Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Jan Puci

Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny

V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru Praha bylo od začátku války odbaveno již přes 53 000 válečných uprchlíků. Ubytování bylo zajištěno pro 4400 uprchlíků. Na jiná centra hasiči převezli přes 2 000 lidí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Od začátku války na Ukrajině organizačně zajišťuje pražské asistenční centrum Zasičský záchranný sbor hl. m. Prahy. Po několika dnech provozu v Městské knihovně se centrum přesunulo do Kongresového centra.

V některých dnech se počet uprchlíků odbavených v centru pohyboval i přes 3 000 osob za den. V prvních dnech se počet odbavených uprchlíků pohyboval v průměru kolem 2 500 lidí denně. 

Na provozu KACPU se podílejí i další složky, jako hasičský sbor Středočeského kraje, Policie ČR, Český červený kříž a další nestátní, neziskové nebo dobrovolnické organizace.

Pomáhají i soukromé firmy. KACPU zajišťuje materiální dodávky jídla a další pomoci i na pražské hlavní nádraží, kde spolu se Správou železnice zajišťují pražští hasiči pomoc lidem z Ukrajiny, kteří přijíždí do Prahy vlakem.

Velkou pomocí je i zapojení dobrovolných hasičů (SDH). Prakticky všechny jednotky sboru dobrovolných hasičů z Prahy pomáhají s repatriací a odvozy uprchlíků do jiných center v ČR nebo na ubytování.

Od začátku převezli k ubytování již 3634 Ukrajinců. Členové SDH pomáhají také přímo v centru pomoci s organizací spolu s desítkami dobrovolníků. 

Koordinaci provozu KACPU denně řeší štáb spolu s pracovníky pražského magistrátu a Středočeským krajem. Do uprchlické krize jsou tak zapojeni prakticky všichni příslušníci a zaměstnanci pražských hasičů nad ráme běžných povinností a zásahové činnosti. 


Autor: puc

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru