dnes
Sobota - zatazeno
0°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
ODS v Praze 8 je ochotná v zájmu vytvoření nové koalice nemít své členy ve vedení radnice
Vladimíra Ludková je opět zastupitelkou Prahy 8. Foto: archiv ODS

ODS v Praze 8 je ochotná v zájmu vytvoření nové koalice nemít své členy ve vedení radnice

Ačkoli ve volbách do zastupitelstva Prahy 8 zvítězila ODS se ziskem 17,4 procenta hlasů a devíti mandáty, přesto možná nebude mít dobrovolně své členy v Radě osmé městské části. V případě, že bude akceptován návrh, se kterým přišla. „ODS Praha 8 podpoří vznik Rady MČ Praha 8 složené ze zástupců uskupení Osmička žije a Pirátů,“ popsala návrh ODS lídryně její volební kandidátky Vladimíra Ludková, která získala ze všech kandidátů v Praze 8 nejvíce preferenčních hlasů.

Piráti skončili ve volbách druzí, podpořilo je 15,9 procenta voličů, což představuje zisk osmi mandátů. Stejný počet zastupitelů má i třetí uskupení Osmička žije. Oba tyto subjekty, které dostaly výše zmíněnou nabídku v průběhu včerejška a dneška, se k ní zatím blíže nevyjádřily.

Na své facebookové profily jen umístily společné prohlášení: „Sešly se vyjednávací týmy Piráti Praha 8 a Osmička žije – Město, které žije s vámi, které se dohodly na společném postupu při vyjednávání koalice na radnici MČ Praha 8. Oba zastupitelské kluby mají celkem 16 mandátů.“

Ludková pro někoho možná překvapivé rozhodnutí ODS vysvětlila následovně: „Toto spojení považuji za naději opravdové změny v Praze 8 po minulém volebním období. ODS Praha 8 se tak vzdá výkonných pozic ve vedení radnice, přičemž by si ponechala jen kontrolní funkce a předsedu komise pro věci sociální. Tato spolupráce je z hlediska potřeb Prahy 8 logická, jedná se zároveň o tři nejúspěšnější strany v nedávných volbách. Dvoubarevná rada uskupení, které k sobě mají blízko a vystupují během vyjednávání v jednom bloku, by mohla být dostatečně akceschopná, aby učinila kroky tak potřebné k návratu Prahy 8 do normálního stavu.“

Jedinými programovými požadavky ODS je podle Ludkové konec projídání peněz na nepotřebné projekty a snížení počtu obecních akciových a příspěvkových organizací, což by vedlo ke snížení počtu placených funkcí z rozpočtu Prahy 8. Za důležité považují občanští demokraté nápravu stavu, kdy se údajně zanedbávala péče o zeleň, pořádek a podobně.

„K tomuto veřejnému prohlášení mne vede snaha o zamezení spekulací ohledně budoucnosti Prahy 8. Odmítám a lidsky mi vadí kupčení s prebendami, kdy program ustupuje do pozadí. Naše nabídka není časově omezená. Platí, dokud Osmička žije a Piráti postupují ve společné alianci. Do té doby zároveň nebudeme vyjednávat o jiných variantách koalice. Naší prioritou tedy je ,koalice změny´,“ dodala Vladimíra Ludková.

Podle staronového zastupitele Prahy 8 Ondřeje Grose, dvojky na kandidátce ODS, by spolupráce tří subjektů v Radě nemusela fungovat akceschopně. „Vnímáme rozdíly v našich programech. Ale Praha 8 má tak zásadní problémy po působení minulé koalice, že je třeba je rychle řešit. A na tom jsme schopni se shodnout," dodal Gros.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru