Dnes Pátek - skorojasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Odběrová místa v Praze navyšují kapacity, zájem lidí o antigenní testování je velký
Ilustrační foto: FN Motol

Odběrová místa v Praze navyšují kapacity, zájem lidí o antigenní testování je velký

Některé nemocnice a zdravotnická zařízení v Praze, které se zapojí do testování veřejnosti na nemoc covid-19, registrují velký zájem lidí, a navyšují proto své kapacity. Vyplývá to z informací, které poskytly ČTK. Testování začne už ve středu místo pátku, jak dříve uvedl premiér Andrej Babiš (za ANO).

„Zájem o antigenní testování je ze strany veřejnosti veliký a čím dál více se zvyšuje. Volné termíny máme v tuto chvíli až na konci prosince," napsal mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Odběrové místo je schopno nyní odbavit asi 200 zájemců denně, nemocnice se ale podle Sulka snaží kapacitu navýšit a počítá i s variantou, že by testování veřejnosti začalo o dva dny dříve.

Situaci podle mluvčího ale komplikuje to, že mnozí zdravotníci jsou kvůli koronaviru v domácí izolaci. Kvůli tomu nemocnice musela zrušit některým lidem už dříve rezervované termíny na testování.

Také ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) navyšují kapacity tak, aby měli více míst už od středy. „Měli bychom zvládnout otestovat 500 lidí denně, na což se v tuto chvíli logisticky připravujeme," uvedla mluvčí VFN Marie Heřmánková. Nemocnice chce podle mluvčí zachovat možnost přijít na test i bez rezervace termínu.

Společnost EUC, která provozuje v Praze čtyři polikliniky, má do Vánoc ještě několik volných termínů. Denně zvládne podle mluvčí Evy Pánové v současnosti asi 300 testů.

„Podle zájmu jsme schopni navýšit kapacitu. Hranice je na 350 testech, pokud stoupne zájem o PCR testy, klesne kapacita pro antigenní testy," dodala Pánová.

Enormní zájem o testování zaznamenala i společnost GHC Genetics, která má odběrová místa mimo jiné na Letišti Václava Havla a na Václavském náměstí. Dřívější start testování veřejnosti podle mluvčího Michala Mikšíka sice firma nepovažuje za optimální, pokusí se ale vše stihnout.

Pokud to bude schváleno, vyčlení personál na testování veřejnosti už od středy i Ústřední vojenská nemocnice.

Testování veřejnosti antigenními testy, které jsou výrazně levnější než zatím převažující PCR testy, začne ve středu 16. prosince, původně to mělo být až tento pátek.

Testy budou zájemcům hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Od 4. prosince se jimi mohou nechat testovat učitelé, zájem ale není moc velký.

Ministerstvo zdravotnictví k testování už spustilo web, kde veřejnost najde mimo jiné přehled odběrových míst v jednotlivých krajích a odkazy, kde je možné si termín zarezervovat.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru