Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
ODS a TOP 09 budou v podzimních volbách společně kandidovat v Praze 4 i 5
V pondělí 25. dubna podepsala koalice Společně ODS a TOP 09 Dohodu o spolupráci pro volby do Zastupitelstva Městské části Praha 4 v roce 2022. Foto: TOP 09

ODS a TOP 09 budou v podzimních volbách společně kandidovat v Praze 4 i 5

V podzimních komunálních volbách budou v Praze 5 společně kandidovat ODS a TOP 09. Lídrem kandidátky bude zástupce ODS, jeho jméno však strany zatím neuvedly. V posledních volbách v roce 2018 kandidovaly obě strany v Praze 5 samostatně, nyní jsou součástí koalice v čele radnice. Starostkou je občanská demokratka Renáta Zajíčková. Koaliční smlouvu na začátku tohoto týdne ODS a TOP 09 podepsaly rovněž v Praze 4. Volby se budou konat 23. a 24. září.

Praha 5

Společná kandidátka ODS a TOP 09 v páté městské části bude mít název „SPOLEČNĚ pro Prahu 5“. Koaliční partneři jsou připraveni představit jak jednotlivé kandidující osobnosti, tak i společný program koalice do konce května.

Podle předsedy Oblastního sdružení ODS Praha 5 Zdeňka Zajíčka dávají obě strany spojením najevo, že jsou schopny se domluvit stejně jako na vládní a celopražské úrovni, dělat promyšlené kompromisy a profesionálně vést městskou část.

„Nechceme tříštit síly tím, že bychom ve volbách kandidovali každý sám za sebe, když pro většinu našich voličů je spojení mezi ODS a TOP 09 tou nejpřirozenější variantou spolupráce,“ řekl Zajíček.

„A navíc tento náš společný postup navazuje na naši dosavadní, a jsem přesvědčený, že úspěšnou spolupráci ve prospěch Prahy 5 a jejích obyvatel v tomto volebním období. Jasně a prokazatelně dáváme dlouhodobě najevo, že jsme konzervativní a realističtí politici,“ dodal.

Podobně se vyjádřil předseda sdružení TOP 09 v Praze 5 a stávající radní městské části Jan Kavalírek. „Nabízíme pro obyvatele Prahy 5 jasně ukotvený, sjednocený, autentický pravicový subjekt. Jsem přesvědčený, že se můžeme prezentovat kvalitními výsledky své dosavadní práce a jasným a srozumitelným programem,“ uvedl.

„Ve volbách chceme vyhrát a dostat tak možnost dál pracovat pro Prahu 5. Chceme, aby se Praha 5 rozvíjela v moderní, bezpečnou a čistou metropoli, a nabízíme potřebnou energii, sílu a kompetenci tento rozvoj uskutečnit,“ dodal.

Zastupitelstvo Městské části Prahy 5 má 43 členů. Představitelé obou politických stran se dohodli, že kandidátku sestaví v poměru, který odpovídá výsledku posledních komunálních voleb v roce 2018. V nich získala ODS 9 mandátů a TOP 09 7 mandátů. Lídrem kandidátky bude po dohodě koaličních partnerů zástupce občanských demokratů.

V Praze 5 po volbách v roce 2018 vznikla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5 v čele s pirátským starostou Danielem Mazurem. Toho však v září 2019 zastupitelé odvolali z funkce a Piráty v radě městské části vystřídali zástupci TOP 09 a STAN. Starostkou se stala původní místostarostka za ODS Renáta Zajíčková. 

Praha 4 

Koalici uzavřely v pondělí obě strany rovněž v Praze 4. Smlouvu podepsali předsedové obou koaličních stran, Marek Benda za ODS Praha 4, a Filip Vácha, za TOP 09, s vědomím společné vůle prosazovat programová východiska a hodnoty.

„Zcela zjevně se ukázalo, že pražští voliči si přejí spolupráci slušné a kultivované pravice, proto i na Praze 4 navazujeme společnou koalicí ODS a TOP 09,“ řekl předseda oblastní organizace ODS Praha 4 Marek Benda.

Jeho slova potvrdil i předseda MV TOP 09 Praha 4 Filip Vácha. „Voliči v Praze ve sněmovních volbách dali jasně najevo, že chtějí pravicová řešení. Koalice Společně ODS a TOP 09 je zárukou, že zvítězí pravicové strany, které zajistí rozvoj Prahy 4," uvedl.

Při podpisu byl přítomen i lídr koalice Společně ODS a TOP 09 a kandidát na starostu v Praze 4, Ondřej Kubín. „Těším se na další společnou spolupráci a po skvělém výsledku koalice Spolu věříme v silný mandát. Prahu 4 čeká nelehké období spojené s rekonstrukcí Barrandovského mostu a dopravní omezení ve vazbě na výstavbu metra D. Zároveň chceme Prahu 4 rozvíjet v moderní a přívětivé místo pro život,“ řekl Kubín.

Předvolební koalice již vznikají i v jiných městských částech. Stejná koalice jako v Praze 5 půjde do voleb například v Praze 10, naopak v Praze 3 a Praze 8 se na spolupráci domluvily TOP 09 se STAN.


Autor: Jan Puci

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru