dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
21°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části

Opoziční pražská ODS navrhuje, aby v Praze vznikla síť testovacích míst na nemoc covid-19 přístupných autem. Plošné testování v takzvaném covid drive-in by podle občanských demokratů městu umožnilo v budoucnu lépe reagovat na případné další šíření nemoci. Zároveň by nemusela být ochromena ekonomika a magistrát by na její podporu nemusel dávat tolik peněz. V metropoli je nyní několik míst, kde se mohou lidé nechat otestovat a za Pražany jezdí také odběrové sanitky.

„Na celém území metropole musí co nejdříve vzniknout hustá a každému Pražanovi dostupná síť testovacích míst. Na každém takovém ,covid drive-in´se zájemce otestuje ať už na protilátky nebo aktivní přítomnost nemoci, a dostane rychle výsledky,“ uvedl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle něj se náklady na taková preventivní opatření několikanásobně vrátí, protože nebude při případných dalších vlnách nákazy koronavirem nutné umrtvovat celou ekonomiku a společnost.

 V každé městské části by podle něj bylo jedno testovací centrum. V některých větších částech by jich mohlo být více. Zda by všechny byly přístupné pouze automobily, by záleželo na výsledku dohody politiků a odborníků. Testy by si lidé platili. Cena by se mohla pohybovat v řádu stokorun, neboť město by bylo schopno s laboratořemi domluvit pro obě strany výhodné podmínky.

„Podle ekonomických studií bude třeba jen pro zachování statu quo pumpovat do pražského hospodářství více než 20 miliard korun každý měsíc. A například jen zjištění protilátek na Covid-19 u všech 1,2 milionu Pražanů by vyšlo na 900 milionů korun,“ sdělil Portlík.

ODS je podle něj připravena s koalicí aktivně spolupracovat jak na celopražské úrovni, tak i v jednotlivých městských částech. „V Praze 9 plošně už nyní testujeme zaměstnance městského úřadu, domov pro seniory, středisko sociálních služeb nebo mateřské školky. Brzy je tak budeme moci otevřít, a ulevit pracujícím rodičům,“ řekl Portlík, který je zároveň místostarostou Prahy 9.

 „Hustá síť testovacích ,covid drive-in, podobně jako je tomu třeba v Jižní Koreji nebo Hong Kongu, umožní nejen městským organizacím, ale zejména komerčním firmám a podnikatelům pravidelně i nárazově dobrovolně testovat své zaměstnance či zákazníky. Získáme nejen dokonalá epidemiologická data o celé Praze, ale dokážeme včas zachytávat případná nová ohniska nákazy a rychle je izolovat bez rozvinutí epidemie,“ dodal.

Lidé se můžou nyní nechat otestovat v Nemocnici na Bulovce, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích, na Královských Vinohradech a v zámečku na Veleslavíně, kde si test mohou nechat udělat lidé bez žádanky a zaplatit za něj. Odběrové místo funguje také na bubenečském Výstavišti, kam mohou lidé přijet autem. S sebou musí mít žádanku.


Zákaz návštěv v celém areálu Všeobecné fakultní nemocnice

Včera v 11:59

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci, jsou od dnešního dne, 18. září, až do odvolání zakázány návštěvy na všech klinikách a odděleních Všeobecné fakultní nemocnice.

Pátý ročník Palm Off Festu je zrušen

Včera v 09:54

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou krizí přesouvá na podzim následujícího roku. 

Praha chce víc odběrových míst

Včera v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Praha 8 připravila výdej dezinfekce veřejnosti

16. září 2020 ve 22:51

Zájemci, kteří mají trvalé bydliště v Praze 8 nebo podnikatelé s provozovnou v Praze 8 mohou získat 1 litr dezinfekce u stánku na farmářských trzích v Ládví a Karlíně.

Praha 9 zajistila ve svých organizacích plošné testování na covid-19

16. září 2020 ve 21:49

„V organizacích zřizovaných městskou částí Praha 9 jsme zajistili plošné testování v případě podezření na covid-19 v potenciálně zasažené skupině, jako jsou například třídy ve školách a školkách, zaměstnanci na oddělení sociálních služeb,“ uvedl místostarosta deváté městské části Praha 9 Tomáš...

Další články
Nahoru