dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Odmítáme personální podmínky koaličních partnerů, vzkázala Trojkoalice
Radní Jan Wolf při nedávném malostranském masopustu. Foto: archiv

Odmítáme personální podmínky koaličních partnerů, vzkázala Trojkoalice

Pražská Trojkoalice (STAN, SZ a KDU-ČSL) chce pokračovat v koaličním vyjednávání s ANO, ČSSD a ODS. Odmítá ale personální podmínky koaličních partnerů. Po jednání zastupitelského klubu o tom informoval předseda Petr Štěpánek (SZ). O jaké podmínky jde, neuvedl. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) už v úterý řekl, že ANO a ČSSD nechtějí ve vedení Prahy zelené.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vládla Praze asi rok. Před třemi měsíci se po řadě neshod rozpadla. Od té doby se stranám nepodařilo vyjednat novou. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v úterý uvedla, že Trojkoalice je pro ANO a ČSSD nejlepším koaličním partnerem.

„Trojkoalice považuje za důležité zahájit koaliční rozhovory jednáním o programových otázkách. Důležité je především projednat rozdílnosti mezi programovým prohlášením minulé koalice a předloženými programovými východisky ODS," uvedl předseda. Rozhovory budou pokračovat příští týden.

Možností, jak sestavit koalici, je v Praze několik. Jednání se ale podle všeho ocitla v patové situaci. TOP 09, druhá nejsilnější v zastupitelstvu, po pondělní schůzce uvedla, že pokud má jednat s ANO, pak samostatně, jako rovný s rovným, tedy zatím bez ČSSD. Podle předsedy klubu Václava Novotného (TOP 09) mohou vyjednávání trvat až do podzimních voleb. Situace se totiž některých stranám hodí, řekl. Většina stran to ale odmítla.

Podle informací z magistrátu se jako jedna z nejpravděpodobnějších rýsuje koalice na původním půdorysu, tedy ANO, ČSSD a Trojkoalice. Do partnerství by přibyla ODS, což by v pětašedesátičlenném zastupitelstvu zajistilo radě většinu 36 hlasů. Zelení by ale neměli žádné křeslo v radě.


Další články
Nahoru