dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
3°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

ODS v Praze navrhuje vznik sítě covid drive-in, testovat by se mělo v každé městské části

Opoziční pražská ODS navrhuje, aby v Praze vznikla síť testovacích míst na nemoc covid-19 přístupných autem. Plošné testování v takzvaném covid drive-in by podle občanských demokratů městu umožnilo v budoucnu lépe reagovat na případné další šíření nemoci. Zároveň by nemusela být ochromena ekonomika a magistrát by na její podporu nemusel dávat tolik peněz. V metropoli je nyní několik míst, kde se mohou lidé nechat otestovat a za Pražany jezdí také odběrové sanitky.

„Na celém území metropole musí co nejdříve vzniknout hustá a každému Pražanovi dostupná síť testovacích míst. Na každém takovém ,covid drive-in´se zájemce otestuje ať už na protilátky nebo aktivní přítomnost nemoci, a dostane rychle výsledky,“ uvedl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Podle něj se náklady na taková preventivní opatření několikanásobně vrátí, protože nebude při případných dalších vlnách nákazy koronavirem nutné umrtvovat celou ekonomiku a společnost.

 V každé městské části by podle něj bylo jedno testovací centrum. V některých větších částech by jich mohlo být více. Zda by všechny byly přístupné pouze automobily, by záleželo na výsledku dohody politiků a odborníků. Testy by si lidé platili. Cena by se mohla pohybovat v řádu stokorun, neboť město by bylo schopno s laboratořemi domluvit pro obě strany výhodné podmínky.

„Podle ekonomických studií bude třeba jen pro zachování statu quo pumpovat do pražského hospodářství více než 20 miliard korun každý měsíc. A například jen zjištění protilátek na Covid-19 u všech 1,2 milionu Pražanů by vyšlo na 900 milionů korun,“ sdělil Portlík.

ODS je podle něj připravena s koalicí aktivně spolupracovat jak na celopražské úrovni, tak i v jednotlivých městských částech. „V Praze 9 plošně už nyní testujeme zaměstnance městského úřadu, domov pro seniory, středisko sociálních služeb nebo mateřské školky. Brzy je tak budeme moci otevřít, a ulevit pracujícím rodičům,“ řekl Portlík, který je zároveň místostarostou Prahy 9.

 „Hustá síť testovacích ,covid drive-in, podobně jako je tomu třeba v Jižní Koreji nebo Hong Kongu, umožní nejen městským organizacím, ale zejména komerčním firmám a podnikatelům pravidelně i nárazově dobrovolně testovat své zaměstnance či zákazníky. Získáme nejen dokonalá epidemiologická data o celé Praze, ale dokážeme včas zachytávat případná nová ohniska nákazy a rychle je izolovat bez rozvinutí epidemie,“ dodal.

Lidé se můžou nyní nechat otestovat v Nemocnici na Bulovce, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích, na Královských Vinohradech a v zámečku na Veleslavíně, kde si test mohou nechat udělat lidé bez žádanky a zaplatit za něj. Odběrové místo funguje také na bubenečském Výstavišti, kam mohou lidé přijet autem. S sebou musí mít žádanku.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru