dnes
Neděle - zatazeno
16°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
20°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
23°C
Odmítají převzít pacienty, stěžuje si záchranka. Nejsme nafukovací, brání se nemocnice
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Odmítají převzít pacienty, stěžuje si záchranka. Nejsme nafukovací, brání se nemocnice

Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou ve středu z Palmovky v Praze 8 vezla pražská záchranná služba, odmítlo přijmout sedm nemocnic v hlavním městě. Až 83 minut od tísňového volání se ji podařilo umístit na metabolickou jednotku v nemocnici pod Petřínem. Uvedla to mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Není to podle ní zdaleka jediný takový případ. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den. Předání takového člověka do péče zdravotnického zařízení se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut, sdělila Ernestová.

Třiačtyřicetiletou pacientku podle ní sanitka vezla nejdřív do nejbližší nemocnice, v tomto případě nemocnice Na Bulovce. Tam ji odmítli a stejné to bylo v dalších šesti nemocnicích – vinohradské, všeobecné fakultní, ústřední vojenské, Thomayerově, v Motole a Na Františku.

Mluvčí Bulovky: Nejsme nafukovací

Mluvčí Bulovky Martin Šalek ČTK řekl, že tato nemocnice přijímá od pražské záchranné služby ročně 20 000 pacientů a je v tomto ohledu už několik let „absolutně nejvytíženější“ ze všech pražských nemocnic.

Uvedl, že o konkrétním případu, který popsala Ernestová, nic neví, ale pokud ženu na Bulovce přijmout odmítli, jistě pro to měli důvody. Nemocnice má podle mluvčího omezenou kapacitu a „není nafukovací".

Čtěte také: Noční dostupnost lékařské péče v Praze klopýtá, pohotovosti se přesunuly do nemocnic

Ernestová v tiskové zprávě píše ještě o dvou aktuálních případech. Opět nemocnice Na Bulovce podle ní nechtěla přijmout jednaosmdesátiletou pacientku se srdečním selháním, a tak ji vezli záchranáři před půlnocí z Proseka do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

„Do stejné nemocnice musela být v časných ranních hodinách převezena ze Strašnic 83letá pacientka s otokem plic. Tentokrát odmítla převzetí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," dodala mluvčí pražské záchranné služby.

Problém s umísťováním pacientů do nemocnic mají záchranáři z Prahy i některých dalších větších měst v České republice už roky.

Čtěte také: V počtu oživených pacientů se záchranka řadí k celosvětové špičce


Praha spustila Golemio - největší městský datový projekt v České republice

Včera v 07:33

Městská firma Operátor ICT, která je Prahou pověřena k zavádění inovací do života města, spustila zatím největší městský datový projekt v ČR. Datová platforma Golemio bude sloužit jako jednotné informační místo, kde se budou sbíhat a vyhodnocovat důležitá data o chodu metropole. Takové jednotné...

Strážníkům v Libuši se rozšíří služebna

21. června 2018 v 10:44

Město vyšlo vstříc žádosti pražské Libuše o poskytnutí finančních prostředků ve výši 8 a půl milionu na přístavbu služebny městské policie. Tento krok umožní navýšit potřebný počet strážníků, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti v této části Prahy. 

Praha má plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2019-2023

20. června 2018 v 09:38

Střednědobý investiční plán, podle kterého se řídí činnost Pražské vodohospodářské společnost, schválila Rada hl. m. Prahy. Plán definuje pro horizont pěti let věcné a finanční potřeby na rekonstrukce a dostavbu jednotlivých systémů pražské vodohospodářské infrastruktury. Je zpracováván na základě...

Fotosoutěž Hostivař – z5 v čase v Praze 15

20. června 2018 v 09:24

Praha 15 vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže na téma „ Hostivař – z5 v čase“. Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a pořádá se v rámci Dnů Prahy 15.

Další články
Nahoru