dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Odbornice Kváčová: předsevzetí zhubnout nemusí vést k utrpení, stačí dodržet pár zásad
Začít hubnout se dá při každé váze. Ilustrační foto: Zákupák / Wikimedia Commons

Odbornice Kváčová: předsevzetí zhubnout nemusí vést k utrpení, stačí dodržet pár zásad

Vánoce a Silvestr jsou zatěžkávací zkouškou pro naši vůli. Kdo v ní neobstojí, měl by se připravit na boj s nadbytečnými kily. Stačí však dodržovat jistá pravidla a vracení se k normálu nemusí být trnitou cestou, jak se možná obáváte.

Dáváte si na Silvestra předsevzetí zhubnout? Proč ne. Měli byste dodržet pár zásad:

  • dodržovat pitný režim – zhruba 2 l vody denně, případně ovocné a bylinné čaje
  • jíst častěji menší porce
  • zařazovat ovoce a zeleninu několikrát denně
  • volit kvalitní sacharidy – neloupaná nebo pololoupaná rýže, těstoviny, brambory, celozrnné pečivo, ovesné vločky
  • bílkoviny čerpat z drůbežího masa, libového hovězího, ryb, luštěnin, vaječných bílků, mléčných výrobků se sníženým obsahem tuku
  • tuk úplně nevynechávat, ale vybírat kvalitní olej
  • dopoledne by měly převažovat sacharidy, odpoledne bílkoviny doplněné zeleninou
  • jídlo připravovat vařením, dušením, grilováním
  • poslední jídlo 2 až 3 hodiny před spaním
  • do stravovacího programu lze zařadit spalovače tuku, např. L-carnitine, termogenní spalovače.

Nedílnou součástí redukce tuku je pohyb. Takže zkuste chodit víc pěšky, výtah ignorujte a zajděte do fitness centra na trénink. Nezapomeňte se rozcvičit a na závěr tréninku zařaďte aerobní aktivitu (kolo,běh,rychlá chůze…) nebo zkuste funkční trénink. Možností je spousta. Aby cvičení bylo efektivní, je nutné ho zařazovat minimálně dvakrát týdně a dbát zásad správné výživy. Lepšího efektu docílíte častějším cvičením a zvýšenou aktivitou i v běžném životě.

Pokud nemáte příliš času, zkuste HIIT – vysoce intenzivní intervalový trénink, kdy stačí dvaceti až třicetiminutové cvičení. Střídá se intenzita. Například běh v rychlém tempu jednu minutu a následuje minutová chůze. I tady ale platí, že se musíte rozcvičit a po tréninku protáhnout.

V případě, že si nejste jisti, co a jak cvičit, oslovte trenéra a zkuste spolu najít program, ze kterého vytěžíte maximum a bude vás to bavit. Sdělte mu vše o svém zdravotním stavu, aby mohl ušít trénink na míru právě vám a jestli to situace vyžaduje, navštivte nejprve svého lékaře a zkonzultujte s ním své záměry.

Tělo máme každý jen jedno a je jen na nás, jak odpovědně budeme k sobě samým přistupovat. Takže pryč s leností a hurá na to!

Autorkou textu je Jitka Kváčová, osobní trenérka fitness a výživová poradkyně, www.familyfitness.cz


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru