Dnes Sobota - oblacno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Odpadová pandemie podle svozové firmy nevypukla, množství směsného odpadu v Praze vzrostlo jen mírně
Vyvážení odpadu v Praze. Foto: JP

Odpadová pandemie podle svozové firmy nevypukla, množství směsného odpadu v Praze vzrostlo jen mírně

Městská společnost Pražské služby loni svezla 257 754 tun směsného odpadu, což je o necelé procento meziročně více. Na 59 592 tun meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu, tedy papíru, skla, plastů, kovových a nápojových obalů.

Ačkoli množství vyhozeného tříděného odpadu meziročně nepatrně pokleslo, pracovníci svozových služeb měli více práce s úklidem v bezprostředním okolí popelnic a kontejnerů na tříděný odpad.

Meziročně byl zaznamenán nárůst o necelých 390 tun. Na vině je patrně změna spotřebitelského chování a vyšší podíl obalových materiálů pocházejících z online nákupů.

„Sešlapávání plastových lahví, lámání polystyrenu či natrhání krabic je věc vzájemné ohleduplnosti. Stačí například jedna veliká krabice nebo velký předmět a ostatní již nemohou nádobu plnohodnotně využívat. Pandemie tento nešvar akcentovala,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Pražané loni vytřídili 23 947 tun papíru a 15 458 tun plastů. To představuje meziroční pokles o 755 tun v případě papíru, plastů skončilo ve žlutých nádobách o 218 tun méně. Skla se sebralo o 8 tun více než v předcházejícím roce. Konkrétně jde o 18 437 tun skla.

Více se třídily i nápojové kartony a kovové obaly. Pražské služby loni svezly 1120 tun nápojových kartonů a 629 tun kovových obalů. Celkem v barevných nádobách na tříděný odpad skončilo 59 592 tun odpadu. To je o 719 tun méně než v roce 2019.

Odpadu v černých popelnicích opět přibylo

Meziroční nárůst směsného komunálního odpadu činí 2200 tun. Tento trend je evidován již několik let a nelze jednoznačně říct, zda se na tom podepsala současná pandemie a s ní spojená opatření. 

Mírný nárůst se také projevil v množství vyhozeného odpadu do velkoobjemových kontejnerů, které jsou pravidelně přistavovány v ulicích. Lidé do nich v roce 2020 odevzdali o 182 tun odpadu více než v předchozím roce.

Naopak pokleslo množství odpadu vyhozeného na sběrných dvorech. Meziročně ho bylo o 580 tun méně. „Ty však byly během jarní vlny pandemie několik týdnů zavřené, a to je také důvod zmíněného poklesu,“ připomíná Mana.

„Na zajištění svozu a úklidu je v rozpočtu města vyčleněno 1,6 miliardy korun. Vedle toho budeme dále akcentovat cirkulární ekonomiku, předcházení vzniku odpadu a rozšíříme možnosti sběru a třídění biologicky rozložitelného odpadu,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček.

Malešická spalovna, tedy Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), loni zpracovala 287 792 tun odpadu, což je o 9850 tun více než předloni. Ve spalovně byla loni na jaře dokončena výměna druhého ze čtyř kotlů a v prosinci obnova třetí spalovací linky, která je nyní v testovacím provozu. Poslední linka projde renovací do roku 2022.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha, když město vytěsnilo drobné akcionáře pomocí tzv. squeez-outu. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje například AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a další firmy.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru