Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Odjištěný granát v ruce zpovykaného děcka, říká o Zemanově zahraniční politice Němcová
O zahraniční politice se chce prezident Miloš Zeman (vpravo) bavit jen s premiérem Petrem Fialou (na snímku zcela vlevo). Zdroj foto: Kancelář prezidenta republiky

Odjištěný granát v ruce zpovykaného děcka, říká o Zemanově zahraniční politice Němcová

V aktuálním komentáři se senátorka Miroslava Němcová z ODS pozastavuje nad tím, že se prezident Miloš Zeman rozhodl nezvat na schůzky o zahraniční politice předsedu Senátu a předsedkyni Poslanecké sněmovny. Tuto problematiku chce nadále řešit jen s premiérem.

Pro pochopení souvislostí nejdříve malý exkurz do ústavních funkcí. Předseda Senátu, toho času Miroslav Vystrčil z ODS, zastává po prezidentovi druhou nejvyšší ústavní funkci. Předsedkyně Poslanecké sněmovny, toho času Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, třetí. Předseda vlády, toho času Petr Fiala z ODS, je na čtvrté pozici. Za zahraniční politiku země odpovídá vláda, její činnost kontroluje dolní komora parlamentu, tedy Poslanecká sněmovna. 

„Prezident není hlavní figurou na šachovnici zahraniční politiky, přesto se do této role bezohledně tlačí. Není veden zájmy naší země, ale vlastní mocenskou ambicí, zájmem jeho blízkého okolí a lidmi v pozadí. Od lobbistů po politické struktury cizích mocností, zejména Ruska a Číny,“ kritizuje Němcová.

Zároveň připomíná, že blokování Zemanovi nepohodlných politiků není nic nového, Miloš Vystrčil nesmí na Hrad od své cesty na Tchaj-wan. „To bylo možné za Babišovy vlády s posvěcením ČSSD a za potlesku KSČM. Nyní máme vládu jinou a ta si podobné praktiky nemůže nechat vnutit. Prezident bojkotuje obě parlamentní komory, jejichž složení mu nehraje do karet. Proto se snaží vliv zákonodárného sboru osekat co nejvíce. Už to samo o sobě je třeba nazvat zvůlí a nerespektováním ducha naší Ústavy,“ tvrdí senátorka, která dlouhodobě kritizuje prezidentův vstřícný postoj k Rusku a Číně. 

„V průběhu roku 2021 se horšilo prezidentovo zdraví a své destruktivní síly zaměřil spíše na domácí politiku, blížily se volby. V nich ztratil přímé spojence Babiše a Filipa, proto si potřebuje znovu vykolíkovat hřiště. A opět ta stará písnička: chce řídit zahraniční politiku. Markéta Pekarová jí podle něj nerozumí, pobouřila ho svými slovy o prezidentovi Maďarska Orbánovi. Miloš Vystrčil má u něj víc než vroubek, prý kvůli vystupování během prezidentovy nemoci,“ říká Němcová, podle které jsou toto důvody, proč jsou předseda a předsedkyně parlamentních komor z diskusí o zahraniční politice vykázáni.

„Kdyby předsedkyně Sněmovny tweetovala žalmy a předseda Senátu fabuloval o prezidentově jídelníčku na JIP, mohli by klidně na Hrad i k lánskému akváriu. A tam by je Miloš Zeman poučil, jak se dělá zahraniční politika a jakých úspěchů na tomto poli dosáhl.

Mohl by začít tím, že jeho budování mocenské osy Hrad, Peking, Moskva – zdá se – zkrachovalo. Očekávání Moskvy nenaplnil, třebaže se opravdu snažil a neváhal jít až k hranici velezrady,“ říká s notnou dávkou ironie Němcová. 

Pro Peking Zeman definitivně ztratil tvář ve chvíli, když i přes Kuberovu smrt nedokázal zabránit v cestě na Tchaj-wan novému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. 

„Zemanův poradce je v čínské base nebo v převýchovném táboře nebo už vůbec není. Stamiliardy z Číny se rozplynuly jako pára. Tak snad zůstal alespoň ten krteček s pandou. Vskutku velkolepý výsledek prezidentovy zahraniční politiky,“ uzavírá svůj aktuální komentář pražská senátorka Miroslava Němcová.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Stárek: Soutěže dle pravidel České komory architektů se v Praze 6 osvědčily

6. února 2022 ve 21:44

Místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS) se v aktuálním komentáři vrátil k lednovému rozhodnutí vedení městské části, které schválilo výsledky architektonické soutěže o návrh podoby plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) v Drnovské ulici...

Další články
Nahoru