Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Odpad třídí skoro všichni Pražané, ukázal průzkum. Hodně jich ale špatně vyhazuje plechovky
Pražané rádi třídí, ale i tento obrázek ukazuje, že někteří nemají zažitá pravidla, jak postupovat správně. Například PET lahve je potřeba před vyhozením sešlápnout. Foto: Jan Puci

Odpad třídí skoro všichni Pražané, ukázal průzkum. Hodně jich ale špatně vyhazuje plechovky

Alespoň nějakou komoditu třídí téměř všichni Pražané. Nejrozšířenější je separace PET lahví, plastů, papíru a skla. Největší problém představují kovové nápojové obaly. Bezmála dvě pětiny Pražanů přiznaly, že plechovky odhazují do nádob na směsný odpad. Vyplývá to z průzkumu Pražských služeb, o jehož výsledcích informoval mluvčí této společnosti Radim Mana. 

Ačkoli data z třídicí linky na kovy říkají, že množství svezených kovových obalů v metropoli se zvyšuje, stále je zde prostor pro zlepšení. Navíc počet nápojů prodaných v plechovkách rok od roku roste.

„Kovové nápojové obaly mohou být dobrým sluhou, nebo zlým pánem. Záleží, zda je kov z plechovky opětovně využit, nebo putuje spolu s komunálním odpadem na skládku, nebo k energetickému využití do spalovny,“ sdělil Radim Mana. 

Stanovišť je dostatek 

Pandemie se nepodepsala na ochotě lidí třídit odpad. Téměř tři čtvrtiny lidí třídí stejně jako loni, čtvrtina respondentů deklaruje zlepšení, pouze minimum lidí prohlašuje, že odpady třídí méně. 

Většina Pražanů je spokojena s dostupností stanovišť na tříděný odpad. Celých 81 procent dotázaných si myslí, že má stanoviště s barevnými kontejnery v optimální vzdálenosti od domova. 

Průměrná délka cesty ke kontejneru přitom vzrostla. Zatímco v roce 2015 mělo kontejner do 100 metrů od domova 67 procent dotázaných, loni už to bylo jen 59 procent. 

Zájem o celoroční třídění bioodpadu má 64 procent účastníků průzkumu. To je podobné číslo jako v předcházejících letech. „Očekáváme, že toto číslo v budoucnu poroste. Doposavad šlo o komerční službu využívanou primárně zahrádkáři a majiteli rodinných domů. Do metropolitního odpadového hospodářství byla separace bioodpadu zařazena před dvěma lety,“ sdělil mluvčí Pražských služeb. 

Cirkulární ekonomika 

Recyklace je pouze jedním ze tří pilířů odpadového hospodářství. Ty další dva jsou neméně důležité. Jde o předcházení vzniků odpadů a opakované využití věcí.

„Tyto principy může uplatnit každý z nás i město. Hlavní město Praha již neudělí záštitu, neposkytne dar ani dotaci, ani nenaváže partnerství s nikým, kdo nebude předcházet vzniku jednorázových výrobků a obalů,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 

Zároveň se v Praze objevila nová RE-use centra. Principem těchto center je najít pro staré věci nové uplatnění.


Autor: Jan Puci

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru