dnes
Čtvrtek - oblacno
12°C
zítra
Pátek - zatazeno
9°C
pozítří
Sobota - skorojasno
4°C
ODS v Praze 8 je ochotná v zájmu vytvoření nové koalice nemít své členy ve vedení radnice
Vladimíra Ludková je opět zastupitelkou Prahy 8. Foto: archiv ODS

ODS v Praze 8 je ochotná v zájmu vytvoření nové koalice nemít své členy ve vedení radnice

Ačkoli ve volbách do zastupitelstva Prahy 8 zvítězila ODS se ziskem 17,4 procenta hlasů a devíti mandáty, přesto možná nebude mít dobrovolně své členy v Radě osmé městské části. V případě, že bude akceptován návrh, se kterým přišla. „ODS Praha 8 podpoří vznik Rady MČ Praha 8 složené ze zástupců uskupení Osmička žije a Pirátů,“ popsala návrh ODS lídryně její volební kandidátky Vladimíra Ludková, která získala ze všech kandidátů v Praze 8 nejvíce preferenčních hlasů.

Piráti skončili ve volbách druzí, podpořilo je 15,9 procenta voličů, což představuje zisk osmi mandátů. Stejný počet zastupitelů má i třetí uskupení Osmička žije. Oba tyto subjekty, které dostaly výše zmíněnou nabídku v průběhu včerejška a dneška, se k ní zatím blíže nevyjádřily.

Na své facebookové profily jen umístily společné prohlášení: „Sešly se vyjednávací týmy Piráti Praha 8 a Osmička žije – Město, které žije s vámi, které se dohodly na společném postupu při vyjednávání koalice na radnici MČ Praha 8. Oba zastupitelské kluby mají celkem 16 mandátů.“

Ludková pro někoho možná překvapivé rozhodnutí ODS vysvětlila následovně: „Toto spojení považuji za naději opravdové změny v Praze 8 po minulém volebním období. ODS Praha 8 se tak vzdá výkonných pozic ve vedení radnice, přičemž by si ponechala jen kontrolní funkce a předsedu komise pro věci sociální. Tato spolupráce je z hlediska potřeb Prahy 8 logická, jedná se zároveň o tři nejúspěšnější strany v nedávných volbách. Dvoubarevná rada uskupení, které k sobě mají blízko a vystupují během vyjednávání v jednom bloku, by mohla být dostatečně akceschopná, aby učinila kroky tak potřebné k návratu Prahy 8 do normálního stavu.“

Jedinými programovými požadavky ODS je podle Ludkové konec projídání peněz na nepotřebné projekty a snížení počtu obecních akciových a příspěvkových organizací, což by vedlo ke snížení počtu placených funkcí z rozpočtu Prahy 8. Za důležité považují občanští demokraté nápravu stavu, kdy se údajně zanedbávala péče o zeleň, pořádek a podobně.

„K tomuto veřejnému prohlášení mne vede snaha o zamezení spekulací ohledně budoucnosti Prahy 8. Odmítám a lidsky mi vadí kupčení s prebendami, kdy program ustupuje do pozadí. Naše nabídka není časově omezená. Platí, dokud Osmička žije a Piráti postupují ve společné alianci. Do té doby zároveň nebudeme vyjednávat o jiných variantách koalice. Naší prioritou tedy je ,koalice změny´,“ dodala Vladimíra Ludková.

Podle staronového zastupitele Prahy 8 Ondřeje Grose, dvojky na kandidátce ODS, by spolupráce tří subjektů v Radě nemusela fungovat akceschopně. „Vnímáme rozdíly v našich programech. Ale Praha 8 má tak zásadní problémy po působení minulé koalice, že je třeba je rychle řešit. A na tom jsme schopni se shodnout," dodal Gros.


Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

19. února 2019 v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru