Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Odstartoval Rok svaté Ludmily, Praha 2 se do projektu zapojí řadou akcí
Rok sv. Ludmily byl zahájen před kostelem na náměstí Míru. Foto: P2

Odstartoval Rok svaté Ludmily, Praha 2 se do projektu zapojí řadou akcí

Druhá městská část uspořádala dnes odpoledne první z řady akcí chystaných k letošnímu Roku svaté Ludmily. Je připomenutím mučednické smrti první české kněžny před 1100 lety. Slavnostní zahájení se za zvuku fanfár uskutečnilo na náměstí Míru, kde se nachází jedno z nejvýznamnějších svatoludmilských míst v zemi, novogotický chrám sv. Ludmily. 

„Život svaté Ludmily je příběhem moudré, pokorné a odvážné ženy s jasnými hodnotami, úctou ke vzdělání i lásce k bližnímu. Přála bych si, aby oslavy této světice nebyly pouhým pietním aktem, ale staly se cestou k znovuobjevení moudrosti, dobra a víry,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Součástí akce byla prezentace nové publikace „Svatoludmilská místa v Praze 2“. V první části je popsán život kněžny Ludmily a související dobové události. Ve druhé jsou zmapována a popsána místa v Praze 2, kde lze nalézt upomínky na svatou Ludmilu. Závěrečná stručná třetí část připomíná odkaz sv. Ludmily a inspiraci pro dnešní dobu.

Text publikace doprovází množství obrázků a fotografií. Nechybí ani úvodní mapa s přehledem míst. Brožuru si můžete v elektronické podobě přečíst na Encyklopedii Prahy 2 zde.

V rámci dnešní komorní akce byla i společná modlitba v kostele sv. Ludmily. Každý účastník obdržel růži, kterou položil k hlavnímu oltáři pod vyobrazení sv. Ludmily.

Další projekty se spolkem Svatá Ludmila 1100 let a farností při kostele sv. Ludmily chystá radnice Prahy 2 v průběhu letošního roku. K nejzajímavějším bude patřit červnová výstava a zářijový koncert na náměstí Míru, videomapping na bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, slavnostní mše a Jarmark u Ludmily.

„Připravujeme i orientační běh o pohár sv. Ludmily. Rok svaté Ludmily v Praze 2 byl připravován posledních dvanáct měsíců,“ podotkl místostarosta Prahy 2 pro kulturu a sport Jaroslav Šolc (OSB). 

„Jsem rád, že se spolupráce s Prahou 2 skvěle rozjela, jsem rád, že si zde světice Ludmily tolik vážíte a jste silně zapojeni,“ uvedl předseda spolku Svatá Ludmila 1100 let Martin Hrdlička. 

Příspěvkem druhé městské části bude nové osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily, které se poprvé rozsvítí 5. září. Od této chvíle budou schodiště osvětlovat původní historické kandelábry, které navrhl vynálezce František Křižík. Jejich rekonstrukce bude stát 230 tisíc korun, které poskytla druhá městská část jako dar k letošnímu Roku sv. Ludmily.

Praha 2 tak pokračuje v donátorské tradici, která byla zahájena při výstavbě kostela sv. Ludmily. Chrám byl zbudovaný v letech 1887 až 1893 z iniciativy konšelů Královských Vinohrad. Akce k připomenutí života a odkazu přemyslovské kněžny a světice budou v Praze 2 probíhat až do začátku října.


Autor: TZ, red

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru