dnes
Neděle - mlha
2°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - mlha
-1°C
ODS v Praze 1 kritizuje pronájem prostor v Pařížské, navrhne odvolání Čižinského
Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Foto: Facebook

ODS v Praze 1 kritizuje pronájem prostor v Pařížské, navrhne odvolání Čižinského

Občanští demokraté v Praze 1 kritizují vedení městské části za to, že schválila záměr prodloužit obchodu v Pařížské ulici nájemní smlouvu do roku 2026. Podle předsedkyně ODS Praha 1 Jaroslavy Janderové je to za stávajících podmínek nevýhodné, uvedla v tiskové zprávě. Za podobné jednání podle ní zástupci současné koalice kritizovali vedení radnice za minulého starosty Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09). Mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta uvedl, že smlouva se prodlouží o pět let a pouze pokud provozovatel dorovná nejvyšší podanou nabídku.

V loňském roce řešila Praha 1 za starosty Lomeckého pronájem lukrativních prostor v Pařížské firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových. Radnice vypsala záměr, který následně zrušila. Podle kritiků kvůli medializaci, podle radnice proto, že dorazily lukrativnější nabídky. Na rozdíl od běžné veřejné soutěže nemusí mít záměr podle zákona nijak definované zadání a v zásadě záleží na vůli politiků, jak rozhodnou.

I prodloužením nájmu nyní řešeného obchodu už se zabývalo minulé vedení radnice, které obdrželo vyšší nabídky. Janderová dnes uvedla, že s ohledem na to musí nynější vedení Prahy 1 vědět, že může v daném prostoru dosáhnout mnohem většího nájemného, než jaké dostává nyní.

„Před volbami se pan Čižinský (starosta Pavel Čižinský) a Piráti zaklínali transparentností. Teď se zdá, že se v rozporu s jejich proklamacemi pokoušejí prodloužit lukrativní nájem a obrat tak občany Prahy 1 o miliony korun," uvedla opoziční zastupitelka.

Dodala, že to byl právě nynější radní pro majetek David Bodeček (Piráti), kdo byl loni nejhlasitějším odpůrcem postupu radnice pod vedením Lomeckého. Předseda klubu zastupitelů ODS v Praze 1 Richard Bureš doplnil, že strana připravena požadovat svolání mimořádného zastupitelstva.

„Tam budeme požadovat jasné vysvětlení problémů v hospodaření s majetkem Prahy 1 a bude-li nájem prodloužen, navrhneme odvolání starosty Pavla Čižinského i všech radních, kteří podezřelý záměr schvalují," uvedl.

Mluvčí Prahy 1 Šebesta v reakci uvedl, že smlouva bude prodloužena o pět let od jejího vypršení, nájem by nově měl trvat do roku 2026. „Protože se objevily vyšší cenové nabídky, nájemné se společnosti navyšovat bude, a to podle nejvyšší z těchto nabídek," uvedl.

Dodal, že městská část chce takto zvýhodňovat dlouholeté bezproblémové nájemníky bytů i nebytových prostor, kteří v podobných případech dostanou možnost dorovnat vyšší nabídky a v prostorech zůstat. K došlým nabídkám podle mluvčího radnice počítá jak ty, které dorazily letos, tak ty z loňska.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru