Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 7°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
ODS obnovila činnost Dámského klubu
Miroslava Němcová (vlevo) a Iva Vojtková. Foto: FB

ODS obnovila činnost Dámského klubu

Dámy – členky a sympatizantky ODS se v úterý 30. srpna setkaly u příležitosti konání prvního Dámského klubu. V úvodu večera je podpořili taktéž předseda ODS Petr Fiala a předseda Senátu Miloš Vystrčil, kteří iniciativu poslankyně Evy Decroix vítají. Dámský klub není jen jednorázovou záležitostí, setkávání žen se budou konat pravidelně.   

„Je skvělé, když se v našich řadách utváří neformální platformy, jako je Dámský klub. ODS je a vždycky byla otevřená strana. Ženy tvoří významný podíl v našem členstvu, na kandidátkách do komunálních voleb je jich kolem třiceti procent. Ženy se také vždy dobře prosazovaly jako odbornice a výrazné tváře strany. To znamená, že to u nás celkem funguje. Zkušenosti z české politiky ukazují, že strany, které šly cestou kvót, si nakonec vůbec nepomohly, žádný výrazný nástup žen do politiky zařídit nedokázaly,“ řekl k iniciativě Petr Fiala, předseda občanských demokratů. 

„Ženy do politiky vnášejí témata, která my muži mnohdy nevidíme. Ne vždy ale dostanou prostor tato témata prosadit. Větší účast žen v politice a jejich vliv na politické rozhodování mi přitom chybí. Dámský klub může přispět k tomu, že na programové priority vlády budeme více nahlížet i jejich pohledem. Pokud vznik iniciativy naláká do politiky další ženy, které si na ni dosud netroufaly, budu jen rád. Ženy do veřejného prostoru patří a bude ku prospěchu všech, když budou více slyšet,“ sdělil Miloš Vystrčil, předseda Senátu ČR.  

„Mám velkou radost z prvního setkání Dámského klubu ODS, jehož vizí je propojovat a podporovat ženy s muži v politice, zabývat se ženskými tématy nebo řešit různé situace i z pohledu žen. Večer ukázal, že si máme co říci a já se těším na další setkání. Jako organizátorka prvního společného večera jsem naplněna optimismem, co se týče dalšího pokračování ‚ženské otázky‘ v ODS. Věřím, že témata, která na včerejším setkání zazněla – od sladění práce a rodiny, odvahy jít s kůží na trh, po mentorování – budeme mít možnost probrat více do hloubky na příštích setkáních. Neuvěřitelně inspirující, zajímavé a pozitivní. Tak bych popsala setkání Dámského klubu a přesně takové jsou ženy v ODS. Jen víc a houšť, dámy!,“ shrnula Eva Decroix, první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a organizátorka Dámského klubu.  

„Nejsem zastáncem kvót v politice ani jinde. Nedělím svět na mužský a ženský, protože patříme k sobě. Ale chci podpořit ženy, které již ve veřejných funkcích působí nebo chtějí začít. K tomu může Dámský klub dobře posloužit,“ vyjádřila podporu senátorka Miroslava Němcová.  

„S paní senátorkou Miroslavou Němcovou jsem názorově naprosto souzněla, mj i v tom, že jsme obě proti protežování osob v politice podle pohlaví.  Nicméně, když jsem v diskusi řekla, že na naší kandidátce je v první desítce pět žen, a to bez jakýchkoli kvót, zaznamenala jsem napříč sálem velké uznání pro Koalice pro Prahu 3,“ uvedla místopředsedkyně ODS v Praze 3 Iva Vojtková.

Bývalá disidentka Vojtková, která po sametové revoluci prošla řadou pracovních pozic, převážně v oblasti komunikace, je za koalici Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL s podporou Soukromníků, KAN, Koruna Česká a Konzervativní strana) kandidátkou na starostku. 

„Pro mne byly základními kritérii v politice: Umění dialogu, naslouchání, kompromisu, týmové práce a vzájemného respektu. Naprosto nezbytná životní zkušenost a profesionalita v oboru. Podpora mé rodiny,“ řekla emeritní poslankyně Jaroslava Wenigerová.


Autor: Cen

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru