dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Odpůrci i příznivci konvoje amerických vojáků se šikují. V sobotu bude v Praze rušno!
Obrněný transportér Stryker, součást konvoje. Ilustrační foto: Hohum / Wikimedia Commons

Odpůrci i příznivci konvoje amerických vojáků se šikují. V sobotu bude v Praze rušno!

Na sobotních shromážděních se sejdou jak odpůrci, tak příznivci konvoje vojáků USA, který ve dnech 29. března až 1. dubna projede Českou republikou, vozy pojedou po třech trasách a všechny se setkají v Praze. Co metropoli čeká? 

Odpůrci konvoje se sejdou v sobotu 28. března v 15 hodin u jezdecké sochy na Václavském náměstí. Mezi organizátory jsou subjekty sdružené ve Spojenectví práce a solidarity (například iniciativa Ne základnám, KSČM či Strana demokratického socialismu-SDS) či Humanistické hnutí. „Já jsem za neregistrovanou stranu míru, která sdružuje miliardy lidí,“ řekla na tiskové konferenci Lenka Procházková reprezentující Stop církevním restitucím.

Podle mluvčího SPaSu Milana Neuberta se nejedná „o okupaci, ale ani o klasický průjezd, jde o psychologickou přípravu na válku“. Podle Lubomíra Ledla ze SDS subjekty sjednocuje touha po míru, který je v Evropě ohrožen. „Přes všechny názorové rozdíly je třeba vnímat, co nás spojuje,“ uvedla pro náš portál poslankyně Marta Semelová (KSČM). Dana Feminová z Humanistického hnutí řekla, že ČR opět hrozí umístění radaru USA, proti němuž byla většina obyvatel. Karel Růžička z Alternativy zdola označil konvoj za „Parade march“. Organizují se i petice.

Šikují se i příznivci konvoje

Sjednocují se i příznivci konvoje. Jak Pražský patriot už informoval, sejdou se v sobotu 28. března ve 14.30 hodin u kašny Národního muzea, aby protestovali proti odpůrcům konvoje. Chystají i další akci. Na sociální síti Facebook je mobilizuje například novinář Pavel Šafr. „Podpořme naše spojence! Vytvořme síť míst, kde vyjádříme solidaritu s konvojem,“ svolává lidi prostřednictvím výzvy Hi friends! CzechPoint. Taktéž na sobotu, na 16 hodin, svolává demonstraci „na podporu západní orientace ČR a vyjádření nesouhlasu s útoky na konvoj“.

Anketa

Co si myslíte o tom, že Českou republikou projede konvoj amerických vojáků?

39%
(39%)
55.4%
(55.4%)
5.6%
(5.6%)
Akce podpory budou pokračovat i v době příjezdu amerických vojáků. „Americká armáda bude projíždět naší zemí a my jsme se rozhodli dát jí najevo naši přítomnost a podporu sítí tzv. ´Czechpointů´, tedy parafrází armádních kontrolních stanovišť, kde je pozdravíme a dáme jim najevo, že jsou na přátelském území,“ je napsáno ve výzvě, kterou podporují Svobodné Fórum, Noviny České, Listopad ještě neskončil, Pražský Majdan,  spolek Podhradí, John Bok, Facebooková skupina Hi Friends – pozdrav konvoji NATO a Bez Komunistů.

V Praze tedy budou znít jak hlasy odpůrců, tak příznivců amerického konvoje. Zatímco svolavatelé demonstrace proti konvoji uvedli, že další akce neplánují a lidé se jich případně zúčastní čistě individuálně, příznivci konvoje organizují na příští týden i vítání vojáků na Ruzyni včetně koncertu, který se uskuteční v úterý 31. března před kasárnami. Spisovatelka Procházková uvedla, že nejpočetnější je ale skupina těch Čechů, kterým je průjezd vojáků Spojených států Českou republikou lhostejný a budou jej sledovat jen jako jakýsi fotbalový zápas.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru