Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Odpad třídí skoro všichni Pražané, ukázal průzkum. Hodně jich ale špatně vyhazuje plechovky
Pražané rádi třídí, ale i tento obrázek ukazuje, že někteří nemají zažitá pravidla, jak postupovat správně. Například PET lahve je potřeba před vyhozením sešlápnout. Foto: Jan Puci

Odpad třídí skoro všichni Pražané, ukázal průzkum. Hodně jich ale špatně vyhazuje plechovky

Alespoň nějakou komoditu třídí téměř všichni Pražané. Nejrozšířenější je separace PET lahví, plastů, papíru a skla. Největší problém představují kovové nápojové obaly. Bezmála dvě pětiny Pražanů přiznaly, že plechovky odhazují do nádob na směsný odpad. Vyplývá to z průzkumu Pražských služeb, o jehož výsledcích informoval mluvčí této společnosti Radim Mana. 

Ačkoli data z třídicí linky na kovy říkají, že množství svezených kovových obalů v metropoli se zvyšuje, stále je zde prostor pro zlepšení. Navíc počet nápojů prodaných v plechovkách rok od roku roste.

„Kovové nápojové obaly mohou být dobrým sluhou, nebo zlým pánem. Záleží, zda je kov z plechovky opětovně využit, nebo putuje spolu s komunálním odpadem na skládku, nebo k energetickému využití do spalovny,“ sdělil Radim Mana. 

Stanovišť je dostatek 

Pandemie se nepodepsala na ochotě lidí třídit odpad. Téměř tři čtvrtiny lidí třídí stejně jako loni, čtvrtina respondentů deklaruje zlepšení, pouze minimum lidí prohlašuje, že odpady třídí méně. 

Většina Pražanů je spokojena s dostupností stanovišť na tříděný odpad. Celých 81 procent dotázaných si myslí, že má stanoviště s barevnými kontejnery v optimální vzdálenosti od domova. 

Průměrná délka cesty ke kontejneru přitom vzrostla. Zatímco v roce 2015 mělo kontejner do 100 metrů od domova 67 procent dotázaných, loni už to bylo jen 59 procent. 

Zájem o celoroční třídění bioodpadu má 64 procent účastníků průzkumu. To je podobné číslo jako v předcházejících letech. „Očekáváme, že toto číslo v budoucnu poroste. Doposavad šlo o komerční službu využívanou primárně zahrádkáři a majiteli rodinných domů. Do metropolitního odpadového hospodářství byla separace bioodpadu zařazena před dvěma lety,“ sdělil mluvčí Pražských služeb. 

Cirkulární ekonomika 

Recyklace je pouze jedním ze tří pilířů odpadového hospodářství. Ty další dva jsou neméně důležité. Jde o předcházení vzniků odpadů a opakované využití věcí.

„Tyto principy může uplatnit každý z nás i město. Hlavní město Praha již neudělí záštitu, neposkytne dar ani dotaci, ani nenaváže partnerství s nikým, kdo nebude předcházet vzniku jednorázových výrobků a obalů,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 

Zároveň se v Praze objevila nová RE-use centra. Principem těchto center je najít pro staré věci nové uplatnění.


Autor: Jan Puci

Výstava nožů na Novoměstské radnici

Dnes v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

Včera ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Další články
Nahoru