Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Odpůrci klánovického golfu vyhráli další bitvu
Spor o golf v Klánovicích trvá už dlouhou dobu. Ilustrační foto: sxc.hu

Odpůrci klánovického golfu vyhráli další bitvu

Brzy se rozhodne o tom, zda by někdy mohlo v Klánovickém lese vyrůst golfové hřiště. Ve čtvrtek změnu územního plánu, která by zajistila celistvost lesa, schválil výbor pro územní rozvoj při pražském zastupitelstvu. Konečné slovo bude mít pražské zastupitelstvo. Většina občanů se již dříve vyslovila proti golfu, který měl mocného zastánce – politika Alexandra Vondru (ODS).

Zastupitelstvo hlavního města Prahy zanedlouho rozhodne o tom, zda bude změněn územní plán. Pokud by změněn byl, znamenalo by to, že v Klánovickém lese by nemohlo „vyrůst“ golfové hřiště, které tam prosazuje společnost Forest Golf Resort Praha. Ta zatím v oblasti provozuje restauraci s minigolfem.

Se změnou územního plánu nedávno – hlasy všech přítomných – souhlasila Rada hlavního města Prahy. Ve čtvrtek ji téměř jednomyslně posvětil i výbor územního rozvoje – proti byl jen předseda výboru Vladimír Schmalz (ODS), hlasování se zdržel radní pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Schmalz: golf neničí přírodu

Schmalz na jednání výboru územního rozvoje uvedl, že je hráčem golfu, tento sport má rád. Některá golfová hřiště podle jeho názoru kultivují krajinu, plní nejen rekreační a sportovní funkci, ale jsou i plná dětí. „V Klánovicích bylo vždy tradiční golfové hřiště, už za první republiky,“ řekl.

Golf podle jeho slov byl zrušen až za vlády KSČ. Nelíbí se mu, že by pravicová koalice ODS a TOP 09 na radnici podpořila změnu, která by výstavbě golfového hřiště dala stopku. Golf se podle jeho slov technologicky vyvinul a provozovatelé myslí na ochranu přírody.

„Jaké jsou tedy reálné důvody Klánovic, že golf odmítl?“ zeptal se Schmalz, který v minulosti zastával funkci šéfa akvizic v energetickém gigantu ČEZ.

Právní zástupce městské části Praha-Klánovice Petr Svoboda reagoval upřesněním, že golfové hřiště vzniklo v Klánovicích asi dva měsíce před Mnichovem, nejvíc se tam hrálo za protektorátu.

„Příroda je dnes vystavena tlaku urbanizace, má větší hodnotu než před desítkami let,“ řekl. Golfová hřiště jsou podle jeho slov dnes stavěna do hloubky 80 až 120 metrů, což je spojeno s výrazným odvodněním oblasti, výstavbou hřiště by došlo k úhynu mokřadů, biotopů a k vysušení oblasti.

Klánovický les je podle něj poslední mokřad v Praze. „V roce 1938 se stavělo něžně,“ doplnil. „Nemáme nic proti golfu, jsme ale proti tomu, aby bylo hřiště zbudováno v Klánovickém lese,“ dodal.

Místostarostka sousední Prahy 21-Újezdu nad Lesy Karla Jacob Čechová (TOP 09) dodala, že proti golfu se v referendu postavili občané Klánovic i Újezda. Golfová hřiště jsou navíc v okolí – například na Černém Mostě.

Radní Josef Nosek řekl, že Klánovický les je krásný. Místo, kde by měl být vystaven golf, však podle něj připomíná les „pouze z letadla a v noci“. „Je tam náletová dřevina,“ řekl. Právník Svoboda reagoval, že nálety jsou i v národních parcích, v brazilském pralese a jiných chráněných oblastech.

Brzy rozhodne zastupitelstvo

Na program zastupitelstva by se mohla změna územního plánu dostat co nejdřív. Cílem radnic v Klánovicích i přilehlém Újezdu nad Lesy je, aby byly škrtnuty plochy, které lze využít pro oddech a rekreaci, místo nich by zůstaly jen lesní plochy.

Spor se táhne už dlouho. „Klánovice žádají o změnu územního plánu už od roku 2005. V minulém volebním období, kdy byl primátorem Pavel Bém, návrh čekal a na jednání se vůbec nedostal. Znovu jsme žádost o změnu podali v roce 2011. Loni v červnu Zastupitelstvo hlavního města Prahy rozhodlo o tom, že ji posunuje dál,“ uvedla místostarostka pražských Klánovic Zorka Starčevičová (Čas na změnu).

V roce 2009 se více než 80 procent hlasů lidí, kteří se dostavili k místnímu referendu, postavilo proti výstavbě golfu. Investoři z firmy Forest Golf Resort hovoří nyní o tom, že by chtěli vystavět devítijamkové hřiště, které by i s přilehlými stavbami zahrnovalo plochu zhruba 12,87 hektaru. Neoficiálně se ale stále hovoří o tom, že ve hře by mohlo být i osmnáctijamkové.

Ve všech připomínkových řízeních se občané v naprosté většině vyslovovali v duchu toho, že veřejný zájem na zachování jedinečného, stabilního a uceleného ekosystému Klánovického lesa jednoznačně převažuje nad komerčním zájmem investora i nad skupinovým zájmem občanů o sportovním a společenském vyžitím formou golfu.

Občané se k návrhu změny vyjadřovali ještě loni v září, s připomínkami se vypořádal Útvar rozvoje hlavního města Prahy, posléze o materiálu jednala komise územního plánování, následně – jak už bylo uvedeno – změnu územního plánu schválily Rada hlavního města a výbor pro územní rozvoj.

Vazby na golfovou manažerku

Jako červená nit bitvy mezi společností Forest Golf Resort Praha a klánovickými a újezdskými obyvateli o tom, zda v Klánovickém lese bude postaveno golfové hřiště, se táhne jméno bývalého ministra pro evropské záležitosti a následně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Ten se o vybudování golfového hřiště velmi zasazoval, v době největších zápasů byl i častým návštěvníkem restaurace společnosti.

Nezřídka byl také viděn s Monikou Bažantovou, která ve firmě Forest Golf Resort Praha působí a je manažerkou golfového centra. Bulvární tisk kdysi dokonce spekuloval o jejich blízkém vztahu. Klánovický les se nejen díky tomu stal de facto celostátním, minimálně však celopražským, tématem.

Kvůli Klánovickému lesu došlo nedávno dokonce k rošádě na klánovické radnici. Městská část absolvovala dlouhé jednání až do brzkých ranních hodin. Již na předešlém jednání byla z pozice místostarostky odvolaná Jana Martinová, následně rezignoval radní Ondřej Voleš (oba za subjekt Spolu pro Klánovice). V současné době klánovická koalice pracuje ve složení ODS, Čas na změnu, TOP 09 a ČSSD.

Golfový areál už v Klánovicích kdysi byl – jeho provoz byl zahájen v srpnu roku1938, provozován byl po období celého protektorátu, v roce 1952 byla jeho činnost ukončena z důvodu sporů mezi klánovickými provozovateli golfu a jejich konkurenty z motolského klubu v Praze.


Autor: Anna Skálová

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru