Dnes Neděle - polojasno 26°C
Zítra Pondělí - bourky 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Odstoupit by měl ministr Arenberger do konce týdne, žádá Kupka
Martin Kupka loni v rámci kampaně před krajskými volbami objížděl středočeské obce a města. Foto: Petra Hajská

Odstoupit by měl ministr Arenberger do konce týdne, žádá Kupka

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by měl Petr Arenberger do konce týdne odstoupit. Podle Kupky je kauz a nejasností kolem osoby ministra zdravotnictví až příliš mnoho.

„Od nástupu Petra Arenbergera na pozici ministra zdravotnictví se až příliš často objevují menší či větší kauzy spojené s jeho nepřiznaným majetkem, střetem zájmů, nebo účelovým skrýváním majetku,“ uvedl Kupka.

Místo toho, aby je ministr věrohodně vysvětlil, se podle Kupky utápí v nově zveřejňovaných informacích.

„Sektor zdravotnictví prošel v uplynulém roce mimořádně těžkou zkouškou, ministr by mu neměl dále ztěžovat ‚život‘ a měl by odstoupit. Nejpozději do konce týdne,“ dodal 1. náměstek hejtmanky Středočeského kraje Martin Kupka.

O Arenbergerově rezignaci hovoří opoziční politici napříč stranami už déle než týden. Vadí jim, že ministr odpovídá nejasně na otázky a problémy, které kolem něj vyvstávají.

„Ministr by měl okamžitě odstoupit. Dvojí podezření ze střetu zájmů, možné krácení daně, zapomenutých 60 nemovitostí v majetkovém přiznání. Neznám zemi, kde by takový ministr přežil do druhého dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží, jako Babiš, tak se normy tragicky posunul,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Ten, kdo má odejít, se funkcí drží jako vteřinové lepidlo. Začíná to vypadat, že premiér si vybírá ministry podle počtu kauz, aby se zapomnělo na ty jeho,“ sdělila už minulý týden předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Ministr by měl koordinovat stanoviska odborníků. Jejich odborný názor by měl prezentovat vládě a Poslanecké sněmovně. U nás bohužel chybí pokora ministra zdravotnictví a premiéra těmto nezávislým expertům naslouchat a jejich stanoviska nemodifikovat dle momentálních vrtochů,“ přidal se s kritickým názorem předseda poslaneckého klubu TOP 09 a zároveň přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN a LF MU Brno Vlastimil Válek.

Ministr Arenberger už minulý pátek na tiskové konferenci řekl, že si nemyslí, že by udělal něco špatného, aby to bylo důvodem k odstoupení. „Do funkce ministra jsem nastoupil proto, abychom dokončili boj s covidem,“ prohlásil. Ze strany premiéra Andreje Babiše podle něj vůči jeho osobě nepadla žádná výhrůžka o odvolání.

Petr Arenberger je od loňského začátku pandemie covidu-19 v pořadí už čtvrtým ministrem zdravotnictví, který ve vládě usedl za hnutí ANO. Prvním byl Adam Vojtěch, následoval epidemiolog Romana Prymula, po jeho krátké epizodě na horké křeslo usedl hematolog Jan Blatný, kterého na začátku dubna vystřídal dermatovenerolog Arenberger.


Autor: Jan Puci

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru