Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odpadní vody v Praze se nově testují na přítomnost viru opičích neštovic
Zařízení na odběr vzorků odpadních vod. Zdroj foto: se souhlasem PVK

Odpadní vody v Praze se nově testují na přítomnost viru opičích neštovic

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) rozšířily své aktivity v oblasti monitoringu odpadních vod s následnou analýzou PCR na přítomnost koronaviru i na přítomnost viru opičích neštovic. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku stávající vodní linky a nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole,“ řekl generální ředitel společnosti Petr Mrkos. 

Předúprava odebraných vzorků, optimalizace metody PCR a následné analýzy jsou zajišťovány Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Vojenským zdravotním ústavem. „Finální výsledky očekáváme na konci srpna,“ podotkl Mrkos s tím, že vše PVK průběžně konzultují s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy. 

„Pražská hygienická stanice považuje úzkou spolupráci PVK a VŠCHT za velmi užitečnou. Jakékoli nové poznatky, technologie, analýzy jsou pro epidemiologickou problematiku v oblasti ochrany veřejného zdraví prospěšné. Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více než je hlášeno. Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat,“ řekla ředitelka hygienické stanice Zdeňka Shumová.

PVK monitorují odpadní vody ve vybraných lokalitách již od července 2020, díky společně vyvinuté metodě s VŠCHT. Od loňského září se také rozjel projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u vybraných pražských základních škol, zdravotnických a sociálních zařízení, studentských kolejí, obchodních center či dopravních uzlů, připomněl Mrázek.


Autor: Jan Puci

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru