Dnes Neděle - oblacno -2°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Odběrová místa v Praze navyšují kapacity, zájem lidí o antigenní testování je velký
Ilustrační foto: FN Motol

Odběrová místa v Praze navyšují kapacity, zájem lidí o antigenní testování je velký

Některé nemocnice a zdravotnická zařízení v Praze, které se zapojí do testování veřejnosti na nemoc covid-19, registrují velký zájem lidí, a navyšují proto své kapacity. Vyplývá to z informací, které poskytly ČTK. Testování začne už ve středu místo pátku, jak dříve uvedl premiér Andrej Babiš (za ANO).

„Zájem o antigenní testování je ze strany veřejnosti veliký a čím dál více se zvyšuje. Volné termíny máme v tuto chvíli až na konci prosince," napsal mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Odběrové místo je schopno nyní odbavit asi 200 zájemců denně, nemocnice se ale podle Sulka snaží kapacitu navýšit a počítá i s variantou, že by testování veřejnosti začalo o dva dny dříve.

Situaci podle mluvčího ale komplikuje to, že mnozí zdravotníci jsou kvůli koronaviru v domácí izolaci. Kvůli tomu nemocnice musela zrušit některým lidem už dříve rezervované termíny na testování.

Také ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) navyšují kapacity tak, aby měli více míst už od středy. „Měli bychom zvládnout otestovat 500 lidí denně, na což se v tuto chvíli logisticky připravujeme," uvedla mluvčí VFN Marie Heřmánková. Nemocnice chce podle mluvčí zachovat možnost přijít na test i bez rezervace termínu.

Společnost EUC, která provozuje v Praze čtyři polikliniky, má do Vánoc ještě několik volných termínů. Denně zvládne podle mluvčí Evy Pánové v současnosti asi 300 testů.

„Podle zájmu jsme schopni navýšit kapacitu. Hranice je na 350 testech, pokud stoupne zájem o PCR testy, klesne kapacita pro antigenní testy," dodala Pánová.

Enormní zájem o testování zaznamenala i společnost GHC Genetics, která má odběrová místa mimo jiné na Letišti Václava Havla a na Václavském náměstí. Dřívější start testování veřejnosti podle mluvčího Michala Mikšíka sice firma nepovažuje za optimální, pokusí se ale vše stihnout.

Pokud to bude schváleno, vyčlení personál na testování veřejnosti už od středy i Ústřední vojenská nemocnice.

Testování veřejnosti antigenními testy, které jsou výrazně levnější než zatím převažující PCR testy, začne ve středu 16. prosince, původně to mělo být až tento pátek.

Testy budou zájemcům hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Od 4. prosince se jimi mohou nechat testovat učitelé, zájem ale není moc velký.

Ministerstvo zdravotnictví k testování už spustilo web, kde veřejnost najde mimo jiné přehled odběrových míst v jednotlivých krajích a odkazy, kde je možné si termín zarezervovat.


První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Dnes ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

Včera v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

Včera v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

Včera v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

15. ledna 2021 v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Další články
Nahoru