Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Odborář v metropoli je jako ateista na jižní Moravě, hodnotí volby politoložka
Zatímco ve volbách na většině uzemí České republiky vyhrála ČSSD (oranžová barva), v Praze byla až třetí. Foto: Filelakeshoe / Wikimedia Commons

Odborář v metropoli je jako ateista na jižní Moravě, hodnotí volby politoložka

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je situace ODS tak katastrofální, že ji ve volbách do Poslanecké sněmovny nezachránila ani Praha. Její roli tak v metropoli převzala TOP 09 a částečně Babišovo ANO. To bralo podle politoložky hlasy i sociální demokracii. Nasazení odborového vůdce do čela pražské kandidátky ČSSD přirovnala k instalaci zapřísáhlého ateisty na jižní Moravě.

ODS v Praze získala 12 % hlasů, celkově se umístila na čtvrté příčce – za TOP 09, ANO 2011 a ČSSD. Oproti celorepublikovému výsledku strany, který činí 7,7 %, to je sice hodně, metropole ale v minulosti bývala baštou ODS. V roce 2010 ji volila čtvrtina lidí, co přišli k volbám, v roce 2006 dokonce téměř polovina – 48 %.

Co si o pražském výsledku ODS, kterým se bezprostředně po volbách chlubil zvolený poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda, myslí politoložka Vladimíra Dvořáková? „Praha vždy patřila ODS, ale situace strany je tak katastrofální, že ji nezachránilo ani hlavní město, i když zde skončila procentuálně nejlépe,“ řekla. Podle ní je to krize celé strany, nikoli regionální otázka.

Pravicový volič hledal alternativu. A našel ji

Na dotaz, proč pražští voliči vynesli prostřednictvím preferencí do poslaneckého křesla opět Marka Bendu (ODS), který poslancuje takřka nepřetržitě a není tedy neokoukanou novou tváří, politoložka odpověděla, že na kroužkování se nelze dívat z hlediska lidí, kteří jsou na ODS naštvaní. „Ti ji nevolí. Ti, kteří ji volili a kroužkovali pana Bendu, zřejmě jeho působení v politice považují za pozitivní,“ uvedla.

Pražské vítězství TOP 09 Dvořákovou nepřekvapilo. „Je to logické, Praha byla vždycky pravicová a ODS opustili téměř všichni voliči, kromě tvrdého jádra strany, tedy lidí, pro které je to asi spíš otázka emocí než racionální volba. Běžný pravicový volič tedy hledal alternativu, a ten pražský ji spojil s TOP 09, především se jménem Karla Schwarzenberga,“ řekla. Zatímco v Praze TOP 09 získala 23 % hlasů, celorepublikově jen necelých 12 %.

V závěsu za „topkou“ skončilo hnutí ANO 2011 Andreje Babiše, které v Praze volilo 16,5 % lidí, kdežto republikově 18,6 %. „Andrej Babiš se profiloval spíše pravicově, i když je složitější to přesně definovat, protože jeho hnutí nemá úplně jasné ideologické zakotvení. V Praze pravděpodobně získal značnou část voličů ODS, ale i těch, co mohli potenciálně dát hlas ČSSD. Republikově bral i hlasy TOP 09, to ale v hlavním městě zřejmě moc ne,“ řekla.

ČSSD neměla v Praze nikdy silnou pozici

Dvořákovou nepřekvapil ani nižší výsledek levice, která je v hlavním městě tradičně slabší. Zatímco republikově získala KSČM skoro 15 % hlasů, v Praze to bylo 8,5 %. Podobně u ČSSD, která republikově zvítězila s necelými 20,5 % a v hlavním městě skončila třetí se 14 %. „ČSSD je na tom v Praze tradičně hůř, jako celá levice. Nikdy v Praze neměla příliš silnou pozici,“ řekla.

Sociální demokraté si navíc podle jejích slov v Praze nasadili nepříliš vhodného lídra. "Praha je pravicová a centristická, přesto si sem ČSSD do čela nasadila odborového vůdce – Jaroslava Zavadila. Ten v Praze nemohl příliš zapůsobit. To je jako nasadit na jižní Moravu zapřísáhlého ateistu, nebo do ateistické oblasti kněze,“ uzavřela.


Autor: Anna Skálová

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru