Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Od záměru uzavřít centrum pro ukrajinské uprchlíky vedení Prahy neustoupí
Centrum pomoci Ukrajině funguje ve Vysočanech od poloviny dubna. Foto: HZS hl. m. Prahy

Od záměru uzavřít centrum pro ukrajinské uprchlíky vedení Prahy neustoupí

Vedení Prahy se nyní nechystá ustoupit od záměru uzavřít ve středu Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Centrum ještě ve středu bude fungovat a uzavře se o půlnoci na čtvrtek. Důvodem jsou přeplněnost metropole a nedostatečné kapacity. Zároveň vláda městu stále nepředložila požadovaný plán přerozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů. Na místě KACPU zůstane informační služba pro uprchlíky. ČTK to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v tiskové zprávě uvedl, že i v případě uzavření pražského centra se o uprchlíky s ukrajinským pasem postarají asistenční centra v dalších regionech. Ministr věří tomu, že další kraje se ke kroku Prahy nepřipojí.

„Pan primátor nepřistoupil na naše návrhy a prosby. Je evidentní, že pojal další pomoc Ukrajině jako své předvolební téma. Je to nesolidární vůči ostatním krajům, které hrozí podobnou odpovědí. Jsem připravený k dalšímu jednání na úterní schůzce s ostatními hejtmany," uvedl Rakušan. Připomněl také, že spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) budou s Hřibem jednat v pátek.

KACPU odbavilo od začátku války na Ukrajině letos v únoru přes 98.000 uprchlíků a zajistilo bydlení pro 9430 lidí. V Praze vznikla rovněž dvě stanová městečka zejména pro romské ukrajinské uprchlíky, kterými prošly další stovky lidí. Od začátku června byla ukončena také oficiální humanitární pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží.

„V posledních měsících jsem dlouhodobě a opakovaně upozorňoval na potřebu rovnoměrnějšího rozložení lidí prchajících před válkou z Ukrajiny. Navrhoval jsem i nějaká motivační opatření založená na omezení vyplácení dávek uprchlíkům v místech, kde již není kapacita. Bohužel tento můj návrh byl odmítnut," uvedl Hřib.

Primátor řekl, že stále čeká na podrobnější právní zdůvodnění ze strany ministerstva vnitra a vlády. „Je to nutné pro možnost návrhu alternativ k řešení této situace na setkání s panem premiérem v pátek. Hlavní město je přetížené a chybí premiérem koordinovaný systém přesunu uprchlíků do jiných, méně vytížených oblastí. Není zkrátka možné registrovat další uprchlíky v místě, kde nebude možné se o ně postarat," uvedl.

Z výše uvedených důvodů proto město nyní neustoupí od záměru uzavřít KACPU. Provoz bude ukončen na dobu neurčitou a podle Hřiba je proces uzavření koordinovaný. O uzavření asi před dvěma týdny rozhodl magistrátní krizový štáb. „Uzavření 15. června znamená, že ve středu o půlnoci centrum uzavře a ve čtvrtek již neotevře,“ řekl dnes primátor.

Dodal, že se nemusí nutně jednat o definitivní řešení a pokud by stát ve spolupráci se samosprávami vytvořil spravedlivý mechanismus distribuce uprchlíků, Praha se nebrání tomu centrum opět otevřít.

V Praze je až čtyřikrát více uprchlíků na 1000 obyvatel než v jiných krajích. „Na místě KACPU bude i po jeho uzavření zajištěná informační služba, která bude schopná poskytnout příchozím základní informace a nasměrovat je k řešení jejich situace na jiném místě," dodal Hřib.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru