Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odpadní vody v Praze se nově testují na přítomnost viru opičích neštovic
Zařízení na odběr vzorků odpadních vod. Zdroj foto: se souhlasem PVK

Odpadní vody v Praze se nově testují na přítomnost viru opičích neštovic

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) rozšířily své aktivity v oblasti monitoringu odpadních vod s následnou analýzou PCR na přítomnost koronaviru i na přítomnost viru opičích neštovic. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku stávající vodní linky a nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole,“ řekl generální ředitel společnosti Petr Mrkos. 

Předúprava odebraných vzorků, optimalizace metody PCR a následné analýzy jsou zajišťovány Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Vojenským zdravotním ústavem. „Finální výsledky očekáváme na konci srpna,“ podotkl Mrkos s tím, že vše PVK průběžně konzultují s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy. 

„Pražská hygienická stanice považuje úzkou spolupráci PVK a VŠCHT za velmi užitečnou. Jakékoli nové poznatky, technologie, analýzy jsou pro epidemiologickou problematiku v oblasti ochrany veřejného zdraví prospěšné. Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více než je hlášeno. Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat,“ řekla ředitelka hygienické stanice Zdeňka Shumová.

PVK monitorují odpadní vody ve vybraných lokalitách již od července 2020, díky společně vyvinuté metodě s VŠCHT. Od loňského září se také rozjel projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u vybraných pražských základních škol, zdravotnických a sociálních zařízení, studentských kolejí, obchodních center či dopravních uzlů, připomněl Mrázek.


Autor: Jan Puci

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru