Dnes Sobota - skorojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Odpadová pandemie podle svozové firmy nevypukla, množství směsného odpadu v Praze vzrostlo jen mírně
Vyvážení odpadu v Praze. Foto: JP

Odpadová pandemie podle svozové firmy nevypukla, množství směsného odpadu v Praze vzrostlo jen mírně

Městská společnost Pražské služby loni svezla 257 754 tun směsného odpadu, což je o necelé procento meziročně více. Na 59 592 tun meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu, tedy papíru, skla, plastů, kovových a nápojových obalů.

Ačkoli množství vyhozeného tříděného odpadu meziročně nepatrně pokleslo, pracovníci svozových služeb měli více práce s úklidem v bezprostředním okolí popelnic a kontejnerů na tříděný odpad.

Meziročně byl zaznamenán nárůst o necelých 390 tun. Na vině je patrně změna spotřebitelského chování a vyšší podíl obalových materiálů pocházejících z online nákupů.

„Sešlapávání plastových lahví, lámání polystyrenu či natrhání krabic je věc vzájemné ohleduplnosti. Stačí například jedna veliká krabice nebo velký předmět a ostatní již nemohou nádobu plnohodnotně využívat. Pandemie tento nešvar akcentovala,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Pražané loni vytřídili 23 947 tun papíru a 15 458 tun plastů. To představuje meziroční pokles o 755 tun v případě papíru, plastů skončilo ve žlutých nádobách o 218 tun méně. Skla se sebralo o 8 tun více než v předcházejícím roce. Konkrétně jde o 18 437 tun skla.

Více se třídily i nápojové kartony a kovové obaly. Pražské služby loni svezly 1120 tun nápojových kartonů a 629 tun kovových obalů. Celkem v barevných nádobách na tříděný odpad skončilo 59 592 tun odpadu. To je o 719 tun méně než v roce 2019.

Odpadu v černých popelnicích opět přibylo

Meziroční nárůst směsného komunálního odpadu činí 2200 tun. Tento trend je evidován již několik let a nelze jednoznačně říct, zda se na tom podepsala současná pandemie a s ní spojená opatření. 

Mírný nárůst se také projevil v množství vyhozeného odpadu do velkoobjemových kontejnerů, které jsou pravidelně přistavovány v ulicích. Lidé do nich v roce 2020 odevzdali o 182 tun odpadu více než v předchozím roce.

Naopak pokleslo množství odpadu vyhozeného na sběrných dvorech. Meziročně ho bylo o 580 tun méně. „Ty však byly během jarní vlny pandemie několik týdnů zavřené, a to je také důvod zmíněného poklesu,“ připomíná Mana.

„Na zajištění svozu a úklidu je v rozpočtu města vyčleněno 1,6 miliardy korun. Vedle toho budeme dále akcentovat cirkulární ekonomiku, předcházení vzniku odpadu a rozšíříme možnosti sběru a třídění biologicky rozložitelného odpadu,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček.

Malešická spalovna, tedy Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), loni zpracovala 287 792 tun odpadu, což je o 9850 tun více než předloni. Ve spalovně byla loni na jaře dokončena výměna druhého ze čtyř kotlů a v prosinci obnova třetí spalovací linky, která je nyní v testovacím provozu. Poslední linka projde renovací do roku 2022.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha, když město vytěsnilo drobné akcionáře pomocí tzv. squeez-outu. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje například AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a další firmy.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

Včera v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru