Dnes Středa - jasno 11°C
Zítra Čtvrtek - jasno 14°C
Středa 19. 3. 2025
Svátek má Josef
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Odborníci prozkoumají fasádu Prašné brány, průzkum začne v červnu
Prašná brána a vedle stojící Obecní dům. Foto: archiv

Odborníci prozkoumají fasádu Prašné brány, průzkum začne v červnu

Odborníci prozkoumají fasádu a architektonické prvky Prašné brány v Praze 1. Budou zjišťovat stav kamenů a fasádu očistí. Výsledky průzkumu poslouží k případné rekonstrukci věže. Zároveň restaurátoři opraví klenáky na ochozu věže. Průzkum začne v červnu a potrvá tři měsíce. ČTK to řekl šéf správy památkových objektů městské firmy Prague City Tourism (PCT) Petr Kotalík.

Pozdně gotická brána pochází z roku 1475 a vcházely jí do města korunovační průvody českých králů.

„Účelem průzkumu je zjištění stavu fasády, což je důležitý krok pro další fázi oprav, bez kterého se neobejdeme. Dozvíme se, jestli tam náhodou není nějaké narušení struktury kamene, které není vidět. Očistí se tmely mezi spárami a zjistí se, zda někde není skrytá nějaká díra. Zjistíme, kolik procent kamene se bude muset měnit či opravovat," řekl Kotalík.

Dělníci nejprve postaví po celém obvodu věže lešení, které bude okolo brány po celou dobu průzkumu. Po dostavbě lešení bude v následujících asi dvou týdnech pořízena fotodokumentace, aby byl přesně zaznamenán nynější stav fasády. Poté bude očištěna a následně přijdou restaurátoři a budou kameny zkoumat a odebírat vzorky. Na závěr odborníci vyhodnotí svá zjištění a stav fasády a její výzdoby a všech architektonických prvků.

Kromě průzkumu opraví také část ochozu. „Vzhledem k tomu, že tam už lešení bude, chceme to využít k tomu, že na ochozu Prašné brány máme takzvané klenáky, takové zábradlí kamenné, které bychom opravili. Využijeme tak lešení i k jejich opravě," řekl Kotalík.

Dosud není vyřešena budoucí podoba fasády. Ta totiž očištěním může změnit barvu. Podobně, jako se to stalo v případě Národního muzea po jeho kompletní rekonstrukci.

„Mým osobním přáním je, abychom ji vrátili tak, jaká byla původní, což bychom mohli přirovnat k Obecnímu domu. Nicméně druhá otázka je, že lidé jsou na barvu, která tam je dnes, zvyklí. Takže je to debata, která je stále otevřená," dodal Kotalík.

Prašná brána byla postavena na místě zchátralé původní brány Horské, zvané Odraná. Brána je vstupem na Královskou cestu, která vede přes Staré Město a Karlův most na Pražský hrad.

Vysoká je 65 metrů a ve 44 metrech výšky je ochoz. Název Prašná nese od 18. století, podle magistrátního webu ale neexistují prameny, které by dokazovaly, že je to kvůli skladování střelného prachu.


Autor: ČTK

ČVUT soutěží mezi desítkou nejlepších univerzit

Včera v 09:05

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) bylo vybráno jako jedna z deseti univerzit z celého světa, které se zúčastní prestižní soutěže Amazon Nova AI Challenge. Tato globální univerzitní soutěž se zaměřuje na vývoj bezpečné a spolehlivé umělé inteligence (AI) pro asistovanou tvorbu softwaru....

Praha 11: Podělte se o vzpomínky v dobových fotografiích

Včera v 08:40

Kulturní Jižní Město vyhlašuje sběr fotografií a filmů, které byly pořízeny v letech 1939–1945 a pojí se tematicky k území dnešní Prahy 11.

Policie našla hledaného muže, dříve se pokusil o sebevraždu

17. března 2025 v 09:05

Policii se podařilo vypátrat třiadvacetiletého muže z Prahy 10, který v pátek odešel z domova a jeho blízcí o něj dostali strach, protože v minulosti se pokusil o sebevraždu. V sobotu navíc poslal přítelkyní smsku s omluvou a rozloučením. V neděli večer policisté uvedli, že muž je...

Praha 11: Pozvánka na zasedání členů zastupitelstva

17. března 2025 v 08:47

Kancelář starosty Prahy 11 oznámila, že se ve čtvrtek 20. března koná 16. zasedání členů Zastupitelstva MČ Praha 11 od 9 hodin v zasedacím sále v objektu KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 4.

Další články
Nahoru