Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - zatazeno 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odpad třídí skoro všichni Pražané, ukázal průzkum. Hodně jich ale špatně vyhazuje plechovky
Pražané rádi třídí, ale i tento obrázek ukazuje, že někteří nemají zažitá pravidla, jak postupovat správně. Například PET lahve je potřeba před vyhozením sešlápnout. Foto: Jan Puci

Odpad třídí skoro všichni Pražané, ukázal průzkum. Hodně jich ale špatně vyhazuje plechovky

Alespoň nějakou komoditu třídí téměř všichni Pražané. Nejrozšířenější je separace PET lahví, plastů, papíru a skla. Největší problém představují kovové nápojové obaly. Bezmála dvě pětiny Pražanů přiznaly, že plechovky odhazují do nádob na směsný odpad. Vyplývá to z průzkumu Pražských služeb, o jehož výsledcích informoval mluvčí této společnosti Radim Mana. 

Ačkoli data z třídicí linky na kovy říkají, že množství svezených kovových obalů v metropoli se zvyšuje, stále je zde prostor pro zlepšení. Navíc počet nápojů prodaných v plechovkách rok od roku roste.

„Kovové nápojové obaly mohou být dobrým sluhou, nebo zlým pánem. Záleží, zda je kov z plechovky opětovně využit, nebo putuje spolu s komunálním odpadem na skládku, nebo k energetickému využití do spalovny,“ sdělil Radim Mana. 

Stanovišť je dostatek 

Pandemie se nepodepsala na ochotě lidí třídit odpad. Téměř tři čtvrtiny lidí třídí stejně jako loni, čtvrtina respondentů deklaruje zlepšení, pouze minimum lidí prohlašuje, že odpady třídí méně. 

Většina Pražanů je spokojena s dostupností stanovišť na tříděný odpad. Celých 81 procent dotázaných si myslí, že má stanoviště s barevnými kontejnery v optimální vzdálenosti od domova. 

Průměrná délka cesty ke kontejneru přitom vzrostla. Zatímco v roce 2015 mělo kontejner do 100 metrů od domova 67 procent dotázaných, loni už to bylo jen 59 procent. 

Zájem o celoroční třídění bioodpadu má 64 procent účastníků průzkumu. To je podobné číslo jako v předcházejících letech. „Očekáváme, že toto číslo v budoucnu poroste. Doposavad šlo o komerční službu využívanou primárně zahrádkáři a majiteli rodinných domů. Do metropolitního odpadového hospodářství byla separace bioodpadu zařazena před dvěma lety,“ sdělil mluvčí Pražských služeb. 

Cirkulární ekonomika 

Recyklace je pouze jedním ze tří pilířů odpadového hospodářství. Ty další dva jsou neméně důležité. Jde o předcházení vzniků odpadů a opakované využití věcí.

„Tyto principy může uplatnit každý z nás i město. Hlavní město Praha již neudělí záštitu, neposkytne dar ani dotaci, ani nenaváže partnerství s nikým, kdo nebude předcházet vzniku jednorázových výrobků a obalů,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 

Zároveň se v Praze objevila nová RE-use centra. Principem těchto center je najít pro staré věci nové uplatnění.


Autor: Jan Puci

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

Dnes ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Další články
Nahoru