dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - jasno
29°C
pozítří
Sobota - jasno
31°C
Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh
Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011. Foto: JP

Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh

Klášterní kostel svaté Anny ze 14. století, který stojí v centru Prahy při ulici Zlatá, neslouží už od roku 1782 původnímu účelu. Byl využíván třeba jako tiskárna či bytový dům, vlastní jej Národní divadlo a už 15 let jej Nadace Vize 97 používá jako kulturní centrum Pražská křižovatka. V běžně nepřístupném prostoru je řada originálních artefaktů spojených s posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Havel dal zásadní podnět ke vzniku Pražské křižovatky. Chtěl vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V současnosti je variabilní prostor využíván především pro soukromé společenské a kulturní akce. Při výjimečných příležitostech, jako například letos v květnu při festivalu městské architektury, se do něj může podívat i veřejnost.

V interiéru bývalého kostela si lze prohlédnout řadu fresky ze 14. století i soudobé opravy podle návrhů Evy Jiřičné, umělecká díla od Adrieny Šimotové, Olbrama Zoubka či Bořka Šípka a další artefakty připomínající Václava Havla.

Pojďme se u některých děl spojených s Havlem zastavit:

Sousoší „Zvěstování“
Bronzové sousoší „Zvěstování“ vytvořil před třiadvaceti lety sochař a přítel Václava Havla Olbram Zoubek. Totožné výtvarné dílo je umístěno i na hrobce rodiny Havlových.

havel-trubicky Boží mlýnky Václava Havla
Toto dílo výtvarného umělce Daniela Pešty bylo slavnostně odhaleno před třemi lety. Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011.

havel-totem  „Totem“
V týdnu posledního rozloučení s panem prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 se v Pražské křižovatce nashromáždilo obrovské množství věnců a kytic. Na většině z nich byly stuhy s věnováním a se vzkazy. Dagmar Havlová je uschovala. Bývalý hradní architekt Bořek Šípek přišel s myšlenkou využít smuteční stuhy a navždy je uchovat. Následně vzniklo výtvarné dílo, jež tvoří sedm skleněných různě tvarovaných částí, v nichž jsou stuhy uloženy.

Křišťálový dotek
Otisk ruky Václava Havla, dílo umělce a skláře Jana Huňáta. Zobrazeny jsou veškeré detaily dlaně přvní českého prezidenta.

Můj deník s V.H. (2007–2010)
Toto umělecké dílo pochází od multimediálního vizuálního umělce Daniela Pešty, umístěné je u hlavního vchodu Pražské křižovatky. Tvoří ho stovky válečků, které jsou tvořeny odlišnými fotografiemi, na kterých je Václav Havel ztvárněn v různých situacích.

havel-srdceSrdce pro Václava Havla – podkladová deska
Objekt Srdce pro Václava vznikl z vosku svíček zapálených na ulicích a náměstích po smrti Havla. Podařilo se zajistit přes dvě tuny vosku — tedy zhruba polovinu odhadovaného množství všech nedohořelých svíček. S pomocí mnoha dobrovolníků vznikl objekt ve tvaru otevřeného srdce. To bylo postaveno pár měsíců po Havlově smrti na piazzetě Národního divadla v Praze. Stálo na podkladové desce. Dvě měsíce bylo nejenom voskové dílo, ale i deska vystavena všem možným vlivům. Lidé, kteří přicházeli k Srdci a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, zašlapali postupně do desky prach z ulice i vosk. Po demontáži objektu se objevil obraz.

havel-busta Busta Václava Havla
V prostorech Pražské křižovatky je umístěna busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka. Vytvořil tři verze této busty. První se nachází v Paláci Evropy ve Štrasburku, druhá v budově Kongresu v USA. Busta v Pražské křižovatce vznikla k 80. výročí narození Václava Havla.


V Praze 13 se cvičí v Centrálním parku

Včera v 18:13

Sportovní projekt MTS Akademie se zaměřuje na cvičení venku na čerstvém vzduchu. Nabízí skupinové lekce, které probíhají celoročně a jsou rozděleny dle obtížnosti a požadavků.

Praha 2: Den na hřišti U Vodárny

4. srpna 2020 v 18:08

Akce pro děti a rodiče, na které zájemce čekají soutěže, ukázky policejní techniky nebo jízdy zručnosti.

Třetí Reprezentační ples Prahy 5 bude v říjnu

4. srpna 2020 ve 12:12

Původní březnový termín plesu byl zrušen v souladu s vydanými opatřeními vlády. Náhradní termín je 16. října. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, v ceně vstupenky je zahrnut bohatý raut.

Tutto Italiano v Praze 5

3. srpna 2020 v 16:08

Praha 5 a Společnost přátel Itálie Praha zvou 20. srpna na akci plnou pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem.

Volnofest v Parku U Čeňku

3. srpna 2020 ve 12:12

Hravé odpoledne pro celou rodinu v parku U Čeňku v sobotu 2. září 2020. Pro děti bude připrava nabídka na trávení volného času.

Praha 6 připomene Den romského holocaustu

1. srpna 2020 v 16:51

Městská část se připojuje 2. srpna k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6. 

Začátkem srpna nepoteče voda v těchto ulicích

30. července 2020 ve 20:13

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na první srpnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru