Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Odpad v Praze sváží nový vůz, vysypávají se do něj podzemní i klasické kontejnery
Nový typ vozu na svoz odpadů. Foto: PSAS

Odpad v Praze sváží nový vůz, vysypávají se do něj podzemní i klasické kontejnery

Pražské služby (PSAS) mají nový typ vozu, který umí vysypat podzemní kontejnery i klasické nádoby. Největší metropolitní svozová společnost si od zapojení tohoto vozu slibují vyšší efektivitu při plánování svozů na jednotlivých trasách. Informovala o tom v tiskové zprávě.   

Na první pohled vypadá nový přírůstek ve vozovém parku jako klasický popelářský vůz. Na zádi má namontovaný standardní vyklápěč pro výsyp klasických kontejnerů a popelnic. 

„Své trumfy nový vůz odhalí až po zmáčknutí několika tlačítek. Vůz totiž disponuje zadní výklopnou stěnou. Ta po otevření vytvoří násypku pro kontejnery a zvony se spodním výsypem,“ uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.  

„Vozidlo je navíc vybaveno lineárním lisem, takže pojme víc odpadu než klasický kontejnerový vůz s hydraulickým ramenem a je vybaveno zadní natáčecí nápravou,“ vyjmenoval další přednosti nového nákladního vozu postaveného na podvozku Mercedes-Benz Actros. 

Aktuálně se v ulicích Prahy nachází 3456 venkovních stanovišť na tříděný odpad, domovních je 2623. Popelnic a kontejnerů na směsný komunální odpad mají Pražané k dispozici 122 000, nádob na tříděný odpad je téměř 24 300. O jejich průběžný svoz se každý den stará více než 100 svozových vozů. 

Navíc se v hlavním městě nachází více než 18 000 nádob na bioodpad. Ty se ale nejsou na veřejných stanovištích, ale jsou umístěny dle přání objednavatele.

Podle informací svozových společností bylo loni v metropoli svezeno 260 547 tun směsného odpadu. V nádobách na tříděný odpad skončilo přes 68124 tun separovaného odpadu. To je nejvíc za posledních pět let. 

Papíru bylo v loňském roce v hlavním městě svezeno bezmála 24 729 tun, žlutými nádobami umístěnými v metropoli prošlo 16 039 tun plastů a vytřídilo se 19 047 tun skla.

„Vedle toho roste množství vyseparovaných nápojových kartonů, kovových obalů i bioodpadu. Toho do hnědých nádob Pražané odevzdali rekordních 6435 tun,“ sdělil Mana.


Autor: puc
Další články
Nahoru