Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Odpad v Praze sváží nový vůz, vysypávají se do něj podzemní i klasické kontejnery
Nový typ vozu na svoz odpadů. Foto: PSAS

Odpad v Praze sváží nový vůz, vysypávají se do něj podzemní i klasické kontejnery

Pražské služby (PSAS) mají nový typ vozu, který umí vysypat podzemní kontejnery i klasické nádoby. Největší metropolitní svozová společnost si od zapojení tohoto vozu slibují vyšší efektivitu při plánování svozů na jednotlivých trasách. Informovala o tom v tiskové zprávě.   

Na první pohled vypadá nový přírůstek ve vozovém parku jako klasický popelářský vůz. Na zádi má namontovaný standardní vyklápěč pro výsyp klasických kontejnerů a popelnic. 

„Své trumfy nový vůz odhalí až po zmáčknutí několika tlačítek. Vůz totiž disponuje zadní výklopnou stěnou. Ta po otevření vytvoří násypku pro kontejnery a zvony se spodním výsypem,“ uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.  

„Vozidlo je navíc vybaveno lineárním lisem, takže pojme víc odpadu než klasický kontejnerový vůz s hydraulickým ramenem a je vybaveno zadní natáčecí nápravou,“ vyjmenoval další přednosti nového nákladního vozu postaveného na podvozku Mercedes-Benz Actros. 

Aktuálně se v ulicích Prahy nachází 3456 venkovních stanovišť na tříděný odpad, domovních je 2623. Popelnic a kontejnerů na směsný komunální odpad mají Pražané k dispozici 122 000, nádob na tříděný odpad je téměř 24 300. O jejich průběžný svoz se každý den stará více než 100 svozových vozů. 

Navíc se v hlavním městě nachází více než 18 000 nádob na bioodpad. Ty se ale nejsou na veřejných stanovištích, ale jsou umístěny dle přání objednavatele.

Podle informací svozových společností bylo loni v metropoli svezeno 260 547 tun směsného odpadu. V nádobách na tříděný odpad skončilo přes 68124 tun separovaného odpadu. To je nejvíc za posledních pět let. 

Papíru bylo v loňském roce v hlavním městě svezeno bezmála 24 729 tun, žlutými nádobami umístěnými v metropoli prošlo 16 039 tun plastů a vytřídilo se 19 047 tun skla.

„Vedle toho roste množství vyseparovaných nápojových kartonů, kovových obalů i bioodpadu. Toho do hnědých nádob Pražané odevzdali rekordních 6435 tun,“ sdělil Mana.


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru