Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části

Opoziční pražská ODS navrhuje, aby v Praze vznikla síť testovacích míst na nemoc covid-19 přístupných autem. Plošné testování v takzvaném covid drive-in by podle občanských demokratů městu umožnilo v budoucnu lépe reagovat na případné další šíření nemoci. Zároveň by nemusela být ochromena ekonomika a magistrát by na její podporu nemusel dávat tolik peněz. V metropoli je nyní několik míst, kde se mohou lidé nechat otestovat a za Pražany jezdí také odběrové sanitky.

„Na celém území metropole musí co nejdříve vzniknout hustá a každému Pražanovi dostupná síť testovacích míst. Na každém takovém ,covid drive-in´se zájemce otestuje ať už na protilátky nebo aktivní přítomnost nemoci, a dostane rychle výsledky,“ uvedl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle něj se náklady na taková preventivní opatření několikanásobně vrátí, protože nebude při případných dalších vlnách nákazy koronavirem nutné umrtvovat celou ekonomiku a společnost.

 V každé městské části by podle něj bylo jedno testovací centrum. V některých větších částech by jich mohlo být více. Zda by všechny byly přístupné pouze automobily, by záleželo na výsledku dohody politiků a odborníků. Testy by si lidé platili. Cena by se mohla pohybovat v řádu stokorun, neboť město by bylo schopno s laboratořemi domluvit pro obě strany výhodné podmínky.

„Podle ekonomických studií bude třeba jen pro zachování statu quo pumpovat do pražského hospodářství více než 20 miliard korun každý měsíc. A například jen zjištění protilátek na Covid-19 u všech 1,2 milionu Pražanů by vyšlo na 900 milionů korun,“ sdělil Portlík.

ODS je podle něj připravena s koalicí aktivně spolupracovat jak na celopražské úrovni, tak i v jednotlivých městských částech. „V Praze 9 plošně už nyní testujeme zaměstnance městského úřadu, domov pro seniory, středisko sociálních služeb nebo mateřské školky. Brzy je tak budeme moci otevřít, a ulevit pracujícím rodičům,“ řekl Portlík, který je zároveň místostarostou Prahy 9.

 „Hustá síť testovacích ,covid drive-in, podobně jako je tomu třeba v Jižní Koreji nebo Hong Kongu, umožní nejen městským organizacím, ale zejména komerčním firmám a podnikatelům pravidelně i nárazově dobrovolně testovat své zaměstnance či zákazníky. Získáme nejen dokonalá epidemiologická data o celé Praze, ale dokážeme včas zachytávat případná nová ohniska nákazy a rychle je izolovat bez rozvinutí epidemie,“ dodal.

Lidé se můžou nyní nechat otestovat v Nemocnici na Bulovce, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích, na Královských Vinohradech a v zámečku na Veleslavíně, kde si test mohou nechat udělat lidé bez žádanky a zaplatit za něj. Odběrové místo funguje také na bubenečském Výstavišti, kam mohou lidé přijet autem. S sebou musí mít žádanku.


Výdej respirátorů v Praze 8 pokračuje

Včera ve 22:16

Z důvodu velkého zájmu Praha 8 pokračuje v distribuci respirátorů seniorům a lidem v hmotné nouzi. Za dnešní den vydala radnice Prahy 8 respirátory 1150 zájemcům.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

Včera ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Informace o očkování pro seniory v Praze 2

Včera v 09:11

V následujících dnech očekává Praha 2 spuštění další vlny očkování pro skupinu seniorů ve věku 75 – 79 let a pokračuje v pomoci s očkováním proti nemoci covid-19.

Praha 11: Nové odběrové místo najdete na Hájích

Včera v 08:29

V Praze 11 vzniklo už páté odběrové místo na testování covid-19, tentokrát v ulici Arkalycká na Hájích. Odběrové místo zřídila společnost Medical Testing, která zde provádí PCR i antigenní testování.

Praha 14 pomůže s respirátory

Včera v 07:06

Lidem ve finanční tísni, seniorům a obyvatelům, kterým se nedaří momentálně sehnat adekvátní ochranné pomůcky nabízí Praha 14 základní sadu 3 respirátorů.

Praha 9 pokračuje v ověřování testování školáků a dětí ve školkách

23. února 2021 v 17:13

Pilotní projekt MČ Praha 9 a GHC Genetics, který zavádí pro školáky a děti v mateřských školách neinvazivní testování prostřednictvím speciálních antigenních testů vyhodnocovaných ze slin, pokračuje. Dnes si děti ze dvou základních a dvou mateřských škol z Prahy 9 odnášejí domů testovací sady a...

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Praha 8 nabídne respirátory seniorům a lidem v hmotné nouzi

23. února 2021 ve 14:15

Praha 8 bude vydávat seniorům a lidem v hmotné nouzi respirátory. Výdej proběhne na dvoře Úřadu městské části Praha 8 ve středu 24. února od 10 do 18 hodin a na osobu připadne jedna sada respirátorů, 3 ks. Na místě budou dodržované rozestupy, na které budou dohlížet zaměstnanci...

Další články
Nahoru