dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
23°C
Od zásahu u tragického požáru hotelu až po mytí slonů. Stodůlečtí hasiči letos slaví 125 let existence
Při požáru haly v Hostivaři minulý týden pomáhala i jednotka Sboru dobrovolných hasičů Stodůlky. Foto: Facebook SDH

Od zásahu u tragického požáru hotelu až po mytí slonů. Stodůlečtí hasiči letos slaví 125 let existence

Sbor dobrovolných hasičů Stodůlky si letos připomíná 125 let od založení. U jakých případů v současnosti zasahuje? Jakou podobu má spolupráce s radnicí Prahy 13? Přijímá sbor nové členy? A kolik jich vlastně má? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal velitel jednotky stodůleckých hasičů Roman Michl.

Ke kolika případům ročně dobrovolní hasiči ze Stodůlek vyjíždějí a jaké je jejich součinnost s profesionálními sbory?
Sbor dobrovolných hasičů Stodůlky každý rok vyjede zhruba ke čtyřiceti případům. Často hasíme požáry porostů, bytů a domů. Pak to jsou technické zásahy napříkload při silném větru, odstraňování padlých stromů, či třeba plechů ze střechy. Po přívalových deštích vyčerpáváme sklepy. Při zásazích spolupracujeme s Hasičským záchranným sborem Praha, se kterým je velmi dobrá spolupráce. Zejména se stanicí číslo 7 Smíchov máme nastavenu velmi dobrou spolupráci.

hasici-jsou-borci-1

Pět statečných. Hasiči, kteří pomáhali v Náplavní

Jaký byl nejzávažnější případ, u kterého jste zasahovali?
Nejzávažnější případ pro nás byl v roce 2006 při výbuchu plynu v Praze 5 na Arbesově náměstí, pak si vzpomínám na požár pražské tržnice SAPA. Z poslední doby máme čerstvě v paměti požár hotelu v Praze 2 v Náplavní ulici, kdy bylo v rámci zasedání Zastupitelstva Prahy 13 oceněno pět našich kluků, kteří se aktivně účastnili hašení tohoto požáru. Byli to Roman a Robert Michlovi, Jiří Martinů, Tomáš Gregorovič a Lukáš Ďurig, kteří se od starosty Davida Vodrážky dočkaly veřejného poděkování a medailí.

Vzpomenete z bohaté sbírky vašich zásahů na nějakou kuriozitu?
Za poměrně kuriózní případ jednoznačně považuji mytí slonů od bahna v pražské ZOO při povodních v roce 2002.

Na jaké úrovni je spolupráce s Prahou 13?
Městská část Praha 13 s námi aktivně spolupracuje. Poslední akcí bylo v březnu za účasti starosty Davida Vodrážky slavnostní otevření sušící věže, kterou Praha 13 financovala. Jednoznačně mohu říct, že vedení radnice podporuje naši činnost.

susici-vez

Věž, ve které budou schnout hadice

K čemu slouží sušící věž? Na první pohled vypadá, jako rozhledna.
Je to věž na sušení mokrých hadic použitých buď při zásahu, odborném výcviku nebo při požární soutěži.  Je připojena na stávající zbrojnici dobrovolných hasičů ve Stodůlkách. Hadice se zavěšují v přízemí patnáctimetrové věže, kde je obsluha nasadí na rošt a vytáhne do horní polohy. Ty pak přirozenou cirkulací vzduchu proschnou a poté jsou spuštěny a svinuty. V prostorách šachty je hasičům k dispozici pohyblivý rošt pro dvanáct hadic, nicméně v případě potřeby se jich zde vejde dvojnásobný počet.

Jste spokojen s aktuální úrovní technického vybavení dobrovolných hasičů na třináctce?
Technické vybavení sboru je na vysoké úrovni, dá se říci srovnatelné s profesionálními hasičskými sbory, někdy má naše technika dokonce lepší parametry. Vlastníme vozidlo pro prvotní zásah, na velkoobjemové hašení, dopravní automobil, autobus na evakuaci osob nebo pro naše členy na odvoz na závody a soustředění i další technické prostředky. Mezi ně patří motorový člun, čerpadla a motorové pily.

Při jakých příležitostech má veřejnost možnost seznámit se s činností SDH Stodůlky?
Letos má náš sbor 125 let od založení. Veřejnost se s námi může setkat na ukázkách při Dni dětí, Bezpečná 13, Den otevřených dveří, závody v centrálním parku nebo po telefonické domluvě jsme ochotni ukázat naší techniku.

Kolik má sbor členů a přijímá nové?
Ve sboru je 100 členů z toho 40 dětí. Nové členy do sboru přijímáme, tam může být kdokoli, ale v jednotce musí projít zdravotní prohlídkou, základním výcvikem. Činnost ve sboru je časově náročná, protože mnoho času strávíme údržbou techniky, výcviky výjezdů a akcí, které pořádá sbor. A tímto chci poděkovat všem hasičům, nejenom na Praze 13, ale všem těm, co hasičinu dělají. Je to záslužná činnost nejenom při mimořádných událostech, ale i při společenském životě v obcích.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Praha rozhodla o budoucnosti své policie. Schválila její koncepci

18. května 2018 v 16:10

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo 17. května Návrh stabilizace, fungování a rozvoje Městské policie hlavního města Prahy do roku 2023. Strategicky významný dokument, jehož obsah přesahuje jednotlivá volební období, podpořila i část pražské opozice.  

Další články
Nahoru