Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Odpůrci kácení stromu mířili na radnici za starostou Prahy 1, střetli se s tajemníkem úřadu
Úpravy místa již probíhají. Foto(2x): JP

Odpůrci kácení stromu mířili na radnici za starostou Prahy 1, střetli se s tajemníkem úřadu

Asi 20 lidí včetně pěti opozičních zastupitelů se dnes pokusilo dostat na radnici Prahy 1, aby získali od starosty Petra Hejmy (STAN) vyjádření k plánu pokácet strom na Smetanově nábřeží. Podle mluvčího městské části Petra Bidla se odpůrci kácení dostali do slovní a posléze i fyzické potyčky s tajemníkem úřadu Františkem Dvořákem, který je z důvodu epidemiologických opatření odmítl vpustit dovnitř. Tajemník se podle mluvčího poté obrátil na policii.
strom-co-se-bude-kacet

Strom, o jehož dalším osudu se nyní rozhoduje

Lidé se dnes ráno nejprve sešli přímo u stromu, který má ustoupit vydláždění zatravněného plácku u tramvajové zastávky Karlovy lázně, protože stojí v cestě plánovanému zpřístupnění průchodu nábřežní zdí k řece.

Organizátoři vyzvali starostu Hejmu a radního Prahy 1 Richarda Bureše (ODS), aby přišli na místo vysvětlit, proč se začalo s bagrováním zeminy kolem stromu. Když se nedostavili, vypravili se opoziční zastupitelé spolu s dalšími odpůrci kácení na radnici ve Vodičkově ulici, kam se neúspěšně pokusili proniknout.

„Když jsem se dozvěděl o násilném vniknutí do budovy, sešel jsem okamžitě dolů, abych početnou skupinu aktivistů zastavil. Snažil jsem se jim vysvětlit, že porušují vládní nařízení, byl jsem ale nejprve slovně a pak fyzicky napaden," uvedl tajemník Dvořák.

Opoziční zastupitel a jeden z organizátorů akce Petr Kučera (Zelení) potvrdil, že se účastníci shromáždění pokusili na radnici dostat, o fyzickém střetu však nic neví. Stejně jako další opoziční zastupitel Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) již byl v té době na odchodu. „Bohužel tedy nemůžu fyzický kontakt potvrdit ani vyvrátit," napsal ČTK.

Starosta Hejma uvedl, že dnes dopoledne měl plný program a že ohledně projektu na Smetanově nábřeží je na příští týden naplánovaná veřejná diskuse a bude ji řešit i zastupitelstvo městské části.

„I aktivisté musejí dodržovat zákony a současná vládní nařízení a já jsem moc zklamán, že skupina aktivistů na čele s některými opozičními zastupiteli nejenže je ignoruje, ale navíc při prosazování svých názorů neváhá sáhnout k napadení staršího slušného pána," sdělil starosta.

První protestní akci u stromu opozice z Prahy 1 zorganizovala minulý týden, vedení městské části poté na základě jednání na magistrátu odložilo kácení stromu do 26. března. Otázka kácení javoru se řešila i na dnešním jednání pražských zastupitelů, kde vedení Prahy interpelovalo několik odpůrců.

Mezi jejich argumenty patřilo, že v centru města by se z klimatických důvodů neměla odstraňovat zeleň a že projekt má být financovaný z magistrátní dotace určené na rozšiřování zeleně. Upozornili také na to, že průchod k řece, takzvané čapadlo, vlastní magistrát a může tak plány Prahy 1 alespoň částečně zablokovat.

„Je to projekt městské části Praha 1, nikoliv hlavního města, a je potřeba respektovat také nějakou hierarchii samosprávy," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Dodal, že i podle něj projekt obsahuje málo zeleně a jedná o tom s Hejmou. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dodal, že i když požaduje stavební práce na plácku za nešťastné, dohodu z minulého týdne vedení Prahy 1 formálně dodrželo, protože nezačalo kácení.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Další články
Nahoru