Dnes Pondělí - skorojasno 16°C
Zítra Úterý - jasno 15°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Jan Puci

Od začátku války bylo v Praze odbaveno přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny

V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru Praha bylo od začátku války odbaveno již přes 53 000 válečných uprchlíků. Ubytování bylo zajištěno pro 4400 uprchlíků. Na jiná centra hasiči převezli přes 2 000 lidí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Od začátku války na Ukrajině organizačně zajišťuje pražské asistenční centrum Zasičský záchranný sbor hl. m. Prahy. Po několika dnech provozu v Městské knihovně se centrum přesunulo do Kongresového centra.

V některých dnech se počet uprchlíků odbavených v centru pohyboval i přes 3 000 osob za den. V prvních dnech se počet odbavených uprchlíků pohyboval v průměru kolem 2 500 lidí denně. 

Na provozu KACPU se podílejí i další složky, jako hasičský sbor Středočeského kraje, Policie ČR, Český červený kříž a další nestátní, neziskové nebo dobrovolnické organizace.

Pomáhají i soukromé firmy. KACPU zajišťuje materiální dodávky jídla a další pomoci i na pražské hlavní nádraží, kde spolu se Správou železnice zajišťují pražští hasiči pomoc lidem z Ukrajiny, kteří přijíždí do Prahy vlakem.

Velkou pomocí je i zapojení dobrovolných hasičů (SDH). Prakticky všechny jednotky sboru dobrovolných hasičů z Prahy pomáhají s repatriací a odvozy uprchlíků do jiných center v ČR nebo na ubytování.

Od začátku převezli k ubytování již 3634 Ukrajinců. Členové SDH pomáhají také přímo v centru pomoci s organizací spolu s desítkami dobrovolníků. 

Koordinaci provozu KACPU denně řeší štáb spolu s pracovníky pražského magistrátu a Středočeským krajem. Do uprchlické krize jsou tak zapojeni prakticky všichni příslušníci a zaměstnanci pražských hasičů nad ráme běžných povinností a zásahové činnosti. 


Autor: puc

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru