Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Odstoupit by měl ministr Arenberger do konce týdne, žádá Kupka
Martin Kupka loni v rámci kampaně před krajskými volbami objížděl středočeské obce a města. Foto: Petra Hajská

Odstoupit by měl ministr Arenberger do konce týdne, žádá Kupka

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by měl Petr Arenberger do konce týdne odstoupit. Podle Kupky je kauz a nejasností kolem osoby ministra zdravotnictví až příliš mnoho.

„Od nástupu Petra Arenbergera na pozici ministra zdravotnictví se až příliš často objevují menší či větší kauzy spojené s jeho nepřiznaným majetkem, střetem zájmů, nebo účelovým skrýváním majetku,“ uvedl Kupka.

Místo toho, aby je ministr věrohodně vysvětlil, se podle Kupky utápí v nově zveřejňovaných informacích.

„Sektor zdravotnictví prošel v uplynulém roce mimořádně těžkou zkouškou, ministr by mu neměl dále ztěžovat ‚život‘ a měl by odstoupit. Nejpozději do konce týdne,“ dodal 1. náměstek hejtmanky Středočeského kraje Martin Kupka.

O Arenbergerově rezignaci hovoří opoziční politici napříč stranami už déle než týden. Vadí jim, že ministr odpovídá nejasně na otázky a problémy, které kolem něj vyvstávají.

„Ministr by měl okamžitě odstoupit. Dvojí podezření ze střetu zájmů, možné krácení daně, zapomenutých 60 nemovitostí v majetkovém přiznání. Neznám zemi, kde by takový ministr přežil do druhého dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží, jako Babiš, tak se normy tragicky posunul,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Ten, kdo má odejít, se funkcí drží jako vteřinové lepidlo. Začíná to vypadat, že premiér si vybírá ministry podle počtu kauz, aby se zapomnělo na ty jeho,“ sdělila už minulý týden předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Ministr by měl koordinovat stanoviska odborníků. Jejich odborný názor by měl prezentovat vládě a Poslanecké sněmovně. U nás bohužel chybí pokora ministra zdravotnictví a premiéra těmto nezávislým expertům naslouchat a jejich stanoviska nemodifikovat dle momentálních vrtochů,“ přidal se s kritickým názorem předseda poslaneckého klubu TOP 09 a zároveň přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN a LF MU Brno Vlastimil Válek.

Ministr Arenberger už minulý pátek na tiskové konferenci řekl, že si nemyslí, že by udělal něco špatného, aby to bylo důvodem k odstoupení. „Do funkce ministra jsem nastoupil proto, abychom dokončili boj s covidem,“ prohlásil. Ze strany premiéra Andreje Babiše podle něj vůči jeho osobě nepadla žádná výhrůžka o odvolání.

Petr Arenberger je od loňského začátku pandemie covidu-19 v pořadí už čtvrtým ministrem zdravotnictví, který ve vládě usedl za hnutí ANO. Prvním byl Adam Vojtěch, následoval epidemiolog Romana Prymula, po jeho krátké epizodě na horké křeslo usedl hematolog Jan Blatný, kterého na začátku dubna vystřídal dermatovenerolog Arenberger.


Novou starostkou Prahy 17 je Kopejtková, vystřídala odvolanou Synkovou

6. června 2021 v 11:29

Novou starostkou Prahy 17 zvolili zastupitelé dosavadní místostarostku Alenu Kopejtkovou (ODS). Jitku Synkovou (ODS) zastupitelé městské části z pozice starostky v tajné volbě odvolali. Odvolání navrhl tamní klub ODS. Důvodem bylo neřešení problémů vzniklých zvláště v souvislosti se zbudováním...

Koalice SPOLU vydává program Dáme Česko dohromady formou podcastu

2. června 2021 v 17:07

Středopravicové uskupení tak jde naproti těm, kteří preferují mluvené slovo, nebo prostě nemají tolik času, aby si stihli přečíst celý volební program.

Další články
Nahoru