediálního vizuálního umělce Daniela Pešty, umístěné je u hlavního vchodu Pražské křižovatky. Tvoří ho stovky válečků, které jsou tvořeny odlišnými fotografiemi, na kterých je Václav Havel ztvárněn v různých situacích.

havel-srdceSrdce pro Václava Havla – podkladová deska
Objekt Srdce pro Václava vznikl z vosku svíček zapálených na ulicích a náměstích po smrti Havla. Podařilo se zajistit přes dvě tuny vosku — tedy zhruba polovinu odhadovaného množství všech nedohořelých svíček. S pomocí mnoha dobrovolníků vznikl objekt ve tvaru otevřeného srdce. To bylo postaveno pár měsíců po Havlově smrti na piazzetě Národního divadla v Praze. Stálo na podkladové desce. Dvě měsíce bylo nejenom voskové dílo, ale i deska vystavena všem možným vlivům. Lidé, kteří přicházeli k Srdci a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, zašlapali postupně do desky prach z ulice i vosk. Po demontáži objektu se objevil obraz.

havel-busta Busta Václava Havla
V prostorech Pražské křižovatky je umístěna busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka. Vytvořil tři verze této busty. První se nachází v Paláci Evropy ve Štrasburku, druhá v budově Kongresu v USA. Busta v Pražské křižovatce vznikla k 80. výročí narození Václava Havla.


Září začne Koncertem pro park

Dnes v 08:06

Poosmnácté se bude 1. září konat v Praze 13 Koncert pro park.

Dny Praha 11 přivítají Žlutého psa

15. srpna 2019 ve 20:43

Česká rocková kapela s Ondřejem Hejmou v čele je zárukou dobré muziky. Žlutý pes a jeho vystoupení na Dnech Prahy 11 v pátek 13. září ve 20 hodin. Vstup zdarma.

Folie na střešních sklech na zastávce Dejvická

15. srpna 2019 v 17:13

Boj s klimatickou změnou v Praze 6 není jen na papíře. Radnice nechala instalovat folie na střešních sklech přístřešku zastávky MHD.

Přijďte ovlivnit podobu veřejných prostranství v Modřanském cukrovaru

15. srpna 2019 v 11:21

V září budou mít obyvatelé Prahy 12 a nejen oni možnost seznámit se s projektem Modřanský cukrovar.

O libreta Dona Giovanniho můžete soutěžit

14. srpna 2019 v 16:04

Letošní představení Opera v Šárce Don Giovanni se blíží, a protože bude Mozartovo dílo uvedeno v italském originále, připravila radnice Prahy jako dárek pro prvních 500 návštěvníků tištěná libreta v českém překladu.

Dny Prahy 11: Den pro celou rodinu

14. srpna 2019 v 10:46

Jedenáctá městská část připravuje Dny Prahy 11 od 12. do 15. září v Parku u Chodovské tvrze. Pro děti budou nachystány a workshopy a pohádky, zájemci uvidí integrovaný záchranný systém, a již nyní se mohou registrovat na Běh Prahou 11, letos poprvé i děti.

Kvete vám zahrádka nebo balkon? Fotosoutěž Prahy 13 ještě měsíc

13. srpna 2019 v 08:56

Bydlíte v Praze 13 a máte rozkvetlou předzahrádku nebo zahrádku, nebo je váš balkon samý květ? Posílejte fotografie a přihlaste se do soutěže.

S kontrolou plateb místních poplatků z domova pomůže Portál občana

12. srpna 2019 v 08:43

Možnost kontroly plateb místních poplatků z pohodlí domova nabízí svým občanům třináctá městská část. Portál je zacílen na zvýšení efektivity mezi úřadem a občany.

Připomenutí návratu letců z Velké Británie

12. srpna 2019 v 07:55

Vzpomínka na srpnový přílet československých zahraničních letců RAF, který se tehdy stal velkou událostí ve čtvrtek 15. srpna ve 14 hodin.

Osmdesát let od vypuknutí 2. světové války / Poland first to fight

12. srpna 2019 v 07:03

Před osmdesáti lety začal útokem Německa na Polsko nejhrůznější konflikt v dějinách lidstva. Ačkoliv předválečné Polsko a Československo spolu mělo špatné vztahy, boj proti německému nacismu spojil osudy polských a československých vojáků od prvních dnů války.

Uctění památky československých letců RAF

9. srpna 2019 v 09:50

Pietní akt se bude konat 14. srpna od 14 hodin, v den výročí, kdy se českoslovenští letci vrátili ze Spojeného království zpět do Prahy v roce 1945 u památníku Okřídlený lev.

Další články
Nahoru