Dnes Pátek - zatazeno 16°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Odpadní vody v Praze se nově testují na přítomnost viru opičích neštovic
Zařízení na odběr vzorků odpadních vod. Zdroj foto: se souhlasem PVK

Odpadní vody v Praze se nově testují na přítomnost viru opičích neštovic

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) rozšířily své aktivity v oblasti monitoringu odpadních vod s následnou analýzou PCR na přítomnost koronaviru i na přítomnost viru opičích neštovic. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku stávající vodní linky a nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole,“ řekl generální ředitel společnosti Petr Mrkos. 

Předúprava odebraných vzorků, optimalizace metody PCR a následné analýzy jsou zajišťovány Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Vojenským zdravotním ústavem. „Finální výsledky očekáváme na konci srpna,“ podotkl Mrkos s tím, že vše PVK průběžně konzultují s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy. 

„Pražská hygienická stanice považuje úzkou spolupráci PVK a VŠCHT za velmi užitečnou. Jakékoli nové poznatky, technologie, analýzy jsou pro epidemiologickou problematiku v oblasti ochrany veřejného zdraví prospěšné. Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více než je hlášeno. Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat,“ řekla ředitelka hygienické stanice Zdeňka Shumová.

PVK monitorují odpadní vody ve vybraných lokalitách již od července 2020, díky společně vyvinuté metodě s VŠCHT. Od loňského září se také rozjel projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u vybraných pražských základních škol, zdravotnických a sociálních zařízení, studentských kolejí, obchodních center či dopravních uzlů, připomněl Mrázek.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru