dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Procházky s odborníky: Dozvíte se zajímavosti o pražských sopkách, stepích a ptactvu
Ptačí slet pod Jiráskovým mostem. První vycházka seznámí účastníky s ptactvem. Foto: archiv

Procházky s odborníky: Dozvíte se zajímavosti o pražských sopkách, stepích a ptactvu

Národní muzeum chystá jednou za měsíc přírodovědné procházky po Praze pro veřejnost. Účast je zdarma. První exkurze cyklu Přírodou velkoměsta nabídne tuto neděli účastníkům seznámení s vodním ptactvem na Vltavě. V dubnu vyrazí zájemci za geologickými zajímavostmi na Barrandov, v květnu do Prokopského údolí za rostlinami vápencových stepí.

Na vybraných pražských lokalitách se odborníci napříč přírodovědnými obory podělí s účastníky vycházek o své bohaté zkušenosti z terénních výzkumů. Cyklus exkurzí tak představí Prahu nejen jako místo bohaté na historické památky, ale také jako místo s charakteristickými přírodními zajímavostmi.

Jednou za měsíc se milovníci přírody budou moci setkat s některým ze specialistů z oblasti přírodních věd a během vycházek různé délky a náročnosti načerpat nové poznatky a zážitky.

Ptáci na Vltavě, 8. března
Pražský úsek Vltavy je jedním z nejvýznamnějších zimovišť vodních ptáků u nás. Na první vycházce tak účastníky možná překvapí, kolik ptáků lze v tuto dobu na Vltavě přímo uprostřed velkoměsta pozorovat. Dozvědí se, které druhy a v jakých počtech u nás na Vltavě přezimují a kam odlétají hnízdit. Trasa je nenáročná, povede kolem Vltavy v centru Prahy z Klárova na Kampu. Exkurzi povede Jaroslav Cepák, ornitolog z kroužkovací stanice Národního muzea. Je doporučeno přinést si vlastní dalekohled. Akce potrvá přibližně 1,5 hodiny a proběhne za každého počasí.
Místo a čas setkání: 8. března v 9 hodin u Vltavy v Praze na Klárově, na konci ulice Cihelná.
Trasa: zhruba 1 až 2 kilometry, nábřeží Vltavy v centru Prahy, nenáročná, rezervace míst není nutná.

Za sopkou a velehorami, 19. dubna
Kde v Praze před stovkami milionů let soptila podmořská sopka a kde uvidíme pozůstatky dávných středočeských velehor? Po kom se jmenuje Barrandov? Průvodcem geologické vycházky bude František Vacek, geolog Národního muzea. Akce potrvá přibližně 3 hodiny a proběhne za každého počasí.
Místo a čas setkání: 19. dubna v 9 hodin na tramvajové zastávce Hlubočepy.
Trasa: zhruba 5 kilometrů, nenáročná po asfaltových cestách (Vyskočilka – Barrandova skála – Hlubočepy), rezervace míst není nutná.

Rostliny vápencových skalních stepí, 24. května
Botanik z Národního muzea Ota Šída účastníkům nedělní vycházky odhalí, kolik druhů rostlin roste a kvete touto dobou v Praze na skalních stepích. Pro lepší zážitek z exkurze je doporučeno přinést si vlastní lupu. Akce potrvá přibližně 4 hodiny a proběhne za každého počasí.
Exkurze proběhne 24. května od 9 hodin. Místo srazu bude zájemcům sděleno emailem po rezervaci místa.
Trasa: zhruba 4,5 kilometru, kopcovitým terénem dolní částí Prokopského údolí, náročnější. Počet míst je omezen. Rezervace nutná na emailu: priroda@nm.cz

Další exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta se připravují a server Pražský patriot o nich bude čenáře průběžně informovat.

Čtěte také: Praha má své Makču Pikču a další „umělé" kopce i kopečky. Jak změnily reliéf města velké stavby? 


Další články
Nahoru