dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Odstartovala plošná deratizace, v pražském podzemí žijí miliony potkanů
Na potkany lze narazit také u popelnic. Foto: archiv

Odstartovala plošná deratizace, v pražském podzemí žijí miliony potkanů

V metropoli odstartovala začátkem dubna plošná deratizace stokové sítě pod taktovkou Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Pracovníci společnosti až do konce října ošetří nejrizikovější lokality. V pražském podzemí žije podle odhadů přes pět milionů potkanů.

„V první dubnové dekádě se zaměříme například na Čelakovského sady, okolí Karlova náměstí či na sídliště Chmelnice,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek s tím, že do podzemí zamíří několik tisíc kilogramů nástrah.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky.

Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. „Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ uvedl Mrázek.

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant. Speciální nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu.

Když potkan byť jen malou část z nich sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách.


Další články
Nahoru