Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Odborníci prozkoumají fasádu Prašné brány, průzkum začne v červnu
Prašná brána a vedle stojící Obecní dům. Foto: archiv

Odborníci prozkoumají fasádu Prašné brány, průzkum začne v červnu

Odborníci prozkoumají fasádu a architektonické prvky Prašné brány v Praze 1. Budou zjišťovat stav kamenů a fasádu očistí. Výsledky průzkumu poslouží k případné rekonstrukci věže. Zároveň restaurátoři opraví klenáky na ochozu věže. Průzkum začne v červnu a potrvá tři měsíce. ČTK to řekl šéf správy památkových objektů městské firmy Prague City Tourism (PCT) Petr Kotalík.

Pozdně gotická brána pochází z roku 1475 a vcházely jí do města korunovační průvody českých králů.

„Účelem průzkumu je zjištění stavu fasády, což je důležitý krok pro další fázi oprav, bez kterého se neobejdeme. Dozvíme se, jestli tam náhodou není nějaké narušení struktury kamene, které není vidět. Očistí se tmely mezi spárami a zjistí se, zda někde není skrytá nějaká díra. Zjistíme, kolik procent kamene se bude muset měnit či opravovat," řekl Kotalík.

Dělníci nejprve postaví po celém obvodu věže lešení, které bude okolo brány po celou dobu průzkumu. Po dostavbě lešení bude v následujících asi dvou týdnech pořízena fotodokumentace, aby byl přesně zaznamenán nynější stav fasády. Poté bude očištěna a následně přijdou restaurátoři a budou kameny zkoumat a odebírat vzorky. Na závěr odborníci vyhodnotí svá zjištění a stav fasády a její výzdoby a všech architektonických prvků.

Kromě průzkumu opraví také část ochozu. „Vzhledem k tomu, že tam už lešení bude, chceme to využít k tomu, že na ochozu Prašné brány máme takzvané klenáky, takové zábradlí kamenné, které bychom opravili. Využijeme tak lešení i k jejich opravě," řekl Kotalík.

Dosud není vyřešena budoucí podoba fasády. Ta totiž očištěním může změnit barvu. Podobně, jako se to stalo v případě Národního muzea po jeho kompletní rekonstrukci.

„Mým osobním přáním je, abychom ji vrátili tak, jaká byla původní, což bychom mohli přirovnat k Obecnímu domu. Nicméně druhá otázka je, že lidé jsou na barvu, která tam je dnes, zvyklí. Takže je to debata, která je stále otevřená," dodal Kotalík.

Prašná brána byla postavena na místě zchátralé původní brány Horské, zvané Odraná. Brána je vstupem na Královskou cestu, která vede přes Staré Město a Karlův most na Pražský hrad.

Vysoká je 65 metrů a ve 44 metrech výšky je ochoz. Název Prašná nese od 18. století, podle magistrátního webu ale neexistují prameny, které by dokazovaly, že je to kvůli skladování střelného prachu.


Autor: ČTK

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

Včera v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru