Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Odstartoval Rok svaté Ludmily, Praha 2 se do projektu zapojí řadou akcí
Rok sv. Ludmily byl zahájen před kostelem na náměstí Míru. Foto: P2

Odstartoval Rok svaté Ludmily, Praha 2 se do projektu zapojí řadou akcí

Druhá městská část uspořádala dnes odpoledne první z řady akcí chystaných k letošnímu Roku svaté Ludmily. Je připomenutím mučednické smrti první české kněžny před 1100 lety. Slavnostní zahájení se za zvuku fanfár uskutečnilo na náměstí Míru, kde se nachází jedno z nejvýznamnějších svatoludmilských míst v zemi, novogotický chrám sv. Ludmily. 

„Život svaté Ludmily je příběhem moudré, pokorné a odvážné ženy s jasnými hodnotami, úctou ke vzdělání i lásce k bližnímu. Přála bych si, aby oslavy této světice nebyly pouhým pietním aktem, ale staly se cestou k znovuobjevení moudrosti, dobra a víry,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Součástí akce byla prezentace nové publikace „Svatoludmilská místa v Praze 2“. V první části je popsán život kněžny Ludmily a související dobové události. Ve druhé jsou zmapována a popsána místa v Praze 2, kde lze nalézt upomínky na svatou Ludmilu. Závěrečná stručná třetí část připomíná odkaz sv. Ludmily a inspiraci pro dnešní dobu.

Text publikace doprovází množství obrázků a fotografií. Nechybí ani úvodní mapa s přehledem míst. Brožuru si můžete v elektronické podobě přečíst na Encyklopedii Prahy 2 zde.

V rámci dnešní komorní akce byla i společná modlitba v kostele sv. Ludmily. Každý účastník obdržel růži, kterou položil k hlavnímu oltáři pod vyobrazení sv. Ludmily.

Další projekty se spolkem Svatá Ludmila 1100 let a farností při kostele sv. Ludmily chystá radnice Prahy 2 v průběhu letošního roku. K nejzajímavějším bude patřit červnová výstava a zářijový koncert na náměstí Míru, videomapping na bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, slavnostní mše a Jarmark u Ludmily.

„Připravujeme i orientační běh o pohár sv. Ludmily. Rok svaté Ludmily v Praze 2 byl připravován posledních dvanáct měsíců,“ podotkl místostarosta Prahy 2 pro kulturu a sport Jaroslav Šolc (OSB). 

„Jsem rád, že se spolupráce s Prahou 2 skvěle rozjela, jsem rád, že si zde světice Ludmily tolik vážíte a jste silně zapojeni,“ uvedl předseda spolku Svatá Ludmila 1100 let Martin Hrdlička. 

Příspěvkem druhé městské části bude nové osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily, které se poprvé rozsvítí 5. září. Od této chvíle budou schodiště osvětlovat původní historické kandelábry, které navrhl vynálezce František Křižík. Jejich rekonstrukce bude stát 230 tisíc korun, které poskytla druhá městská část jako dar k letošnímu Roku sv. Ludmily.

Praha 2 tak pokračuje v donátorské tradici, která byla zahájena při výstavbě kostela sv. Ludmily. Chrám byl zbudovaný v letech 1887 až 1893 z iniciativy konšelů Královských Vinohrad. Akce k připomenutí života a odkazu přemyslovské kněžny a světice budou v Praze 2 probíhat až do začátku října.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru