dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - polojasno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh
Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011. Foto: JP

Odsvěcený kostel je originálně „zasvěcen“ Václavu Havlovi. Je v něm třeba totem ze smutečních stuh

Klášterní kostel svaté Anny ze 14. století, který stojí v centru Prahy při ulici Zlatá, neslouží už od roku 1782 původnímu účelu. Byl využíván třeba jako tiskárna či bytový dům, vlastní jej Národní divadlo a už 15 let jej Nadace Vize 97 používá jako kulturní centrum Pražská křižovatka. V běžně nepřístupném prostoru je řada originálních artefaktů spojených s posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Havel dal zásadní podnět ke vzniku Pražské křižovatky. Chtěl vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V současnosti je variabilní prostor využíván především pro soukromé společenské a kulturní akce. Při výjimečných příležitostech, jako například letos v květnu při festivalu městské architektury, se do něj může podívat i veřejnost.

V interiéru bývalého kostela si lze prohlédnout řadu fresky ze 14. století i soudobé opravy podle návrhů Evy Jiřičné, umělecká díla od Adrieny Šimotové, Olbrama Zoubka či Bořka Šípka a další artefakty připomínající Václava Havla.

Pojďme se u některých děl spojených s Havlem zastavit:

Sousoší „Zvěstování“
Bronzové sousoší „Zvěstování“ vytvořil před třiadvaceti lety sochař a přítel Václava Havla Olbram Zoubek. Totožné výtvarné dílo je umístěno i na hrobce rodiny Havlových.

havel-trubicky Boží mlýnky Václava Havla
Toto dílo výtvarného umělce Daniela Pešty bylo slavnostně odhaleno před třemi lety. Ve válcích, připomínajících modlitební tibetské mlýnky, jsou umístěny v pryskyřici zalité stvoly růží, jež byly uloženy na pietní místo při posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem v roce 2011.

havel-totem  „Totem“
V týdnu posledního rozloučení s panem prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 se v Pražské křižovatce nashromáždilo obrovské množství věnců a kytic. Na většině z nich byly stuhy s věnováním a se vzkazy. Dagmar Havlová je uschovala. Bývalý hradní architekt Bořek Šípek přišel s myšlenkou využít smuteční stuhy a navždy je uchovat. Následně vzniklo výtvarné dílo, jež tvoří sedm skleněných různě tvarovaných částí, v nichž jsou stuhy uloženy.

Křišťálový dotek
Otisk ruky Václava Havla, dílo umělce a skláře Jana Huňáta. Zobrazeny jsou veškeré detaily dlaně přvní českého prezidenta.

Můj deník s V.H. (2007–2010)
Toto umělecké dílo pochází od multimediálního vizuálního umělce Daniela Pešty, umístěné je u hlavního vchodu Pražské křižovatky. Tvoří ho stovky válečků, které jsou tvořeny odlišnými fotografiemi, na kterých je Václav Havel ztvárněn v různých situacích.

havel-srdceSrdce pro Václava Havla – podkladová deska
Objekt Srdce pro Václava vznikl z vosku svíček zapálených na ulicích a náměstích po smrti Havla. Podařilo se zajistit přes dvě tuny vosku — tedy zhruba polovinu odhadovaného množství všech nedohořelých svíček. S pomocí mnoha dobrovolníků vznikl objekt ve tvaru otevřeného srdce. To bylo postaveno pár měsíců po Havlově smrti na piazzetě Národního divadla v Praze. Stálo na podkladové desce. Dvě měsíce bylo nejenom voskové dílo, ale i deska vystavena všem možným vlivům. Lidé, kteří přicházeli k Srdci a dotýkali se jej zvenčí i zevnitř, zašlapali postupně do desky prach z ulice i vosk. Po demontáži objektu se objevil obraz.

havel-busta Busta Václava Havla
V prostorech Pražské křižovatky je umístěna busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka. Vytvořil tři verze této busty. První se nachází v Paláci Evropy ve Štrasburku, druhá v budově Kongresu v USA. Busta v Pražské křižovatce vznikla k 80. výročí narození Václava Havla.


V Livornské ulici musel být pokácen strom

Dnes ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Trhy v Praze 13 i v listopadu

Včera v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

Včera v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

Včera v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Do konce října nepoteče voda v těchto městských částech

22. října 2020 v 09:20

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pocitovou mapu Prahy 9 můžete vyplňovat do konce října

21. října 2020 v 18:05

Od července mohou obyvatelé devítky zadávat své podněty, nápady a připomínky týkající se kvality životního prostředí a bezpečnosti v jejich okolí do pocitové mapy městské části Praha 9

Další články
Nahoru