Dnes Středa - obcasny-dest 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Jan Puci

Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny

V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru Praha bylo od začátku války odbaveno již přes 53 000 válečných uprchlíků. Ubytování bylo zajištěno pro 4400 uprchlíků. Na jiná centra hasiči převezli přes 2 000 lidí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Od začátku války na Ukrajině organizačně zajišťuje pražské asistenční centrum Zasičský záchranný sbor hl. m. Prahy. Po několika dnech provozu v Městské knihovně se centrum přesunulo do Kongresového centra.

V některých dnech se počet uprchlíků odbavených v centru pohyboval i přes 3 000 osob za den. V prvních dnech se počet odbavených uprchlíků pohyboval v průměru kolem 2 500 lidí denně. 

Na provozu KACPU se podílejí i další složky, jako hasičský sbor Středočeského kraje, Policie ČR, Český červený kříž a další nestátní, neziskové nebo dobrovolnické organizace.

Pomáhají i soukromé firmy. KACPU zajišťuje materiální dodávky jídla a další pomoci i na pražské hlavní nádraží, kde spolu se Správou železnice zajišťují pražští hasiči pomoc lidem z Ukrajiny, kteří přijíždí do Prahy vlakem.

Velkou pomocí je i zapojení dobrovolných hasičů (SDH). Prakticky všechny jednotky sboru dobrovolných hasičů z Prahy pomáhají s repatriací a odvozy uprchlíků do jiných center v ČR nebo na ubytování.

Od začátku převezli k ubytování již 3634 Ukrajinců. Členové SDH pomáhají také přímo v centru pomoci s organizací spolu s desítkami dobrovolníků. 

Koordinaci provozu KACPU denně řeší štáb spolu s pracovníky pražského magistrátu a Středočeským krajem. Do uprchlické krize jsou tak zapojeni prakticky všichni příslušníci a zaměstnanci pražských hasičů nad ráme běžných povinností a zásahové činnosti. 


Autor: puc

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru