dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Odmítám zahušťování již zastavěných území, říká místostarosta Prahy 13 Petr Zeman
Místostarosta Prahy 13 Petr Zeman (na snímku vlevo) se starostou Davidem Vodrážkou (oba ODS). Foto (3x): archiv P13

Odmítám zahušťování již zastavěných území, říká místostarosta Prahy 13 Petr Zeman

Místostarosta Prahy 13 Petr Zeman odpovídá ve vedení městské části za oblast majetku, kulturní, tělovýchovné a spolkové činnosti. Jaké projekty rekonstrukcí majetku budou letos realizovány? Bude se „třináctka“ nějakého majetku zbavovat? Jakou má představu územního rozvoje v Praze 13? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.
zeman-petr

Místostarosta Prahy 13 Petr Zeman

Jednou z oblastí, za kterou ve vedení Prahy 13 odpovídáte, je majetek. Jaké projekty rekonstrukcí majetku ve vlastnictví městské části budou letos realizovány?
Z mého hlediska je nejvýznamnější dokončení rekonstrukce objektu Domova pro seniory, který se nachází v ulici Za Mototechnou. Jedná se o velmi náročný projekt, který se městské části povedlo realizovat přes mnohá úskalí a neochotu nebo neschopnost některých činitelů na magistrátu. Dále bych rád zmínil projekt rozšíření parkoviště v Bellušově ulici nebo plánovanou dostavbu parku s vodními prvky na Velké Ohradě. Mimořádně důležité jsou též rekonstrukce škol a školek. V loňském roce jsme realizovali rozsáhlou a náročnou rekonstrukci mateřské školky „U Stromu", která vznikla rekonstrukcí bývalého sportovního centra. Stále také probíhá potřebná revitalizace vnitrobloků, kdy rekonstruujeme dětská hřiště a sportoviště společně s odpočinkovými zónami.

Bude se městská část nějakého majetku v dohledné době zbavovat, nebo naopak pořizovat?
Vedení městské části se dlouhodobě snaží o maximální efektivitu v hospodaření s majetkem tak, jak se aktuálně vyvíjí situace například v oblasti školství, dopravy a podobně. Naším cílem je přizpůsobit stav majetku potřebám občanů Prahy 13. Někdy je lepší se nepotřebného majetku zbavit (například nevyužitelné drobné kousky pozemků), jindy je naopak důležité držet majetek ve vlastnictví městské části, abychom mohli řádně hájit zájmy občanů. Nutno říci, že jsme nikdy neprodali žádný velký nebo strategický pozemek, který byl v našem vlastnictví, přestože to zejména Česká pirátská strana lživě tvrdí. Lži se bohužel vyvrací velmi obtížně. Vedení městské části Praha 13 aktuálně žádné zásadní zbavování se majetku neplánuje a pořízení majetku nového musí být důsledně podmíněno veřejným zájmem a rozvahou v hospodaření s finančními prostředky.

Jakou podporu má kulturní a tělovýchovná činnost ze strany Prahy 13?
O dlouhodobé podpoře myslím svědčí počet registrovaných spolků, který stále stoupá a též míra rozdělených peněz pro tyto účely. Ovšem podpora se nesmí omezit pouze na ekonomickou stránku věci a je důležité naslouchat lidem, vnímat jejich zájmy a potřeby. U nás na radnici má každý pro své nápady či podněty dveře otevřené.

Jste spokojen s mírou spolkové činnosti na „třináctce“, jak ji radnice podporuje?
Vždy je co zlepšovat. Zájmy lidí se mění s dobou a naší povinností je pružně reagovat a snažit se podpořit nové věci a nové aktivity.

petr-zeman Na jaké letošní akce, určené pro veřejnost, byste za radnici čtenáře pozval?
Domnívám se, že nejdůležitější je Festival volného času, který se každoročně koná v září a říjnu, kdy se lidé vrací z prázdnin a dovolených. Jedná se o unikátní přehlídku volnočasových aktivit ze všech oblastí a desítky akcí, kdy se předvedou jak registrovaní tak neregistrovaní občané, kteří neomezují svůj volný čas pouze na pasivní odpočinek. Více informací o programu bude včas uveřejněno na našem webu www.praha 13.cz.

Jste členem Komise územního rozvoje. Jak Praha 13 pomáhá představit veřejnosti Metropolitní plán?
Je třeba si uvědomit, že naše městská část není tvůrcem Metropolitního plánu. Tím je Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Vedení Prahy 13 může tento plán připomínkovat, stejně jako každý občan Prahy. Je naší povinností shromažďovat podněty občanů a uplatnit je v našich připomínkách nebo občany upozornit na možnost podaní konkrétního návrhy k rukám příslušných orgánů na magistrátu. V pondělí 4. a úterý 5. června proběhla před stanicí metra Nové Butovice informační tour. Jejím smyslem je představit připravovaný Metropolitní plán široké veřejnosti a odkázat občany na plánované změny. U stánku bylo možné plán vidět v papírové i elektronické formě a byli zde přítomni zástupci IPR, kteří odpovídali na dotazy našich občanů. O informační tour jsme informovali prostřednictvím webu i facebookového profilu „Šťastná třináctka".

Jaké hlavní návrhy změn stávajícího návrhu plánu radnice Prahy 13 má?
Na rozdíl od strategie zahušťování stávající zástavby, kterou prosazuje zejména Strana zelených, se domnívám, že je nutné zachovat urbanistickou a architektonickou koncepci stávající zástavby a v žádném případě nemají být zahušťována již zastavěná území, neboť není přece možné uspokojit zájmy nových obyvatel na úkor těch stávajících. Je nutno jasně definovat výškové limity vycházející z uspořádání zástavby, kterou by neměly přesáhnout.  Požadujeme zachovat plochy veřejné zeleně, včetně parků a revitalizovaných území, bez možnosti zástavby těchto ploch.  Rádi bychom zachovali stávající parkovací plochy s možností výjimky zástavby těchto ploch pouze za účelem navyšování parkovací kapacity. Rádi bychom zachovali obytnou funkci na území Prahy 13, prioritou by měla být výstavba bytových domů s plochami veřejné zeleně a služeb pro obyvatele.

Do voleb zbývá necelých pět měsíců. Co byste do jejich konání rád ve vedení radnice realizoval, popřípadě nastartoval?
Jako důležitý cíl do budoucna si kladu zejména řešení parkování a dopravy obecně. V této oblasti jsou obrovská zanedbání ze strany magistrátu. Situace v Praze je blízko kolapsu. Přes omezené možnosti a kompetence, jež má městská část, je nutno hledat nová řešení, ať už přesměrováním tranzitní dopravy mimo městskou část nebo rozšířením kapacit pro parkování. Také je nutno stále zlepšovat oblast bezpečnosti a další věci, které jsou důležité pro občany na „třináctce“ a zajistit aby městská část Praha 13 nadále zůstala tou přátelskou a oblíbenou adresou, jako tomu doposud je.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru