Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části

Opoziční pražská ODS navrhuje, aby v Praze vznikla síť testovacích míst na nemoc covid-19 přístupných autem. Plošné testování v takzvaném covid drive-in by podle občanských demokratů městu umožnilo v budoucnu lépe reagovat na případné další šíření nemoci. Zároveň by nemusela být ochromena ekonomika a magistrát by na její podporu nemusel dávat tolik peněz. V metropoli je nyní několik míst, kde se mohou lidé nechat otestovat a za Pražany jezdí také odběrové sanitky.

„Na celém území metropole musí co nejdříve vzniknout hustá a každému Pražanovi dostupná síť testovacích míst. Na každém takovém ,covid drive-in´se zájemce otestuje ať už na protilátky nebo aktivní přítomnost nemoci, a dostane rychle výsledky,“ uvedl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle něj se náklady na taková preventivní opatření několikanásobně vrátí, protože nebude při případných dalších vlnách nákazy koronavirem nutné umrtvovat celou ekonomiku a společnost.

 V každé městské části by podle něj bylo jedno testovací centrum. V některých větších částech by jich mohlo být více. Zda by všechny byly přístupné pouze automobily, by záleželo na výsledku dohody politiků a odborníků. Testy by si lidé platili. Cena by se mohla pohybovat v řádu stokorun, neboť město by bylo schopno s laboratořemi domluvit pro obě strany výhodné podmínky.

„Podle ekonomických studií bude třeba jen pro zachování statu quo pumpovat do pražského hospodářství více než 20 miliard korun každý měsíc. A například jen zjištění protilátek na Covid-19 u všech 1,2 milionu Pražanů by vyšlo na 900 milionů korun,“ sdělil Portlík.

ODS je podle něj připravena s koalicí aktivně spolupracovat jak na celopražské úrovni, tak i v jednotlivých městských částech. „V Praze 9 plošně už nyní testujeme zaměstnance městského úřadu, domov pro seniory, středisko sociálních služeb nebo mateřské školky. Brzy je tak budeme moci otevřít, a ulevit pracujícím rodičům,“ řekl Portlík, který je zároveň místostarostou Prahy 9.

 „Hustá síť testovacích ,covid drive-in, podobně jako je tomu třeba v Jižní Koreji nebo Hong Kongu, umožní nejen městským organizacím, ale zejména komerčním firmám a podnikatelům pravidelně i nárazově dobrovolně testovat své zaměstnance či zákazníky. Získáme nejen dokonalá epidemiologická data o celé Praze, ale dokážeme včas zachytávat případná nová ohniska nákazy a rychle je izolovat bez rozvinutí epidemie,“ dodal.

Lidé se můžou nyní nechat otestovat v Nemocnici na Bulovce, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích, na Královských Vinohradech a v zámečku na Veleslavíně, kde si test mohou nechat udělat lidé bez žádanky a zaplatit za něj. Odběrové místo funguje také na bubenečském Výstavišti, kam mohou lidé přijet autem. S sebou musí mít žádanku.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

Včera ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Další články
Nahoru