dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
ODS se v pražském zastupitelstvu nebude podílet na koalici s hnutím ANO
Předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija. Foto: archiv

ODS se v pražském zastupitelstvu nebude podílet na koalici s hnutím ANO

Zastupitelský klub ODS v pražském zastupitelstvu, který má osm členů, dnes přijal usnesení, že se nebude podílet na koalici s hnutím ANO. V posledních týdnech se přitom v médiích spekulovalo, že již téměř pět měsíců trvající politickou krizi na magistrátu by mohla ukončit staronová koalice ANO, ČSSD, Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL, STAN), jejíž součástí by se stala i ODS. Varianta pohodlné většiny 41 hlasů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu však náhle padá.

„Na dnešním jednání jsme přijali následující usnesení, že klub zastupitelů ODS hl. města Prahy se nebude podílet na koalici s hnutím ANO. Jsme si vědomi kritické situace, ve které se metropole nachází, a proto je ODS připravena diskutovat napříč politickým spektrem, zejména v oblastech územního plánu, dopravy, financí a majetku. Neřešení problémů v těchto oblastech by znamenalo nevratné škody pro Prahu,“ uvedla předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija.

„Proběhlá jednání o politické krizi, kterou vyvolala vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, jen potvrzují, v jak hlubokých problémech se vedení hlavního města nachází. Zodpovědnost za paralýzu a nefunkčnost Prahy nesou pouze tyto strany. ODS nebude asistovat u žádných personálních otázek, které se týkají současné vládnoucí koalice,“ sdělil předseda občanských demokratů v metropoli Filip Humplík.

ODS má podle něj ze stran v pražském zastupitelstvu největší programovou shodu s Piráty a TOP 09. „Topka" v rámci vyjednávání o nové koalici nedávno nabídla ODS post primátora, který by mohl zastávat Bohuslav Svoboda. TOP 09, ačkoli má o čtyři zastupitelé víc, by se o primátorský řetěz neucházela.

„Tuto nabídku jsme zopakovali minulý čtvrtek. Věříme, že to ODS zaujme. Kdybychom totiž vytvořili při vyjednávání o koalici platformu dvaceti hlasů, rázem budeme nejsilnějším subjektem,“ sdělil předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Tento týden je on i místopředseda klubu Jiří Nouza mimo Prahu, příští týden se vrátí k jednání o nové koalici. „ODS má alespoň čas si vše promyslet, jsme zvědavi na schůzku po nadcházejícím víkendu,“ dodal Novotný.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru