dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
ODS povede v podzimních volbách Svoboda. Bude to odrazový můstek, věří exprimátor
Bohuslav Svoboda v době, kdy mu jako primátorovi ještě kryl záda Tomáš Hudeček z TOP 09. Později ho ambiciózní politik z Olomouce ve funkci vystřídal. Foto: archiv

ODS povede v podzimních volbách Svoboda. Bude to odrazový můstek, věří exprimátor

Lídrem ODS v komunálních volbách do pražského zastupitelstva se dnes na sněmu strany stal bývalý primátor Bohuslav Svoboda. Získal 57 hlasů ze 74 možných. ČTK to řekl šéf pražské ODS Filip Humplík, který na kandidátce obsadí druhé místo. Kromě nich se na předních postech objeví šéfové ODS jednotlivých městských částí, tedy Jaroslava Janderová, Alexander Bellu a Aleksandra Udženija.

„57 hlasů ze 74 je závazný mandát," uvedl k výsledku hlasování Humplík. Podle Svobody mají být letošní komunální volby odrazovým můstkem pro příští volební úspěchy ODS. Program občanských demokratů se v následujících volbách chce zaměřit na odstraňování bariér, které komplikují život v hlavním městě.

Jedním z bodů je řešení výstavby městské infrastruktury. Má jít o vybudování informačního systému, který zabrání tomu, aby jednu ulici městské firmy opravovaly dvakrát během jednoho roku z různých důvodů a obtěžovaly tak život Pražanů, uvedla pražská ODS.
ODS v Praze v minulosti dosahovala výrazných volebních úspěchů. V roce 2006 dokonce dostala více než 54 procent hlasů.

Od té doby její výsledky dramaticky klesají. Při posledních sněmovních volbách strana v metropoli získala pouze necelých 12 procent hlasů. Důvodem byly i kontroverzní smlouvy nebo projekty, například Opencard, které město během vlády ODS zahájilo.

Ve volbách v roce 2010 sice skončili občanští demokraté druzí za TOP 09, i přesto se domluvili se sociální demokracií na společné vládě. Primátorem se stal právě Svoboda. Koalici později ukončil a bez vědomí části ODS domluvil novou spolupráci s TOP 09.

Společná koalice se ale před rokem rozpadla a TOP 09 se spojila se sociální demokracií. ODS je tak nyní po dlouhodobé vládě nad Prahou v opozici a bez vlivu na chod města.

Neúspěchy přerostly pod hlavičkou očisty v tvrdé vnitrostranické střety, které vedly k odchodu řady bývalých významných členů ODS ze strany, zrušeny byly i celé stranické oblasti. Občanští demokraté také ze svých řad vyloučili několik straníků, například vlivného politika a podnikatele Tomáše Hrdličku.


Další články
Nahoru