dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - jasno
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih
5°C
Od zásahu u tragického požáru hotelu až po mytí slonů. Stodůlečtí hasiči letos slaví 125 let existence
Při požáru haly v Hostivaři minulý týden pomáhala i jednotka Sboru dobrovolných hasičů Stodůlky. Foto: Facebook SDH

Od zásahu u tragického požáru hotelu až po mytí slonů. Stodůlečtí hasiči letos slaví 125 let existence

Sbor dobrovolných hasičů Stodůlky si letos připomíná 125 let od založení. U jakých případů v současnosti zasahuje? Jakou podobu má spolupráce s radnicí Prahy 13? Přijímá sbor nové členy? A kolik jich vlastně má? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal velitel jednotky stodůleckých hasičů Roman Michl.

Ke kolika případům ročně dobrovolní hasiči ze Stodůlek vyjíždějí a jaké je jejich součinnost s profesionálními sbory?
Sbor dobrovolných hasičů Stodůlky každý rok vyjede zhruba ke čtyřiceti případům. Často hasíme požáry porostů, bytů a domů. Pak to jsou technické zásahy napříkload při silném větru, odstraňování padlých stromů, či třeba plechů ze střechy. Po přívalových deštích vyčerpáváme sklepy. Při zásazích spolupracujeme s Hasičským záchranným sborem Praha, se kterým je velmi dobrá spolupráce. Zejména se stanicí číslo 7 Smíchov máme nastavenu velmi dobrou spolupráci.

hasici-jsou-borci-1

Pět statečných. Hasiči, kteří pomáhali v Náplavní

Jaký byl nejzávažnější případ, u kterého jste zasahovali?
Nejzávažnější případ pro nás byl v roce 2006 při výbuchu plynu v Praze 5 na Arbesově náměstí, pak si vzpomínám na požár pražské tržnice SAPA. Z poslední doby máme čerstvě v paměti požár hotelu v Praze 2 v Náplavní ulici, kdy bylo v rámci zasedání Zastupitelstva Prahy 13 oceněno pět našich kluků, kteří se aktivně účastnili hašení tohoto požáru. Byli to Roman a Robert Michlovi, Jiří Martinů, Tomáš Gregorovič a Lukáš Ďurig, kteří se od starosty Davida Vodrážky dočkaly veřejného poděkování a medailí.

Vzpomenete z bohaté sbírky vašich zásahů na nějakou kuriozitu?
Za poměrně kuriózní případ jednoznačně považuji mytí slonů od bahna v pražské ZOO při povodních v roce 2002.

Na jaké úrovni je spolupráce s Prahou 13?
Městská část Praha 13 s námi aktivně spolupracuje. Poslední akcí bylo v březnu za účasti starosty Davida Vodrážky slavnostní otevření sušící věže, kterou Praha 13 financovala. Jednoznačně mohu říct, že vedení radnice podporuje naši činnost.

susici-vez

Věž, ve které budou schnout hadice

K čemu slouží sušící věž? Na první pohled vypadá, jako rozhledna.
Je to věž na sušení mokrých hadic použitých buď při zásahu, odborném výcviku nebo při požární soutěži.  Je připojena na stávající zbrojnici dobrovolných hasičů ve Stodůlkách. Hadice se zavěšují v přízemí patnáctimetrové věže, kde je obsluha nasadí na rošt a vytáhne do horní polohy. Ty pak přirozenou cirkulací vzduchu proschnou a poté jsou spuštěny a svinuty. V prostorách šachty je hasičům k dispozici pohyblivý rošt pro dvanáct hadic, nicméně v případě potřeby se jich zde vejde dvojnásobný počet.

Jste spokojen s aktuální úrovní technického vybavení dobrovolných hasičů na třináctce?
Technické vybavení sboru je na vysoké úrovni, dá se říci srovnatelné s profesionálními hasičskými sbory, někdy má naše technika dokonce lepší parametry. Vlastníme vozidlo pro prvotní zásah, na velkoobjemové hašení, dopravní automobil, autobus na evakuaci osob nebo pro naše členy na odvoz na závody a soustředění i další technické prostředky. Mezi ně patří motorový člun, čerpadla a motorové pily.

Při jakých příležitostech má veřejnost možnost seznámit se s činností SDH Stodůlky?
Letos má náš sbor 125 let od založení. Veřejnost se s námi může setkat na ukázkách při Dni dětí, Bezpečná 13, Den otevřených dveří, závody v centrálním parku nebo po telefonické domluvě jsme ochotni ukázat naší techniku.

Kolik má sbor členů a přijímá nové?
Ve sboru je 100 členů z toho 40 dětí. Nové členy do sboru přijímáme, tam může být kdokoli, ale v jednotce musí projít zdravotní prohlídkou, základním výcvikem. Činnost ve sboru je časově náročná, protože mnoho času strávíme údržbou techniky, výcviky výjezdů a akcí, které pořádá sbor. A tímto chci poděkovat všem hasičům, nejenom na Praze 13, ale všem těm, co hasičinu dělají. Je to záslužná činnost nejenom při mimořádných událostech, ale i při společenském životě v obcích.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Včera ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru