Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Odstraňovat bariéry pro zdravotně postižené se v memorandu zavázala Praha 1
Ilustrační foto: Freeimages.com

Odstraňovat bariéry pro zdravotně postižené se v memorandu zavázala Praha 1

Zástupci Prahy 1 se včerejším podpisem memoranda zavázali odstraňovat v centru metropole bariéry pro zdravotně postižené. Městská část chce instalovat i další univerzální klíče k bezbariérovým toaletám z projektu Euroklíč, které má v Česku k dispozici přes 50 000 lidí. Při podpisu to uvedli představitelé radnice a Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR).  

Memorandum se týká dlouhodobé spolupráce a podpory projektu Euroklíč, který je realizován již od roku 2007. Cílem projektu je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu, ale také rodičům dětí do tří let a seniorům, rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení například výtahů, svislých a schodišťových plošin.

Euroklíčem se rozumí univerzální klíč, s jehož pomocí se dostane osoba se zdravotním postižením či rodič pečující o dítě do tří let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, v metru, na nádražích i na čerpacích stanicích po celé Evropě.

„Praha 1 jako historická městská část s řadou památek a s tím spojených bariér otázku dostupnosti veřejných prostor a služeb velmi citlivě vnímá. Naši odborníci průběžně pracují na odstraňování bariér a rozšiřování dostupných míst i na informování veřejnosti o bezbariérovosti. V podmínkách pražské památkové rezervace je to samozřejmě násobně složitější než v novějších městských částech. V kontextu naší práce je proto logické, že se připojujeme k projektu Euroklíč,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Na území Prahy 1 je nyní podle něj 13 míst, kde mohou lidé klíče k bezbariérovým toaletám či plošinám ve veřejných budovách či metru použít. Mezi tato místa patří úřady, magistrát, finanční úřad, OD Kotva, toalety ve vestibulu stanice metra A Můstek nebo v pasáži Černá růže.

Míst, kde by se mohly klíče používat, by mohlo být podle starosty až čtyřicet. Radnice podle Hejmy zadala posouzení všech současných veřejných toalet a jejich přístupnosti pro zdravotně postižené.

Distribučním místem klíčů v Praze 1 je radnice první městské části ve Vodičkově ulici. Tam každý držitel klíče dostane i seznam míst, kde ho lze použít.

„Naše městská část má služby pro osoby s handicapem i seniory na velmi dobré úrovni a věnuje jim velkou pozornost. Klíč budou oprávněným osobám vydávat naši pracovníci z oddělení sociální péče a služeb ve Vodičkově 18,“ upřesnil 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr (My, co tady žijeme). 

„V České republice jsme od roku 2007 namontovali ve veřejných budovách, obchodech, na nádražích či čerpacích stanicích více než 1900 eurozámků a distribuovali osobám se zdravotním postižením více než 50 000 klíčů. Velmi si ceníme aktivity jednotlivých měst a také městských částí, které se do projektu zapojují a dlouhodobě jej aktivně podporují,“ řekl předseda NRZP Václav Krása. 

V ČR je projekt financovaný radou, ale také z evropských či krajských zdrojů nebo projektu ministerstva pro místní rozvoj. Podle Krásy si do sídla rady denně přijde klíč vyzvednout alespoň jeden další člověk.

Podpis memoranda zorganizovala radní městské části Praha 13 a stálý host komise Rady HMP Aneta Ečeková Maršálová (STAN). ,,Usnadnění života lidem se zdravotním postižením je mým dlouhodobým cílem. I proto se domnívám, že spolupráce s NRZP ČR a podpora projektu Euroklíč má smysl napříč městskými částmi. Jsem moc ráda, že jsem mohla tento trend rozšířit i mimo Prahu 13, kde jsme podepsali toto memorandum již loni na jaře,“ uvedla.

„Klíč je na radnici dispozici u mě v kanceláři na Slunečním náměstí. Propůjčuji ho rodičům dětem do tří let, anebo osob se zdravotním postižením či nějakou chorobou. Týká se to celé škály onemocnění i životních etap. Už se v naší městské části vydalo zhruba čtyři sta klíčů. Používat je lze ve rekonstruovaných toaletách u stanic metra nebo třeba v obchodních  centrech,“ sdělila.

Podle ní přibydou i v Praze 13 místa, která budou osazena eurozámky a následně přístupná díky klíčům. „Dostáváme od lidí podněty a ty posuzujeme,“ dodala.


Autor: Jan Puci

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru