dnes
Sobota - zatazeno
16°C
zítra
Neděle - oblacno
17°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
17°C
Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh
Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011. Foto: JP

Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh

Klášterní kostel svaté Anny ze 14. století, který stojí v centru Prahy při ulici Zlatá, neslouží už od roku 1782 původnímu účelu. Byl využíván třeba jako tiskárna či bytový dům, vlastní jej Národní divadlo a už 15 let jej Nadace Vize 97 používá jako kulturní centrum Pražská křižovatka. V běžně nepřístupném prostoru je řada originálních artefaktů spojených s posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Havel dal zásadní podnět ke vzniku Pražské křižovatky. Chtěl vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V současnosti je variabilní prostor využíván především pro soukromé společenské a kulturní akce. Při výjimečných příležitostech, jako například letos v květnu při festivalu městské architektury, se do něj může podívat i veřejnost.

V interiéru bývalého kostela si lze prohlédnout řadu fresky ze 14. století i soudobé opravy podle návrhů Evy Jiřičné, umělecká díla od Adrieny Šimotové, Olbrama Zoubka či Bořka Šípka a další artefakty připomínající Václava Havla.

Pojďme se u některých děl spojených s Havlem zastavit:

Sousoší „Zvěstování“
Bronzové sousoší „Zvěstování“ vytvořil před třiadvaceti lety sochař a přítel Václava Havla Olbram Zoubek. Totožné výtvarné dílo je umístěno i na hrobce rodiny Havlových.

havel-trubicky Boží mlýnky Václava Havla
Toto dílo výtvarného umělce Daniela Pešty bylo slavnostně odhaleno před třemi lety. Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011.

havel-totem  „Totem“
V týdnu posledního rozloučení s panem prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 se v Pražské křižovatce nashromáždilo obrovské množství věnců a kytic. Na většině z nich byly stuhy s věnováním a se vzkazy. Dagmar Havlová je uschovala. Bývalý hradní architekt Bořek Šípek přišel s myšlenkou využít smuteční stuhy a navždy je uchovat. Následně vzniklo výtvarné dílo, jež tvoří sedm skleněných různě tvarovaných částí, v nichž jsou stuhy uloženy.

Křišťálový dotek
Otisk ruky Václava Havla, dílo umělce a skláře Jana Huňáta. Zobrazeny jsou veškeré detaily dlaně přvní českého prezidenta.

Můj deník s V.H. (2007–2010)
Toto umělecké dílo pochází od multimediálního vizuálního umělce Daniela Pešty, umístěné je u hlavního vchodu Pražské křižovatky. Tvoří ho stovky válečků, které jsou tvořeny odlišnými fotografiemi, na kterých je Václav Havel ztvárněn v různých situacích.

havel-srdceSrdce pro Václava Havla – podkladová deska
Objekt Srdce pro Václava vznikl z vosku svíček zapálených na ulicích a náměstích po smrti Havla. Podařilo se zajistit přes dvě tuny vosku — tedy zhruba polovinu odhadovaného množství všech nedohořelých svíček. S pomocí mnoha dobrovolníků vznikl objekt ve tvaru otevřeného srdce. To bylo postaveno pár měsíců po Havlově smrti na piazzetě Národního divadla v Praze. Stálo na podkladové desce. Dvě měsíce bylo nejenom voskové dílo, ale i deska vystavena všem možným vlivům. Lidé, kteří přicházeli k Srdci a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, zašlapali postupně do desky prach z ulice i vosk. Po demontáži objektu se objevil obraz.

havel-busta Busta Václava Havla
V prostorech Pražské křižovatky je umístěna busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka. Vytvořil tři verze této busty. První se nachází v Paláci Evropy ve Štrasburku, druhá v budově Kongresu v USA. Busta v Pražské křižovatce vznikla k 80. výročí narození Václava Havla.


Ro(c)kování Jiřího Černého v Kaštanu

Dnes v 10:27

Pravidelná celovečerní poslechová antidiskotéka nejznámějšího z českých hudebních publicistů v pondělí 21. října.

Den válečných veteránů v Praze 8: Lampionový průvod a pouštění lodiček

Včera v 09:25

Připomeňte si ty, kteří zažívali hrůzy válek 20. století v pondělí 11. listopadu od 18 hodin.

Podzimní floristika na radnici

Včera v 07:29

Praha 13 zve na vlastnoruční tvoření a výrobu podzimních dekorací 31. října od 11 hodin.

Sokol Hostivař slaví

17. října 2019 v 16:45

Oslava 150. váročí prvního založení Sokola v Hostivaři se koná pod záštitou starosty patnácté městské části Milana Wenzla v pátek 1. listopadu.

Ocenění PVK: Služby a profesionalita zaměstnanců

17. října 2019 ve 14:04

Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro Pražské vodovody a kanalizace provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS – International Business and Research Services.

Sběr listí nakaženého klíněnkou v Praze 7

17. října 2019 v 09:08

Praha 7 připravila pytle na sběr listí kaštanu napadeného klíněnkou jírovcovou, které si mohou zájemci vyzvednout na informačních centrech městské části. Ve spolupráci s Pražskými službami je zdarma zajištěn odvoz a likvidace listí. 

Thomayerova nemocnice získala certifikát

15. října 2019 ve 14:06

Thomayerova nemocnice 12. října opět získala Certifikát kvality a bezpečí od České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví na další tři roky.  Certifikát je udělován pouze těm zdravotnickým zařízením, která splňují ty nejnáročnější kritéria a podmínky pro poskytování kvalitní a bezpečné...

Další články
Nahoru