dnes
Neděle - zatazeno
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
7°C
ODS, KDU-ČSL a Svobodní staví do doplňovacích senátních voleb na Praze 9 starostu Jana Jarolíma
Jan Jarolím hovoří při představení své kandidatury do Senátu. Foto: archiv ODS

ODS, KDU-ČSL a Svobodní staví do doplňovacích senátních voleb na Praze 9 starostu Jana Jarolíma

Občanští demokraté, KDU-ČSL a Svobodní na konci února představili společného kandidáta do doplňovacích senátních voleb na Praze 9 Jana Jarolíma. Ten je starostou Prahy 9 dvanáct let, před tím působil dvanáct let jako místostarosta. Jarolím se chce v Senátu zaměřit hlavně na životní prostředí, kterému se věnuje celý život, v současné době jako předseda Českého spolku pro péči o životní prostředí. Chce také zajistit více peněz pro obce prostřednictvím změny rozpočtového určení daní.

„Můj senátní obvod je pro mě místem, kde žiju celý život a jsem velmi rád, že více jak 25 let se na jeho rozvoji mohu podílet. Právě zkušenosti získané v komunální politice chci v Senátu uplatnit. Chci otevřít problematiku rozpočtového určení daní, chci pracovat na tom, aby města a obce získaly více peněz ze státního rozpočtu, protože právě místní samospráva ví nejlépe kam prostředky investovat,“ uvedl senátní kandidát Jan Jarolím.

„Životní prostředí nesmí být terčem zájmů vysávání peněz z dotací, ale smysluplnou investicí do naší budoucnosti. Proto udělám maximum pro otevření diskuze o podpoře biopaliv zejména 1. generace a zrušení této podpory, na které vydělávají jedinci, zatímco to nenávratně devastuje přírodu,“ doplnil.

„Přišel jsem podpořit úspěšného starostu Prahy 9 Jana Jarolíma do senátních voleb. Už minulý rok jsem měl možnost tuto městkou část poznat podrobně, protože jsem pana starostu navštívil před komunálními volbami. Mohl jsem se přesvědčit, jak výborně Praha 9 funguje. Jsem si jistý, že lidé jako on, úspěšní komunální politici, určitě do Senátu patří. Ještě jednou přeji Janu Jarolímovi, aby v dubnových volbách uspěl,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Mám radost i z toho, že se v tomto senátním obvodu podařilo spojit síly s KDU-ČSL a že našeho kandidáta podporují i Svobodní. V těchto případech má spolupráce pravicových sil smysl. Senát je dnes důležitější než kdykoliv předtím. Sněmovnu ovládá koalice populistů, komunistů a extremistů, horní komora je důležitou pojistkou, která může bránit nebezpečným návrhům vlády,“ doplnil Fiala.

„Jan Jarolím je kvalitním kandidátem a my vítáme, že ho můžeme podpořit. Původně jsme nabízeli společného kandidáta TOP 09 a STAN, kteří naši nabídku odmítli. Nechtěli jsme ale tříštit síly a preferovali jsme koaličního kandidáta. Poté přišla zajímavá konkrétní nabídka od občanských demokratů, kterou jsme přijali. Je potřeba, aby Senát plnil svoji roli, a proto jsem rád, že jsme se dohodli na společném kandidátovi, který je zárukou kvality,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Obzvlášť ve dvoukolovém senátním systému je potřeba, aby se síly na pravici spojovaly a vytvářely tak aktivně hráz proti levici a oligarchům. Svobodní plně podporují Jana Jarolíma do Senátu a jsou rádi, že dokázala ODS vygenerovat tak kvalitního kandidáta,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

„S panem starostou máme hodně společného, na Praze 9 přechodně bydlím a jeho dobrá práce je na městské části skutečně znát. Dokonce jsem se v několika věcech inspiroval a prosadil je také v Teplicích. Oba víme, že stát uvaluje na obce další povinnosti a je potřeba tomu bránit. Proto jsem rád, že úspěšní komunální politici, jako je právě Jan Jarolím, chtějí pracovat i na celostátní úrovni na půdě Senátu,“ ocenil společného kandidáta předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar kvituje spolupráci se senátory za ODS: „Velmi si vážím spolupráce se senátory v klubu ODS a jsem rád, že mohu podpořit a těšit se na spolupráci s panem Jarolímem.“

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil ocenil zkušenosti Jana Jarolíma z komunální politiky: „Má osmiletá zkušenost z práce v Senátu jasně říká, že mezi nejplatnější senátory patří právě zkušení starostové. Ne nadarmo se také Senát nazývá komorou měst a obcí. I proto považuji úspěšného starostu Jana Jarolíma za velmi vhodného kandidáta do Senátu, který může v případě zvolení posílit autoritu Senátu a zároveň pomoci Praze 9 v jejím dalším rozvoji.“


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru