Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Odborníci se brání zrušení Muzea paměti XX. století jako zapsaného ústavu
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Odborníci se brání zrušení Muzea paměti XX. století jako zapsaného ústavu

Proti zrušení pražského Muzea paměti XX. století jako zapsaného ústavu se brání historici, odborníci i zástupci veřejnosti. Senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) novinářům řekla, že někteří pražští zastupitelé začali připravovat zrušení muzea a že by změna jeho organizace znamenala ohrožení nezávislosti instituce. Signatáři v otevřeném dopise žádají členy rady a zastupitelstva, aby nedovolili zrušení politické nezávislosti muzea a podpořili stálou expozici v Domě pážat na Hradčanech.

Náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) ČTK řekl, že podle něj teď existence muzea není ohrožena a že v září bude zastupitelstvo jednat o dofinancování jeho fungování. Zároveň se podle něj magistrát zabývá výběrovým řízením na opravu Domu pážat a bude soutěžit podobu expozice. „Nevidím žádné nebezpečí, které by muzeum ohrožovalo," řekl.

„Bohužel někteří zastupitelé hlavního města Prahy začali od února letošního roku nečekaně připravovat zrušení Muzea paměti XX. století v Praze jako zapsaného ústavu," uvedla Kordová Marvanová, která stála u vzniku muzea a je předsedkyní správní rady organizace.

„Přitom muzeum vzniklo jako zapsaný ústav proto, aby pro plnění svých cílů připomínání historické paměti mělo dostatečnou nezávislost a byly omezeny politické vlivy na jeho fungování, byla zajištěna účast odborné veřejnosti na jeho řízení a umožněno snadnější vícezdrojové financování. Stejný cíl sleduje i současný vládní návrh zákona o veřejných kulturních institucích," řekla.

V červnu schválilo zastupitelstvo Prahy muzeu financování ve výši deset milionů korun, podle zástupců instituce není dostatečné. Muzeum potřebuje finance především na svou činnost, například na tvorbu expozice v Domě pážat. Podle signatářů je z kroků vedení Prahy cítit tlak na zánik instituce. S tím Pospíšil nesouhlasí.

„Nemám žádné informace, z kterých by bylo zřejmé, že chce muzeum koalice rušit. Vše se vyřeší na zářijovém zastupitelstvu, kde bude projednáno přidělení dalších 11 milionů korun, takže bude mít muzeum stejný rozpočet jako loni," řekl Pospíšil.

Muzeum paměti XX. století bylo založeno v roce 2019, tehdy mělo jeho založení jako zapsaného ústavu podle Kordové Marvanové jednomyslnou podporu pražského zastupitelstva. Proti muzeu nyní podle ní vystupují zástupci politických stran, které v roce 2019 založení muzea podporovaly. Jedná se podle ní například o zástupce koalice Spolu nebo hnutí ANO.

„Zatím jsme ujišťováni, že většina ve vedení Prahy podporuje muzeum, že je tedy šance, aby muzeum jak mělo podporu finanční, tak ale ta nestačí. My zejména klademe důraz na to, že muzeum vzniklo, aby existovalo fyzické muzeum, proto jsme usilovali o pronájem Domu pážat,“ řekla.

Magistrát podle náměstka hledá stavebníka, který Dům pážat opraví. To podle něj také potvrzuje, že vedení města nezamýšlí muzeum rušit. Opravu by vedení města mělo schvalovat na přelomu září a října. Zároveň se bude na podzim soutěžit podoba expozice. „Na expozici jsou v rozpočtu rovněž připraveny peníze, shodou okolností rovněž 11 milionů," řekl Pospíšil.

Pokud by muzeum nebylo nadále zapsaným ústavem, muselo by podle senátorky zaniknout. Případná příspěvková organizace by se tak musela založit od začátku. Upozornila, že muzeum nefiguruje na seznamu priorit vedení Prahy.

„Bohužel musím konstatovat, že po loňských komunálních volbách se situace začala komplikovat, a nejvíce tedy od února letošního roku," řekla Kordová Marvanová. Zastupitelstvo by podle ní mělo rozhodovat v září o tom, jestli bude muzeum nadále podporovat. Zároveň by mělo vyjasnit, co bude s rekonstrukcí a expozicí.

Hlavním tématem expozice má být Československo a totalitarismus. Podle architekta Tomáše Hradečného by se Dům pážat novou funkcí, kterou dostane, výrazně oživil a obohatil i prostor hradního návrší.

Muzeum podle historika Petra Blažka i bez stálého sídla pořádá výstavy ve spolupráci s dalšími institucemi, jako jsou například Muzeum Kampa, Ústav pro studium totalitních režimů nebo knihovna Václava Havla.


Autor: ČTK

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru