Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Odstoupit by měl ministr Arenberger do konce týdne, žádá Kupka
Martin Kupka loni v rámci kampaně před krajskými volbami objížděl středočeské obce a města. Foto: Petra Hajská

Odstoupit by měl ministr Arenberger do konce týdne, žádá Kupka

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by měl Petr Arenberger do konce týdne odstoupit. Podle Kupky je kauz a nejasností kolem osoby ministra zdravotnictví až příliš mnoho.

„Od nástupu Petra Arenbergera na pozici ministra zdravotnictví se až příliš často objevují menší či větší kauzy spojené s jeho nepřiznaným majetkem, střetem zájmů, nebo účelovým skrýváním majetku,“ uvedl Kupka.

Místo toho, aby je ministr věrohodně vysvětlil, se podle Kupky utápí v nově zveřejňovaných informacích.

„Sektor zdravotnictví prošel v uplynulém roce mimořádně těžkou zkouškou, ministr by mu neměl dále ztěžovat ‚život‘ a měl by odstoupit. Nejpozději do konce týdne,“ dodal 1. náměstek hejtmanky Středočeského kraje Martin Kupka.

O Arenbergerově rezignaci hovoří opoziční politici napříč stranami už déle než týden. Vadí jim, že ministr odpovídá nejasně na otázky a problémy, které kolem něj vyvstávají.

„Ministr by měl okamžitě odstoupit. Dvojí podezření ze střetu zájmů, možné krácení daně, zapomenutých 60 nemovitostí v majetkovém přiznání. Neznám zemi, kde by takový ministr přežil do druhého dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží, jako Babiš, tak se normy tragicky posunul,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Ten, kdo má odejít, se funkcí drží jako vteřinové lepidlo. Začíná to vypadat, že premiér si vybírá ministry podle počtu kauz, aby se zapomnělo na ty jeho,“ sdělila už minulý týden předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Ministr by měl koordinovat stanoviska odborníků. Jejich odborný názor by měl prezentovat vládě a Poslanecké sněmovně. U nás bohužel chybí pokora ministra zdravotnictví a premiéra těmto nezávislým expertům naslouchat a jejich stanoviska nemodifikovat dle momentálních vrtochů,“ přidal se s kritickým názorem předseda poslaneckého klubu TOP 09 a zároveň přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN a LF MU Brno Vlastimil Válek.

Ministr Arenberger už minulý pátek na tiskové konferenci řekl, že si nemyslí, že by udělal něco špatného, aby to bylo důvodem k odstoupení. „Do funkce ministra jsem nastoupil proto, abychom dokončili boj s covidem,“ prohlásil. Ze strany premiéra Andreje Babiše podle něj vůči jeho osobě nepadla žádná výhrůžka o odvolání.

Petr Arenberger je od loňského začátku pandemie covidu-19 v pořadí už čtvrtým ministrem zdravotnictví, který ve vládě usedl za hnutí ANO. Prvním byl Adam Vojtěch, následoval epidemiolog Romana Prymula, po jeho krátké epizodě na horké křeslo usedl hematolog Jan Blatný, kterého na začátku dubna vystřídal dermatovenerolog Arenberger.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Zastupitelé Prahy 6 se sejdou na osmém zasedání

6. listopadu 2023 ve 23:32

8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 v tomto volebním období se uskuteční 13. listopadu od 10 hodin v Hotelu DAP na Vítězném náměstí.

Celkem 33 usnesení schválili radní Prahy 1 na poslední říjnové schůzi

2. listopadu 2023 v 18:17

Během 39. schůze Rady MČ Praha 1, která se konala v úterý 31. října, bylo schváleno cekem 33 usnesení.  

Další články
Nahoru