dnes
Neděle - oblacno
22°C
zítra
Pondělí - polojasno
23°C
pozítří
Úterý - oblacno
24°C
ODS v Praze 1 kritizuje pronájem prostor v Pařížské, navrhne odvolání Čižinského
Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Foto: Facebook

ODS v Praze 1 kritizuje pronájem prostor v Pařížské, navrhne odvolání Čižinského

Občanští demokraté v Praze 1 kritizují vedení městské části za to, že schválila záměr prodloužit obchodu v Pařížské ulici nájemní smlouvu do roku 2026. Podle předsedkyně ODS Praha 1 Jaroslavy Janderové je to za stávajících podmínek nevýhodné, uvedla v tiskové zprávě. Za podobné jednání podle ní zástupci současné koalice kritizovali vedení radnice za minulého starosty Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09). Mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta uvedl, že smlouva se prodlouží o pět let a pouze pokud provozovatel dorovná nejvyšší podanou nabídku.

V loňském roce řešila Praha 1 za starosty Lomeckého pronájem lukrativních prostor v Pařížské firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových. Radnice vypsala záměr, který následně zrušila. Podle kritiků kvůli medializaci, podle radnice proto, že dorazily lukrativnější nabídky. Na rozdíl od běžné veřejné soutěže nemusí mít záměr podle zákona nijak definované zadání a v zásadě záleží na vůli politiků, jak rozhodnou.

I prodloužením nájmu nyní řešeného obchodu už se zabývalo minulé vedení radnice, které obdrželo vyšší nabídky. Janderová dnes uvedla, že s ohledem na to musí nynější vedení Prahy 1 vědět, že může v daném prostoru dosáhnout mnohem většího nájemného, než jaké dostává nyní.

„Před volbami se pan Čižinský (starosta Pavel Čižinský) a Piráti zaklínali transparentností. Teď se zdá, že se v rozporu s jejich proklamacemi pokoušejí prodloužit lukrativní nájem a obrat tak občany Prahy 1 o miliony korun," uvedla opoziční zastupitelka.

Dodala, že to byl právě nynější radní pro majetek David Bodeček (Piráti), kdo byl loni nejhlasitějším odpůrcem postupu radnice pod vedením Lomeckého. Předseda klubu zastupitelů ODS v Praze 1 Richard Bureš doplnil, že strana připravena požadovat svolání mimořádného zastupitelstva.

„Tam budeme požadovat jasné vysvětlení problémů v hospodaření s majetkem Prahy 1 a bude-li nájem prodloužen, navrhneme odvolání starosty Pavla Čižinského i všech radních, kteří podezřelý záměr schvalují," uvedl.

Mluvčí Prahy 1 Šebesta v reakci uvedl, že smlouva bude prodloužena o pět let od jejího vypršení, nájem by nově měl trvat do roku 2026. „Protože se objevily vyšší cenové nabídky, nájemné se společnosti navyšovat bude, a to podle nejvyšší z těchto nabídek," uvedl.

Dodal, že městská část chce takto zvýhodňovat dlouholeté bezproblémové nájemníky bytů i nebytových prostor, kteří v podobných případech dostanou možnost dorovnat vyšší nabídky a v prostorech zůstat. K došlým nabídkám podle mluvčího radnice počítá jak ty, které dorazily letos, tak ty z loňska.


Veřejné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11

9. července 2020 v 09:31

V Praze 11 proběhne v úterý 14. července 15. mimořádné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11.

Městské části se zapojují do aplikace CityVizor, nyní o tom rozhodla i Praha 8

6. července 2020 v 07:48

Od loňského prosince se do aplikace CityVizor zapojilo sedm městských částí. Další, které projevily zájem, se nachází v přípravné či testovací fázi projektu. Všechny pražské městské části mají možnost zapojit se do aplikace, přičemž technickou podporu jim poskytuje městská společnost...

Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

5. července 2020 v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Starosta Řeporyjí Novotný čelí obvinění

5. července 2020 v 09:12

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému.

Další články
Nahoru