Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Odpůrci klánovického golfu vyhráli další bitvu
Spor o golf v Klánovicích trvá už dlouhou dobu. Ilustrační foto: sxc.hu

Odpůrci klánovického golfu vyhráli další bitvu

Brzy se rozhodne o tom, zda by někdy mohlo v Klánovickém lese vyrůst golfové hřiště. Ve čtvrtek změnu územního plánu, která by zajistila celistvost lesa, schválil výbor pro územní rozvoj při pražském zastupitelstvu. Konečné slovo bude mít pražské zastupitelstvo. Většina občanů se již dříve vyslovila proti golfu, který měl mocného zastánce – politika Alexandra Vondru (ODS).

Zastupitelstvo hlavního města Prahy zanedlouho rozhodne o tom, zda bude změněn územní plán. Pokud by změněn byl, znamenalo by to, že v Klánovickém lese by nemohlo „vyrůst“ golfové hřiště, které tam prosazuje společnost Forest Golf Resort Praha. Ta zatím v oblasti provozuje restauraci s minigolfem.

Se změnou územního plánu nedávno – hlasy všech přítomných – souhlasila Rada hlavního města Prahy. Ve čtvrtek ji téměř jednomyslně posvětil i výbor územního rozvoje – proti byl jen předseda výboru Vladimír Schmalz (ODS), hlasování se zdržel radní pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Schmalz: golf neničí přírodu

Schmalz na jednání výboru územního rozvoje uvedl, že je hráčem golfu, tento sport má rád. Některá golfová hřiště podle jeho názoru kultivují krajinu, plní nejen rekreační a sportovní funkci, ale jsou i plná dětí. „V Klánovicích bylo vždy tradiční golfové hřiště, už za první republiky,“ řekl.

Golf podle jeho slov byl zrušen až za vlády KSČ. Nelíbí se mu, že by pravicová koalice ODS a TOP 09 na radnici podpořila změnu, která by výstavbě golfového hřiště dala stopku. Golf se podle jeho slov technologicky vyvinul a provozovatelé myslí na ochranu přírody.

„Jaké jsou tedy reálné důvody Klánovic, že golf odmítl?“ zeptal se Schmalz, který v minulosti zastával funkci šéfa akvizic v energetickém gigantu ČEZ.

Právní zástupce městské části Praha-Klánovice Petr Svoboda reagoval upřesněním, že golfové hřiště vzniklo v Klánovicích asi dva měsíce před Mnichovem, nejvíc se tam hrálo za protektorátu.

„Příroda je dnes vystavena tlaku urbanizace, má větší hodnotu než před desítkami let,“ řekl. Golfová hřiště jsou podle jeho slov dnes stavěna do hloubky 80 až 120 metrů, což je spojeno s výrazným odvodněním oblasti, výstavbou hřiště by došlo k úhynu mokřadů, biotopů a k vysušení oblasti.

Klánovický les je podle něj poslední mokřad v Praze. „V roce 1938 se stavělo něžně,“ doplnil. „Nemáme nic proti golfu, jsme ale proti tomu, aby bylo hřiště zbudováno v Klánovickém lese,“ dodal.

Místostarostka sousední Prahy 21-Újezdu nad Lesy Karla Jacob Čechová (TOP 09) dodala, že proti golfu se v referendu postavili občané Klánovic i Újezda. Golfová hřiště jsou navíc v okolí – například na Černém Mostě.

Radní Josef Nosek řekl, že Klánovický les je krásný. Místo, kde by měl být vystaven golf, však podle něj připomíná les „pouze z letadla a v noci“. „Je tam náletová dřevina,“ řekl. Právník Svoboda reagoval, že nálety jsou i v národních parcích, v brazilském pralese a jiných chráněných oblastech.

