Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Od září budou v Praze 4 platit nová pravidla pronajímání městských bytů
Ilustrační foto: archiv

Od září budou v Praze 4 platit nová pravidla pronajímání městských bytů

Nová pravidla pronajímání bytů v domech ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví metropole svěřených Praze 4 schválilo nedávno s účinností od 1. září vedení městské části. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě.

„Záměrem nových pravidel je zjednodušení a sjednocení podmínek nájmu bytů v podstatných bodech, aktualizace a soulad s novými zákonnými normami a sjednocení všech dosud platných samostatných závazných postupů, směrnic a kritérií pronajímání bytů,“ uvedl místostarosta pro majetek a oblast IT Filip Vácha (TOP 09).

Nově je tak bydlení v bytech městské části stanoveno podle účelu užívání bytu na bydlení sociální, chráněné, startovací, zvláštního určení v domě s pečovatelskou službou, krizové, dostupné, komerční a profesní bydlení. 

Praha 4 podle Váchy vychází ze základního principu především osobní odpovědnosti každého jednotlivce a jeho rodiny zajistit si bydlení a v případech nezaviněné tíživé životní situace pomoci pak s bydlením tomu, kdo není schopen si na realitním trhu bydlení zajistit sám.

„Smyslem nových pravidel není suplovat sociální politiku státu s propracovaným systémem sociálních dávek a rozšiřovat tento systém o další sociální podporu snížením nájemného, ale pomoci s bydlením obyvatelům Prahy 4, zejména rodinám s dětmi nebo seniorům, kterým cenový vývoj na realitním a energetickém trhu buď znemožnil si zachovat dosavadní, nebo si obstarat bydlení jiné,“ sdělil. 

Cílem je též zajistit řádnou a pravidelnou úhradu nájemného a nákladů na služby spojených s nájmem bytu, předejít tak vzniku pohledávek na nájemném a službách a zkrátit proces řešení pohledávek, a to jako jeden z kroků prevence vzniku likvidačních životních situací a v řadě případů nesplnitelných finančních doživotních závazků, informovala městská část.

 


Autor: Cen

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Dnes v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

Včera ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Vycházka: Park Eden a Slatiny

22. září 2023 ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

22. září 2023 ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

22. září 2023 v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

22. září 2023 v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

22. září 2023 v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

22. září 2023 v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

22. září 2023 v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Další články
Nahoru