dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Odložení velkých změn v MHD požaduje radnice Prahy 6. Jaké má připomínky?
Radnici vadí návrh na změnu trasy linky 18. Foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Odložení velkých změn v MHD požaduje radnice Prahy 6. Jaké má připomínky?

Praha 6 odmítla navrhované změny v MHD plánované od dubna, kdy se otevře další část metra A. Městská část chce zachovat stávající trasy tramvají číslo 18, 20 a 22, požaduje zrušení tramvaje číslo 2 a radnici vadí i změny u některých autobusových linek.

V rámci dubnových změn pojede po stejných trasách v celé Praze jen sedm z 24 linek tramvají, přibudou dvě nové a jedna bude zrušena. Úpravy se dotknou i 54 ze 134 autobusových linek.

„Rada městské části Praha 6 nesouhlasí s redukcí povrchové dopravy MHD v navrhovaném rozsahu,“ píše se v přijatém usnesení. Omezení provozu pozemní dopravy je ale podmínkou čerpání evropských dotací na dostavbu metra.

„Praha 6 žádá radu hlavního města Prahy a Ropid, aby byly k 6. dubnu zavedeny jen změny bezprostředně související se zprovozněním prodloužené trasy metra A. Zároveň žádáme, aby další změny byly provedeny až po vyhodnocení přepravních průzkumů, zpracování oponentních posudků a věcném vypořádání všech našich připomínek,” řekl Ondřej Kolář (TOP 09), starosta městské části Praha 6.

„Vyzvali jsme radu hlavního města Prahy a společnost Ropid, aby radikální změny ve vedení MHD odložily. Je potřeba čas na prověření alternativ a vypořádání zásadních připomínek Prahy 6. Hlavní město by nemělo opakovat chybu z roku 2012, kdy nebyly připomínky městských částí zapracovány a mnohé změny byly k horšímu,“ řekla Petra Kolínská (SZ), zástupkyně starosty odpovědná za oblast dopravy.

Radnici Prahy 6 vadí, že se úpravy v pražské MHD začaly projednávat pozdě, necelé dva a půl měsíce před jejich zavedením. Ropid s takovými výtkami nesouhlasí. „Změny vycházejí z vyhodnocení loňských průzkumů v tramvajích a autobusech a jejich obsazenosti. Zároveň jsme zohlednili i připomínky městských částí, které se při poslední velké změně nepodařilo zapracovat," řekl ČTK mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Praha 6 požaduje zachování stávající trasy u tramvají číslo 18, 20, 22 a u autobusu číslo 180. Jak by se měly tyto trasy změnit podle aktuálního návrhu Ropidu?

Linka 18: Ve směru od Vozovny Pankrác je ze zastávky Karlovo náměstí/Odborů odkloněna po trase současné linky 14 přes Václavské náměstí, Těšnov, Vltavskou, Ortenovo náměstí a dále přes Nádraží Holešovice do zastávky Výstaviště Holešovice. V úseku Karlovo náměstí – Petřiny je nahrazena linkami 2, 6 a 22. O víkendech jsou nasazeny sólo vozy.

Linka 20: Ve směru od Divoké Šárky je ze zastávky Újezd odkloněna po trase současné linky 22 (jako její posila) přes Národní třídu, Karlovo náměstí, I. P. Pavlova a Náměstí Míru do zastávky Čechovo náměstí. V úseku Malostranská – Újezd – Anděl – Sídliště Barrandov je nahrazena linkou 8.

Linka 22: V úseku Malostranská – Národní divadlo jede nově rychlejší trasou přes Staroměstskou, v původním úseku přes Újezd je nahrazena linkami 6 a 20. 

Linka 180: V oblasti Dejvic je linka nově vedena na Hradčanskou (ve směru na Dejvickou nahrazena linkou 118), v úseku Sídliště Řepy – Zličín vedeny všechny spoje (posílení provozu), posílení provozu v pracovní dny dopoledne v celé trase. 

Další připomínky radnice k autobusovým linkám:

108 – požadavek na prodloužení linky k stanici metra Sídliště Petřiny
118 – požadavek na zřízení zastávky v Břevnově
131 – požadavek na zřízení zastávky Sušická
143 – požadavek na zřízení zastávky Hládkov
168 – linku vést ke stanici metra Sídliště Petřiny
174 – požadavek provozovat linku celodenně a celotýdenně
180 – zachovat stávajcí trasu na Vítězné náměstí
191 – použít na místo kloubového busu solo vozy
555 – zajistit změnu trasování linky Šáreckým údolím do ZŠ Bílá a ZŠ
Ant.Čermáka (nad rámec navrhovaných změn)

Na serveru Pražský patriot čtěte také:

Návrh změn tramvajových linek v Praze od dubna 2015

Návrh změn autobusových linek v Praze od dubna 2015 – západ Prahy

Návrh změn autobusových linek v Praze od dubna 2015 – východ Prahy

Návrh změn příměstských autobusových linek od dubna 2015


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru