Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Městské části Praha 9 a Praha – Lysolaje ve spolupráci s PVK a VŠCHT monitorují odpadní vody u základních škol na přítomnost covid-19
Odebírání vzorků odpadních vod v areálu ZŠ Novoborská. Foto: Nina Havlová / Naše voda

Městské části Praha 9 a Praha – Lysolaje ve spolupráci s PVK a VŠCHT monitorují odpadní vody u základních škol na přítomnost covid-19

Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ve spolupráci s Městskou částí Praha 9 a Praha – Lysolaje spustily od začátku školního roku pilotní projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV- 2 u základních škol v těchto městských částech. Jedná se celkem o sedm objektů. Projekt navazuje na spolupráci v rámci ARG Tech, kde VŠCHT vyvíjí metodiku pro stanovení viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách.

Nová analytická metoda je založená na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách. Ve většině případů totiž lidé začínají virus vylučovat ve stolici několik dní předtím, než se u nich nákaza projeví. Nová metoda je navíc zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování, je výrazně levnější a umožňuje sledovat také šíření nových mutací.

Z klinických dat vyplývá, že významná část pacientů s nemocí covid-19 vylučuje ve stolici RNA viru SARS-CoV-2, a to i v případě, že netrpí průjmovými obtížemi, popř. nevykazují vůbec symptomy onemocnění covid-19.

„Jde o průkopnický projekt, který má včas odhalit zhoršující se epidemickou situace v místní komunitě. Velkou výhodou monitorování odpadní vody je, že tato metoda je navíc zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování, je výrazně levnější a umožňuje sledovat také šíření nových mutací. Můžeme tak získat informace o přítomnosti nákazy až o dva týdny dříve, než bychom zjistili z testů,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).  

„Pokud pilotní testování potvrdí účinnost metody, chceme jako hlavní město Praha nabídnout možnost testování škol postupně všem městským částem,“ dodal. Metoda však nenahradí testování nařízené na začátek školního roku.

Vzhledem k tomu, že řada lidí vyhledává lékařskou pomoc až při propuknutí závažnějších syndromů nemoci, mohou data získaná z odpadních vod indikovat vývoj epidemie až s dvoutýdenním předstihem oproti klinickým datům, a to i přesto, že pacienti s covidem vylučují virovou RNA ve stolici poněkud později, než je detekovatelná v horních cestách dýchacích.  

Jednou ze sledovaných škol v deváté městské části je Základní škola Novoborská. Byla mezi prvními v Praze, v níž se žáci testovali spolehlivými PCR testy, třebaže to znamenalo zvýšenou administrativní zátěž pro pedagogy i další povinnosti pro rodiče dětí.

„Vytvořit bezpečné prostředí pro naše žáky je pro nás prvořadé. Proto jsme při testování zvolili sice náročnější, ale velmi efektivní cestu. A pokud existuje další možnost spolehlivého testování, které nás navíc nezatíží, využijeme ji,“ dodala ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová. 

Od loňského července se uskutečnil pilotní monitoring ve čtrnácti lokalitách s důrazem na sídliště, vilovou zástavbu, centrum Prahy, vysokoškolské koleje a další důležité objekty, jako jsou Letiště Václava Havla, nemocnice či obchodní centrum.  

„V současné době provádíme odběry jednou až dvakrát týdně. Doposud získané výsledky potvrzují možnost predikce nákazy z odpadních vod s předstihem,“ řekl Petr Mrkos, generální ředitel PVK. 

V základních školách se jedná o novinku. Jakmile bude v odpadní vodě zachycena přítomnost viru, vedení školy nechá otestovat všechny své žáky a zaměstnance na covid.

„Sledování přítomnosti viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách, které provádí řada vyspělých zemí, nás inspirovalo k tomu, že jsme oslovili Pražské vodovody a kanalizace s návrhem, abychom tuto metodu použili cíleně k monitoringu kolektivů dětí v našich základních a mateřských školách. V případě indikace zhoršující se epidemické situace chceme přejít v dané škole k cílenému testování jednotlivých dětí. Od kombinace obou metod očekáváme významné zvýšení jejich účinnosti a zároveň snížení zátěže dětí,“ sdělil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).  

„Náš cíl je, abychom měli bezpečné školy. Když jsme se dozvěděli, že velká část škol chce testovat pomocí antigenních testů, které nepovažujeme za nejlepší řešení, tak jsme se domluvili, že bychom si ten antigen pojistili a začali to měřit touto formou," pokračoval starosta. 

Průkopníkem metody sledování přítomnosti viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách je Nizozemsko, kde je v současnosti centrálně organizován tento monitoring ve více než 300 městských čistírnách odpadních vod.


Autor: red

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

Včera v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

Včera v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Ať se k projektu městského bydlení v Ďáblicích vyjádří občané, zní z Prahy 8

23. září 2021 v 07:01

Rada městské části Praha 8 se seznámila s návrhem dalšího postupu projektu výstavby bytového domu „Ládví – Praha 8“, který schválili radní hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že projekt výstavby nebyl projednán ani s městskou částí, ani s občany sídliště Ďáblice, radní Prahy 8 s jeho realizací...

Praha 5 investovala v prvním pololetí letošního roku 86 milionů korun

22. září 2021 ve 22:52

Investice do rekonstrukce a modernizace školských zařízení dominovaly hospodaření městské části Praha 5 v prvním půlroce. Téměř 30 milionů šlo také do městské zeleně a ochrany životního prostředí. Praha 5 to aktuálně uvedla v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru