Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odborníci prozkoumají Staroměstskou mosteckou věž a opraví okna
Staroměstská mostecká věž pohledem z Karlova mostu. Foto: archiv

Odborníci prozkoumají Staroměstskou mosteckou věž a opraví okna

Odborníci prozkoumají Staroměstskou mosteckou věž na Karlově mostě. Městská společnost Prague City Tourism (PCT) do konce února uzavře smlouvu s firmou, která jej provede. Zároveň PCT vyhodnocuje nabídky v tendru na zpracování geodetického zaměření. Věž se rovněž dočká opravy oken ve třetím patře. ČTK to řekla mluvčí PCT Klára Janderová. PCT letos plánuje zahájit v červnu také průzkum Prašné brány.

Stavebně historický průzkum experti podle Janderové bezprostředně po podpisu smlouvy zahájí teoretickou částí, to znamená archivní rešerší a přesným popisem krovu. Průzkum by měl trvat dva zhruba roky. Při popisu stavu krovu odborníci určí stáří dřeva a vznikne přesná fotodokumentace památky.

Průzkum naváže na geodetické zaměření věže, u něj v současné době PCT vyhodnocuje cenové nabídky na zpracování. Kromě zaměření zajistí vítěz tendru takzvanou fotogrammetrii, která se zabývá rekonstrukcí tvarů, měřením či určováním polohy na základě fotografických snímků.

Výsledky zkoumání poslouží jako podklad k důkladné analýze kamenných kvádrů a odhadu stáří jednotlivých materiálů. Práce zahájí odborníci podle mluvčí v blízké době a budou trvat zhruba rok.

„Závěry z výše uvedeného budou sloužit jako vstupní podklady pro jejich průběžné zpracování do projektové dokumentace kompletní opravy objektu, dokumentace pro stavební povolení a dokumentace pro provádění stavby," sdělila Janderová.

Kromě celkové kontroly a opravy věže chystá PCT rovněž opravu oken ve třetím nadzemním podlaží. Okna jsou značně poškozena, kdy jsou především uhnilé rámy okenních křídel. Jako první budou repasována okna na západní straně věže, kde jsou nejpoškozenější.

Odborníci letos prozkoumají také fasádu a architektonické prvky Prašné brány. Zjistí stav kamenů a fasádu očistí. Výsledky průzkumu poslouží k případné rekonstrukci věže. Zároveň restaurátoři opraví klenáky na ochozu věže.

PCT je firma vlastněná hlavním městem Prahou. Na starosti má turistický ruch a stará se o sedm pražských věží včetně Petřínské rozhledny a Staroměstské radnice.

 

 


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru