Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Právo

Odškodnění za nehody a pracovní úrazy bude příští rok vyšší

Český statistický úřad ohlásil růst průměrné mzdy, nová celostátní hodnota je 42 658 korun, což představuje 7,1% navýšení oproti roku 2022. Výše mzdy ve třetím čtvrtletí má přitom zásadní vliv na odškodňování dopravních nehod a pracovních úrazů pro následující rok. Podle společnosti Vindicia poté, co se pravidlo začalo týkat právě i pracovních úrazů, průměrná kompenzace výrazně stoupla.

S růstem průměrné mzdy stoupá i hodnota bodu při odškodnění. „Jde o zásadní údaj pro výpočet kompenzace po dopravních nehodách a pracovních úrazech. Závažnost problému a jeho dopady na život člověka se vyjadřují v bodech. Čím jsou větší a horší, tím více bodů. Hodnota bodu je přitom proměnlivá, odráží růst průměrné mzdy, přesněji právě její výši ve třetím čtvrtletí předcházejícího roku,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. 

Zatímco v roce 2023 je hodnota jednoho bodu stanovena na 398,58 korun, příští rok stoupne na 426,58 korun. 

Růst odškodnění je patrný hlavně u pracovních úrazů

Společnost Vindicia dlouhodobě upozorňovala na nespravedlivý rozdíl mezi odškodňováním dopravních nehod a pracovních úrazů. Zatímco hodnotu první skupiny určovala právě výše průměrné mzdy a pravidelně se tak zvedala, u pracovních úrazů byla dlouho pevně stanovena zákonem. Jestliže tedy řidič z povolání boural ve svém volném čase, jeho odškodnění bylo výrazně vyšší než v případě, že se nehoda stala během výkonu práce. Následky na jeho zdraví a dopady na jeho blízké přitom byly identické. Teprve judikát Ústavního soudu 2925/20 a následná změna legislativy přinesly sjednocení pravidel. 

„Loňský rok byl první, který se u pracovních úrazů alespoň částečně řídil novými pravidly. Ta jsou oficiálně platná od 1. 1. 2023. A kompenzace za pracovní úrazy se okamžitě výrazně zvýšila. Z našich interních statistik vyplývá, že se z průměrné částky 548 tisíc v roce 2021 vyšplhala na 810 tisíc korun v roce 2022. I letos hlásíme nárůst, v průběžných číslech jde o desítky tisíc,“ uvádí Beck. 

Připomíná, že vážné úrazy mají zásadní dopad nejen na poškozeného, ale i na jeho blízké okolí. Rodině vypadne jeden příjem, do péče o zraněného se navíc nezřídka musí zapojit i druhý partner, což znamená další výpadek. Speciální pomůcky, rehabilitace, psychické potíže, dojíždění na léčbu i na návštěvy, to vše lze adekvátně odškodnit. Vindicia například letos řešila případ řemeslníka, který v důsledku pracovního úrazu přišel o ruku. Jen na ztížení společenského uplatnění získal 951 tisíc korun, celkově i s ostatními položkami vymohl odškodnění 1,1 milionu korun. Byť se statisícové částky mohou zdát vysoké, reálně pokrývají skutečně jen dopady zranění. Zásadní je, aby Češi dobře znali svá práva a věděli, na co mají nárok.


Autor: TZ, red

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“

1. ledna 2024 v 07:33

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům...

Praha 11: Omezení provozní doby právní poradny

9. prosince 2023 v 07:00

Radnice Prahy 11 informuje, že ve středu 13. prosince bude uzavřena právní poradna pro občany městské části v Ocelíkově ulici.

Reforma rozvodů: Ministerstvo počítá s možností nesporných rozvodů u notářů v rámci budoucích úprav

29. října 2023 v 08:39

Ministerstvo spravedlnosti představilo novelu zjednodušující rozvodové řízení, která částečně uleví rozvádějícím se rodičům nezletilých dětí. Ostatní páry, tedy bezdětné manžele, či manžele, kteří již vůči svým dětem nemají vyživovací povinnost, ale žádné zjednodušení nečeká. Ačkoli i jejich...

Co přinese motoristům nový zákon o povinném ručení?

11. října 2023 v 10:07

Česká republika mění podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice. „Změny v zákoně o povinném ručení vnímáme jako krok k větší bezpečnosti na silnicích a k ochraně poškozených v případě dopravních nehod“, představuje pohled pojišťoven Aleš Zethner,...

Právní poradna v Praze 4

2. října 2023 ve 14:48

Nejbližší následující bezplatná právní poradna bude obyvatelům městské části Praha 4 k dispozici 11. října. určena je výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části každou druhou a čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500,...

Bezplatná právní poradna Prahy 1

27. září 2023 ve 14:02

Bezplatná právní poradna Prahy 1 je opět v provozu. Sídlí na radnici ve Vodičkově ulici na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve 3. patře, kancelář č. 313 a otevřena je každé pondělí od 15 do 18 hodin.

Další články
Nahoru