dnes
Sobota - oblacno
20°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
22°C
Odlehčené vánoční hodování? Zkuste to bez lepku
I celiaci si mohou dopřát smaženého kapra nebo tradiční řízek. Foto: archiv

Odlehčené vánoční hodování? Zkuste to bez lepku

Chcete si Vánoce vychutnat ve zdravějším stylu, bez rizika přejedení a nabraných kil? Pak si připravte sváteční hostinu bez lepku. A věřte, že si pochutnáte. Stačí jen vědět, jak na to. 

Měli jste dojem, že potraviny bez lepku jsou určené jen lidem, kteří trpí tak zvanou celiakií, tedy alergií na lepek?  Omyl! Zdravější hostinu „bez mouky“ si může připravit každý, kdo chce tělu dopřát odpočinek od moučných pokrmů. A štědrovečerní hodování k tomu přímo vybízí. Co si můžete při bezlepkovém stravovacím režimu dopřát?

„Jíst je možné všechno, kde nejsou použity obiloviny obsahující lepek. Strava musí být zaměřená na přirozené bezlepkové potraviny, jako je například rýže, brambory, kukuřice, luštěniny, pohanka nebo jáhly. Existují i speciálně upravené bezlepkové potraviny jako jsou moučné směsi, ze kterých se připravuje pečivo, chléb, sušenky nebo těstoviny. Používají se všude tam, kde běžná mouka,“ objasňuje Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu. 

Kapřík, svíčková i cukroví
Bezlepková vánoční hostina může být stejně chutná jako ta s lepkem, o nic nemusíte být ochuzeni. Stačí jen nahradit běžné suroviny s lepkem těmi bezlepkovými. I celiaci si tedy mohou klidně dopřát smaženého kapra nebo tradiční řízek. Jen pozor! Maso neobalujeme v obyčejné strouhance, ale v kukuřičné nebo namleté z bezlepkového pečiva.

cuisine-18796-1920-1 Uvařit si můžete i svíčkovou. Jen použijete více zeleniny, která pak omáčku zahustí líp než mouka. Pokud máte rádi knedlíky, tak houskové i bramborové se dají uvařit z bezlepkových ingrediencí doma.  Bez lepku se dá udělat i téměř všechno cukroví. „Zádrhel je v tom, že se bezlepkové těsto víc drobí, je tedy třeba zpracovávat drobnější tvary, používat zásadně pečicí papír nebo silikonové formy. Dobré je také zaměřit se na cukroví, které je přirozeně bez lepku a nemusí se tedy dělat zvlášť pro bezlepkáře a pro ostatní. Vyhneme se tak možné záměně. Při pečení koláčů a řezů je lepší vybírat recepty, ve kterých se používá tvaroh nebo jogurt. Zamezí se tím rychlému vysychání těsta,“ dodává odbornice. Při používání běžný receptů je lepší trochu snížit množství bezlepkové směsi oproti běžné mouce, případně přidat vejce. Dále je možnost použít již připravené směsi určené na pečivo.

Kam pro inspiraci?
Inspiraci a spoustu zdravých dobrot nabídne Vánoční bezlepkový trh. Představí se na něm 40 vystavovatelů s bezlepkovým sortimentem. Určitě bude velkým lákadlem možnost nakoupit si vánoční cukroví, vánočky a vše co je potřeba ke spokojenému prožití Vánoc. A pozor! Vše bude možné si na místě i ochutnat, třeba i piva bez lepku! Vánoční bezlepkový trh se koná již 15. 12. 2018 od 10:00 do 18:00 na výstavišti PVA Expo Praha Letňany, jako součást veletrhu Stříbrné vánoční dny. Stříbrné vánoční dny nabídnou mimo jiné na deset tisíc dárků na jednom místě, zábavný doprovodný program, kreativní workshopy, vzdělávací zónu, tradiční Český jarmark či Vánoční hody. Nově bude veletrh obohacen o sekci Kolo pod stromeček. Stříbrné vánoční dny se konají v areálu letňanského výstaviště 13. – 16. prosince 10:00 – 18:00. 

vanilkove-christmas-3005464-1920 Recept na vanilkové rohlíčky
Suroviny: 15 dkg bezlepkové mouky, 2 velké lžíce hladké kukuřičné mouky, 2 dkg cukru, 10 dkg másla, 10 dkg mletých lískových oříšků, 1 žloutek a skoro celý bílek

Jak na to? Rychle ručně zpracovat těsto, dát na chvíli do ledničky, udělat malé rohlíčky. Pečeme ve středně vyhřáté troubě (asi 160 stupňů), horké obalíme ve vanilkovém a moučkovém cukru.

Recept na slepované cukroví
Suroviny: 15 dkg bezlepkové mouky, 10–12 dkg másla (Hery), 10 dkg moučkového cukru, 1 vejce, 1 prášek do pečiva

Jak na to? Vše zpracujeme na vále a pak vykrajujeme vzory. Pečeme na papíře na pečení ve středně vyhřáté troubě do růžova. Pozor, cukroví díky prášku do pečiva trochu naběhne.

cookie-2957985-1920


Den zdraví v Praze 5

22. května 2019 v 17:31

Radnice páté městské části a Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze pořádají již 19. ročník zdravotně vzdělávací akce pro občany Prahy 5 ve čtvrtek 30. května od 13 do 17 hodin.

Počet lidí s touto nemocí je v Česku odhadován až na 900 000, u dospělých byl v posledních letech zaznamenán zřetelný vzestup. Toto jsou varovné příznaky

17. května 2019 ve 23:44

Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů nemocných. Jde tak o jednu z nejčastějších chronických nemocí vůbec. Neléčené nebo špatně léčené astma může své nositele nejen významně omezovat a zatěžovat, ale může je i ohrozit na životě. Proto se informační a vzdělávací aktivity v ČR i ve světě...

Přednáška: Zdraví začíná v hlavě

13. května 2019 v 06:56

Besedou provede lektorka osobního rozvoje Marie Klíglová, která vás seznámí s tématem síly myšlenky. Učí lidi nacházet cestu k sobě, když se rozhodují něco ve svém životě změnit a přes svůj osobní příběh sdílí, co ji život naučil, a tím inspiruje ostatní.

Tento problém trápí i muže, je pro ně snad ještě intimnějším než pro ženy. Týká se každého čtvrtého muže po čtyřicítce, příčin může být několik

11. května 2019 ve 13:34

Inkontinence je pro muže velmi intimním problémem, snad ještě intimnějším než pro ženy. O inkontinenci u žen procházejících menopauzou nebo těhotných žen a maminek po porodu se ve společnosti začíná hovořit, úniky moči u mužů jsou však pořád velkým tabu. Přitom nejde v žádném případě o problém...

Nechte si zkontrolovat pigmentové skvrny, vyšetřit zrak, změřit cukry, tuky a glyceriny. Koná se Den zdraví v Praze 8

9. května 2019 ve 12:33

Roadshow Českého národního registru dárců dřeně a České spořitelny pokračuje v Praze 8. Celé úterní odpoledne se v areálu banky ponese v duchu zdraví. Kromě registrace mezi dárce dřeně si totiž všichni návštěvníci budou moci nechat zkontrolovat pigmentové skvrny, vyšetřit zrak, změřit cukry, tuky...

Praha 8: Den zdraví – Melanom

8. května 2019 ve 12:52

Praha 8 zve na Den zdraví v pondělí 3. června od 13 do 18 hodin do obchodního domu Ládví, Střelničná 31, Praha 8.

Další články
Nahoru