Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Jan Puci

Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny

V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru Praha bylo od začátku války odbaveno již přes 53 000 válečných uprchlíků. Ubytování bylo zajištěno pro 4400 uprchlíků. Na jiná centra hasiči převezli přes 2 000 lidí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Od začátku války na Ukrajině organizačně zajišťuje pražské asistenční centrum Zasičský záchranný sbor hl. m. Prahy. Po několika dnech provozu v Městské knihovně se centrum přesunulo do Kongresového centra.

V některých dnech se počet uprchlíků odbavených v centru pohyboval i přes 3 000 osob za den. V prvních dnech se počet odbavených uprchlíků pohyboval v průměru kolem 2 500 lidí denně. 

Na provozu KACPU se podílejí i další složky, jako hasičský sbor Středočeského kraje, Policie ČR, Český červený kříž a další nestátní, neziskové nebo dobrovolnické organizace.

Pomáhají i soukromé firmy. KACPU zajišťuje materiální dodávky jídla a další pomoci i na pražské hlavní nádraží, kde spolu se Správou železnice zajišťují pražští hasiči pomoc lidem z Ukrajiny, kteří přijíždí do Prahy vlakem.

Velkou pomocí je i zapojení dobrovolných hasičů (SDH). Prakticky všechny jednotky sboru dobrovolných hasičů z Prahy pomáhají s repatriací a odvozy uprchlíků do jiných center v ČR nebo na ubytování.

Od začátku převezli k ubytování již 3634 Ukrajinců. Členové SDH pomáhají také přímo v centru pomoci s organizací spolu s desítkami dobrovolníků. 

Koordinaci provozu KACPU denně řeší štáb spolu s pracovníky pražského magistrátu a Středočeským krajem. Do uprchlické krize jsou tak zapojeni prakticky všichni příslušníci a zaměstnanci pražských hasičů nad ráme běžných povinností a zásahové činnosti. 


Autor: puc

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru