dnes
Pondělí - obcasny-dest
11°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - skorojasno
17°C
ODS v Praze 8 je ochotná v zájmu vytvoření nové koalice nemít své členy ve vedení radnice
Vladimíra Ludková je opět zastupitelkou Prahy 8. Foto: archiv ODS

ODS v Praze 8 je ochotná v zájmu vytvoření nové koalice nemít své členy ve vedení radnice

Ačkoli ve volbách do zastupitelstva Prahy 8 zvítězila ODS se ziskem 17,4 procenta hlasů a devíti mandáty, přesto možná nebude mít dobrovolně své členy v Radě osmé městské části. V případě, že bude akceptován návrh, se kterým přišla. „ODS Praha 8 podpoří vznik Rady MČ Praha 8 složené ze zástupců uskupení Osmička žije a Pirátů,“ popsala návrh ODS lídryně její volební kandidátky Vladimíra Ludková, která získala ze všech kandidátů v Praze 8 nejvíce preferenčních hlasů.

Piráti skončili ve volbách druzí, podpořilo je 15,9 procenta voličů, což představuje zisk osmi mandátů. Stejný počet zastupitelů má i třetí uskupení Osmička žije. Oba tyto subjekty, které dostaly výše zmíněnou nabídku v průběhu včerejška a dneška, se k ní zatím blíže nevyjádřily.

Na své facebookové profily jen umístily společné prohlášení: „Sešly se vyjednávací týmy Piráti Praha 8 a Osmička žije – Město, které žije s vámi, které se dohodly na společném postupu při vyjednávání koalice na radnici MČ Praha 8. Oba zastupitelské kluby mají celkem 16 mandátů.“

Ludková pro někoho možná překvapivé rozhodnutí ODS vysvětlila následovně: „Toto spojení považuji za naději opravdové změny v Praze 8 po minulém volebním období. ODS Praha 8 se tak vzdá výkonných pozic ve vedení radnice, přičemž by si ponechala jen kontrolní funkce a předsedu komise pro věci sociální. Tato spolupráce je z hlediska potřeb Prahy 8 logická, jedná se zároveň o tři nejúspěšnější strany v nedávných volbách. Dvoubarevná rada uskupení, které k sobě mají blízko a vystupují během vyjednávání v jednom bloku, by mohla být dostatečně akceschopná, aby učinila kroky tak potřebné k návratu Prahy 8 do normálního stavu.“

Jedinými programovými požadavky ODS je podle Ludkové konec projídání peněz na nepotřebné projekty a snížení počtu obecních akciových a příspěvkových organizací, což by vedlo ke snížení počtu placených funkcí z rozpočtu Prahy 8. Za důležité považují občanští demokraté nápravu stavu, kdy se údajně zanedbávala péče o zeleň, pořádek a podobně.

„K tomuto veřejnému prohlášení mne vede snaha o zamezení spekulací ohledně budoucnosti Prahy 8. Odmítám a lidsky mi vadí kupčení s prebendami, kdy program ustupuje do pozadí. Naše nabídka není časově omezená. Platí, dokud Osmička žije a Piráti postupují ve společné alianci. Do té doby zároveň nebudeme vyjednávat o jiných variantách koalice. Naší prioritou tedy je ,koalice změny´,“ dodala Vladimíra Ludková.

Podle staronového zastupitele Prahy 8 Ondřeje Grose, dvojky na kandidátce ODS, by spolupráce tří subjektů v Radě nemusela fungovat akceschopně. „Vnímáme rozdíly v našich programech. Ale Praha 8 má tak zásadní problémy po působení minulé koalice, že je třeba je rychle řešit. A na tom jsme schopni se shodnout," dodal Gros.


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru