
Odborníci protestují proti přestavbě bývalého domu odborů na Žižkově
23. prosince 2021 07:30
Žádost o přezkumné řízení podalo územní pracoviště Národního památkového ústavu v Praze 19. listopadu. Petra Hrušová z tiskového odboru ministerstva kultury dnes ČTK řekla, že ministerský odbor památkové péče žádost obdržel.
„K podnětu byl vyžádán spisový materiál, proces je tedy na samotném počátku a nelze ho více komentovat," uvedla. „Ministerstvo kultury i pan ministr pochopitelně budou postupovat v souladu s právními předpisy, přičemž lze souhlasit se signatáři otevřeného dopisu v tom, že památková hodnota této funkcionalistické stavby je zjevná," doplnila.
Připravovaná přestavba domu, jemuž současní majitelé říkají Radost, má podle signatářů dopisu zvýšit krajní křídla budovy na dvojnásobnou výšku. „Tím se u této vzácné památky českého funkcionalismu poškodí její kompozice. Stejně škodlivé bude i zaplnění prostoru mezi křídly, které ji připraví o unikátní volný půdorys," uvádějí vysokoškolští pedagogové. Proti plánované přestavbě domu již dříve protestoval třeba Klub Za starou Prahu.
Budova Všeobecného penzijního ústavu od architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka se po svém dokončení v roce 1934 setkala ve světových médiích s ohlasem, jakého už pole nich nedosáhla žádná jiná česká moderní stavba. V roce 1958 byla prohlášena za kulturní památku.
Odbor památkové péče na pražském magistrátu její přestavbu schválil letos 1. října. Signatáři dopisu pokládají takové narušení zásad památkové péče za nepřijatelné a obávají se toho, že „bude-li tato funkcionalistická stavba světového významu narušena, Praha tak bude v očích světové kulturní veřejnosti zostuzena".
Někdejší Dům odborových svazů vznikl původně jako Všeobecný penzijní ústav v letech 1932 až 1934. Díky výšce 52 metrů bývá budova označována za první český mrakodrap. V roce 1951 ji začala přebírat Ústřední rada odborů, v roce 1990 byla převedena z majetku ROH do majetku nově ustavených odborů.
V roce 2018 odbory dům prodaly společnosti Siko. Dnes je jeho majitelem podle veřejných zdrojů společnost Dům Žižkov s hlavními akcionáři Vítězslavem Valou a Martinem Loudou. Nový majitel chce v budově zřídit nájemní byty, kanceláře, obchodní prostory i sklady, v domě se otevřelo kino a zpřístupnila terasa. Svůj záměr přestavby majitelé představují na webu.
Dopis podepsali třeba Richard Biegel, ředitel Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty UK, Jan Kristek, děkan Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci i Martina Pachmanová, vedoucí Katedry teorie a dějin umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Dále Tomáš Pospiszyl, vedoucí Katedry teorie a dějiny umění Akademie výtvarných umění v Praze, Rostislav Švácha z Ústavu dějin umění AV ČR, Vít Vlnas, vedoucí Ústavu dějin křesťanského umění KTF UK nebo Jindřich Vybíral, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.