Brzy rozhodne zastupitelstvo

Na program zastupitelstva by se mohla změna územního plánu dostat co nejdřív. Cílem radnic v Klánovicích i přilehlém Újezdu nad Lesy je, aby byly škrtnuty plochy, které lze využít pro oddech a rekreaci, místo nich by zůstaly jen lesní plochy.

Spor se táhne už dlouho. „Klánovice žádají o změnu územního plánu už od roku 2005. V minulém volebním období, kdy byl primátorem Pavel Bém, návrh čekal a na jednání se vůbec nedostal. Znovu jsme žádost o změnu podali v roce 2011. Loni v červnu Zastupitelstvo hlavního města Prahy rozhodlo o tom, že ji posunuje dál,“ uvedla místostarostka pražských Klánovic Zorka Starčevičová (Čas na změnu).

V roce 2009 se více než 80 procent hlasů lidí, kteří se dostavili k místnímu referendu, postavilo proti výstavbě golfu. Investoři z firmy Forest Golf Resort hovoří nyní o tom, že by chtěli vystavět devítijamkové hřiště, které by i s přilehlými stavbami zahrnovalo plochu zhruba 12,87 hektaru. Neoficiálně se ale stále hovoří o tom, že ve hře by mohlo být i osmnáctijamkové.

Ve všech připomínkových řízeních se občané v naprosté většině vyslovovali v duchu toho, že veřejný zájem na zachování jedinečného, stabilního a uceleného ekosystému Klánovického lesa jednoznačně převažuje nad komerčním zájmem investora i nad skupinovým zájmem občanů o sportovním a společenském vyžitím formou golfu.

Občané se k návrhu změny vyjadřovali ještě loni v září, s připomínkami se vypořádal Útvar rozvoje hlavního města Prahy, posléze o materiálu jednala komise územního plánování, následně – jak už bylo uvedeno – změnu územního plánu schválily Rada hlavního města a výbor pro územní rozvoj.

Vazby na golfovou manažerku

Jako červená nit bitvy mezi společností Forest Golf Resort Praha a klánovickými a újezdskými obyvateli o tom, zda v Klánovickém lese bude postaveno golfové hřiště, se táhne jméno bývalého ministra pro evropské záležitosti a následně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Ten se o vybudování golfového hřiště velmi zasazoval, v době největších zápasů byl i častým návštěvníkem restaurace společnosti.

Nezřídka byl také viděn s Monikou Bažantovou, která ve firmě Forest Golf Resort Praha působí a je manažerkou golfového centra. Bulvární tisk kdysi dokonce spekuloval o jejich blízkém vztahu. Klánovický les se nejen díky tomu stal de facto celostátním, minimálně však celopražským, tématem.

Kvůli Klánovickému lesu došlo nedávno dokonce k rošádě na klánovické radnici. Městská část absolvovala dlouhé jednání až do brzkých ranních hodin. Již na předešlém jednání byla z pozice místostarostky odvolaná Jana Martinová, následně rezignoval radní Ondřej Voleš (oba za subjekt Spolu pro Klánovice). V současné době klánovická koalice pracuje ve složení ODS, Čas na změnu, TOP 09 a ČSSD.

Golfový areál už v Klánovicích kdysi byl – jeho provoz byl zahájen v srpnu roku1938, provozován byl po období celého protektorátu, v roce 1952 byla jeho činnost ukončena z důvodu sporů mezi klánovickými provozovateli golfu a jejich konkurenty z motolského klubu v Praze.


Autor: Anna Skálová

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Zastupitelé Prahy 6 se sejdou na osmém zasedání

6. listopadu 2023 ve 23:32

8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 v tomto volebním období se uskuteční 13. listopadu od 10 hodin v Hotelu DAP na Vítězném náměstí.

Celkem 33 usnesení schválili radní Prahy 1 na poslední říjnové schůzi

2. listopadu 2023 v 18:17

Během 39. schůze Rady MČ Praha 1, která se konala v úterý 31. října, bylo schváleno cekem 33 usnesení.  

Další články
Nahoru